Web Sitelerinde Hız Testi Optimizasyon Araçları
1 Ocak 2018 1 Yorum 93 Görüntülenme

Web Sitelerinde Hız Testi Optimizasyon Araçları

2018 yılına girdiğimiz şu günlerde Google’nın Web Sitelerinde en çok değer verdiği etkenlerden birinin sayfa yükleme hızı olduğunu bilmeyen kalmamıştır. Google’ın sizlerden beklentisi web sitelerinizin açılış hızını 1 saniyenin altına düşürmeniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız ? Sayfalarınız neden yavaş açılıyor. Aslında sayfa hızını etkileyen bir çok etken bulunmaktadır. Bazen sayfalarınıza yüklediğiniz büyük boyutlu resimler ya da gelişi güzel sayfa içerisinde kullanılmış css, ya da javascript kodları sayfa hızını etkilemektedir.

Web Siteleriniz hızını test etmek için kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz bir çok araç bulunmaktadır. Bu yazımda sizlere en çok kullandığım Hız Testi araçlarından bazılarını tanıtmak istiyorum.

1- Google PageSpeed Insights

Google tarafından geliştirilmiş olan PageSpeed Insights sayfa hız testi sonuçlarınızı görüntülemek adına en çok kullanmanız

Web Sitelerinde Hız Testi Optimizasyon Araçları

pagespeed insights

gereken araçtır, google tarafından geliştirilmiş olduğu özellikle google algoritmalarını en iyi bilen araç olması şuan da en çok tercih edilen hız testi aracı olmasına sebep olmaktadır. Sayfalarınızın test sonuçlarına 1-100 arasında bir değer veren PageSpeed Insights’ta skorunuz ne kadar yüksekse sayfanız o kadar hızlı açılıyor demektir. Özellikle aldığınız puan 85’ten yüksekse gerçekten başarılı bir web sitesine sahipsiniz demektir.

2- Pingdom Speed Test

Pingdom Speed Test en çok kulanılan test araçlarından bir tanesidir. Web sitelerinizi dört kategori de inceleyen Pingdom Speed Test içerisinde bulundurduğu bonus önerileri ile birlikte mutlaka kullanmanız gereken bir test aracıdır.

3- WebPageTest

WebPage Test programı ile birlikte dilediğiniz web tarayıcısı ile 40’tan fazla lokasyonda web sitenizi test etme imkanına sahip olacaksınız. Web Sitenizi WebPage Test ile birlikte test ettiğiniz takdirde size A ile F arasında bir not veren programın diğer programlardan ayrılan en önemli özelliğiyse, programın size yaptığınız düzenlemelerden sonra ikinci ya da üçüncü kez ziyaret edip test yaptığında sizlere bir karşılaştırma raporu sunmasıdır.

4- Google Chrome DevTools

Eğer hız testinden bahsediyorsak Google Chrome DevTools’u asla göz ardı edemeyiz. Google Chrome üzerinde F12 tuşuna basarak erişebileceğiniz Google Chrome DevTools son güncellemelerden sonra size Web Sitelerinizi test edebilmeniz adına gerçekten güzel bir kolaylık sağlamaktadır.

Önceki Yazı IOS 11 Güncellemesi ile Pil Tasarrufu
Sonraki Yazı Kripto Paralar Hakkında 7 Temel Bilgi

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya 0 Yorum Yapılmış

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir ?

DİJİTAL PAZARLAMA NEDEN ÖNEMLİDİR? İşletmeniz hakkında farkındalık yaratmak istiyorsanız bunun yöntemlerinden biri dijital pazarlamadır. Tüketicileri ürün ya da hizmetinize yönlendiren içeriği web sitenizle ya da diğer internet platformlarıyla sunabilirsiniz. Ürününüzü

Sosyal Medya 0 Yorum Yapılmış

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ? Sosyal Medya’nın hayatımızın ortasına yerleşmesi ile birlikte özellikle kurumsal firmalar için sosyal medya hesaplarının yönetimi’de ayrı bir önem kazanmıştır. Dışarıdan bakıldığında önemsiz bir detaymış gibi

Sosyal Medya 0 Yorum Yapılmış

Geleceğin Yükselen Mesleği: SEO Uzmanlığı

Geleceğin Yükselen Mesleği: SEO Uzmanlığı Dijital pazarlamanın hızlı gelişimi , rekabeti de arttırarak her geçen gün daha önemli hale geliyor. Arama motorlarının kullanımı da günden güne artmaktadır. Bu doğrultuda SEO

1 Yorum Yapılmış

  1. efebakan
    Şubat 16, 12:12 Reply

    Güzel bir yazı olmuş teşekkürler

Mesaj Yazın