Tarçının Faydaları
18 Temmuz 2015 0 Yorum 91 Görüntülenme

Tarçının Faydaları

Tarçının Faydaları

Biz millet olarak galiba tarçını en çok sahlep ve bozanın üstünde severiz. Öyle ki, normal zamanlarda çok fazla kullanmasak bile iş bu içeceklere geldiği zaman, bir tarçın arayışına girmememiz imkansızdır. Ancak, bizim sadece sahlep ve boza ikilisinde kullandığımız ve aradığımız tarçın, aslında mucizevi bir besin kaynağıdır. Mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengin olan bu yiyecek; beynimizden kalbimize, cildimizden ruhumuza kadar baştan aşağı bütün vücudumuza yararı olan bir mucizedir desek, abartmış olmayız sanırım. İşte, tarçın sevmeyenlere bile tarçın arattıracak o mucizevi faydalar…

 

  • Tarçın, kan şekerini dengeleme konusunda en önemli besin kaynaklarından bir tanesidir. Özellikle, diyabet (şeker) hastalığına ve hipoglisemi hastalığına sahip olanların beslenme listelerinde asla çıkarmaması gereken tarçın; enerji seviyelerini dengede ve morallerini yüksek tutmak isteyenlerinde vazgeçilmezleri arasındadır

 

  • LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyesini düşürür. Aynı zamanda, kalp hastalıkları riskini azaltır. Kolesterol seviyesini düşürdüğünden, damar tıkanıklığına bağlı hastalıkların riskini de minimuma indirme özelliğine sahiptir.

 

  • İçerisinde enfeksiyonlara karşı çeşitli bileşimler iç Uzmanlar, tarçını özellikle ülser tedavisinde ilaç niyetine kullanılabilecek en yararlı besin kaynağı olarak ifade ediyorlar.

 

  • Eklem ağrılarını azaltma etkisine sahiptir. Özellikle, romatizma ağrıları çekenler tarçını bol bol tüketebilecekleri gibi aynı zamanda kaynatıp suyunu ağrıyan eklem bölgelerine de sürülebilir.

 

  • Tarçının belki de en önemli özelliklerinden biri, çağımızın kabus hastalığı kansere neden olan hücre üretimini engellemesidir. Kansere karşı en etkili besinlerden biri olan tarçını, sağlıklıyken bir tedbir olarak tüketebileceğiniz gibi, eğer hastalığa yakalanmışsanız tedavi amaçlı da tüketebilirsiniz.

 

  • Bol miktarda lif, kalsiyum, demir ve magnezyum içerdiğinden; kemik gelişiminde ve kemik sağlığının korunmasın da önemli bir rol oynar. İçerdiği demir sayesinde kan dolaşımınızı düzene sokarken; lif bakımından zengin olması sebebiyle metabolizmanızın olduğundan daha hızlı çalışmasını sağlar.

 

  • Bayanlar için dayanılmaz olan adet ağrılarını azaltmakta da oldukça etkilidir. İçerdiği kimyasallar kadınlarda projesteran üretimini arttırırken, testosteron üretimini azaltır ve bu nedenle hormonların dengelenmesinde bayanlara yardımcı olur.

 

  • Beyin fonksiyonlarını düzenler. Beynin özellikle görsel-hafıza bölümünü çalıştırarak alzheimer hastalığına savaş açan bir besin kaynağıdır.

 

  • Metabolizmanızı oldukça hızlandırdığından, kilo vermenizde en büyük yardımcılarınızdan biri olur.

 

Ne varsa doğada var diye boşuna dememişler… Her gün birbirinden farklı besin kaynaklarının vücudumuza olan yararlarını öğreniyoruz. Açıkçası ben bugüne kadar aldığım ilaçlardan yavaş yavaş pişman olmaya başladım… Ya siz?

Önceki Yazı Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler
Sonraki Yazı Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Diyabet Hastalığının Kalbe Etkileri

Diyabetin kalbe etkisi Günümüz dünyasında en büyük sağlık problemlerinin başında diyabet ve kalp sorunları gelmektedir. Günümüzde yüksek oranda artan sağlıksız beslenme ve yetersiz temiz hava yüzünden bu hastalıkların artışında ciddi

Sağlık 1Comments

A Vitamini Zengin Olan Besinler

A Vitamini Bakımından Zengin Olan Besinler A vitamini, vücudumuzun en çok ihtiyacı olan vitaminler arasındadır. Şöyle bir düşündüğümüzde belki de en çok duyduğumuz vitamin üçlemesi; A, C ve D vitaminleridir.

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler Romatizma, dünya genelinde, çağın en yaygın eklem rahatsızlıkların biri olarak bilinir. Bağışıklık sistemindeki sorunlar nedeniyle oluşan eklem iltihaplanmaları, hareket kabiliyetini kısıtlayabildiği gibi, aynı zamanda yüksek doz

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın