5 Ocak 2017 0 Yorum 0 85 Görüntülenme

Sorularla Tüp Bebek Tedavisi

Sorularla Tüp Bebek Tedavisi

Çocuk sahibi olmak isteyen, ancak doğal yollarla çocuk sahibi olamayan birçok çiftin adeta umut kaynağı olan tüp bebek tedavisi hakkında doğru bilinen birçok yanlış, çiftleri tedaviye başlamaları konusunda tedirgin etmektedir. Yazımızın devamında, tüp bebek tedavisi hakkında en çok merak edilen sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi, kimler tarafından yaptırılabilir?

Doğal yollarla ve farklı tedavi yöntemleri görmelerine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisi yaptırabilirler. Burada önemli olan kadının yumurta rezervinin tükenmemiş olması, erkeğin sperm üretiminin devam ediyor olması, kadının 45 yaşını geçmemiş olması ve embriyonun rahime yerleşmesine engel bir sorunun olmamasıdır. Bu şartlara uyan tüm çiftler, bu tedaviyi görebilirler. 45 yaş sınırında, birazda olsa opsiyon bulunmaktadır.

Tüp bebek, kaç defa denenebilir?

Tedavi için her ne kadar sınırlı bir sayı bulunmasa da, genel kanı 3-4 defa denenebilir olduğu yönündedir. Ancak isteyen çiftler, 4 defadan fazla da tüp bebek tedavisini deneyebilirler. Tedaviyi 4 denemeden sonra devam ettirmek, gebelik şansını arttırma konusunda fazla yarar sağlamamaktadır.

Tedavi için ne kadar süre gerekiyor?

Yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir. Bu süre zarfında tedavi sürecinde, kadına daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.  Yumurtalıkların uyarılması ve embriyo transferi işlemlerinin arasında geçen süre içerisinde, erkeğe sperm ihtiyacını karşılamak için gerek duyulmaktadır.

Erkekte sperm bulunmuyorsa, ne yapılması gerekir?

Erkekte sperm bulunmaması durumunda, geriye tek tedavi yöntemi olan erkeğin testis dokusundan alınan doku örneklerindeki spermlerin, laboratuvar ortamında spermlerinin ayrıştırılması işlemi kalmaktadır. Bu işlemin başarıya ulaşması, tedavi sürecini tamamen etkilemektedir.

Normal gebelik ve tüp bebek sonrası gebelik arasında fark var mıdır?

İster tüp bebek olsun, ister doğal bir hamilelik olsun, anne veya çocuğun yaşamlarını etkileyecek, önemli bir fark bulunmamaktadır. Tüp bebek sonrası hamile kalan kadınlar, düşük veya erken doğum riskine karşı bir takım ilaçlar kullanmak durumundadır.

Normal hamilelik ile tüp bebek arasındaki düşük yapma ihtimali nedir?

Tüp bebek tedavisi sonucunda görülen gebeliklerde, normal yollarla hamile kalanlara oranla düşük ihtimali fazladır. Bunun ana nedeni tüp bebek tedavisinin kendisi değil, tüp bebek tedavisini zorunlu kılan faktörlerdir. Ancak kadında sadece tüplerin tıkalı olması nedeni ile gerçekleştirilen tüp bebek tedavisinde, düşük oranı neredeyse normal gebelikler ile aynıdır.

 

 

 

 

Önceki Yazı Saç dökülmesini engelleyecek bitkisel çözümler
Sonraki Yazı Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Hangi Aşamalardan Oluşur?

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

OCAK AYINDA HAYATINI KAYBEDEN ÜNLÜLER

OCAK AYINDA HAYATINI KAYBEDEN ÜNLÜLER Medya, bilim, iş ve edebiyat dünyasından Ocak ayında hayatlarını kaybeden 4 ünlüyü sizin için yazdık. Mehmet Ali BİRAND Kanal D Ana Haber sunumlarındaki dil sürçmeleriyle

28. ÖLÜM YILINDA CEMAL SÜREYA

28. ÖLÜM YILINDA CEMAL SÜREYA Tarihler 9 Ocak 1990’ ı gösterdiğinde Türk şiiri, en önemli şairlerinden biri olan Cemal Süreya’yı kaybetmiştir. Ünlü şairin doğum tarihi ise 1931, hayır eksik yazmadık.

Elon Musk Kimdir ?

Geçtiğimiz günlerde ülkemizi ziyaret eden dünyaca ünlü Bilim Adamı, İş Adamı, Girişimci Elon Musk kimdir ? Neden Dünya’da bu kadar popüler hiç merak ettiniz mi ? Gelin Elon Musk’ın hayatını

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın