Saldırgan Bir Köpek Karşısında Ne Yapmalıyız?
10 Mart 2018 0 Yorum 24 Görüntülenme

Saldırgan Bir Köpek Karşısında Ne Yapmalıyız?

Sıradan bir günde yolda giderken bir anda karşınıza hırlayan bir köpeğin çıkması yüksek bir ihtimal gibi görünmese de  oldukça olası. Bir anda korkunç bir manzaranın içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Dişlerini size gösteren, salyaları akan ve hırlayan bir köpeğin düşüncesi bile korkutucu olabilir. Peki böylesi bir durumla karşılaşsaydınız yapacağınız şey ne olurdu ? Aklınıza ilk gelen şey herhalde kaçmak olurdu.

Fakat bu yapabileceğiniz en yanlış hareketlerden birisi. Bunu yaparsanız köpek sizi olağan gücüyle kovalamaya başlayacaktır. Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız yapmanız gerekenleri aşağıda listeledik.

Köpeğin size saldırma ihtimalini yüksek görüyorsanız şunlara dikkat etmelisiniz;

  • Ani hareketlerden kaçınmak
  • Ellerinizi cebinize sokmak
  • Göz göze gelmekten kaçınmalı
  • Koşmadan geriye hamle yapmalı
  • Ve asla kavga eden iki köpek arasına girmemelisiniz.
  • Elleriniz cebinizde bir şekilde yavaşça hareket edin. Dışarıda öylece sallanan bir  olası bir saldırının kurbanı olabilir.
  • Gözgöze gelmekten kaçınmanız faydalı olacaktır çünkü köpekler bunu karşılıklı saldırı öncesi bir işaret olarak değerlendirir. Köpeğe yan dönerek kenara doğru bakmak daha doğru bir hareket olacaktır.

Şayet köpek sizi ısırdıysa, geri çekilmeye çalışmayın, bu etinizin parçalanmasına sebep olabilir. Bu durumda bağırmak ve birisinin size yardım etmesi için beklemek ideal gibi görünmese de yapacağınız en doğru hareket olacaktır. Eğer o esnada elinizde veya yanınızda köpeğin dişlerini açabilecek kadar güçlü bir sopa vb. Bir alet varsa bunu kullanabilirsiniz. Özellikle saldırgan bir yapısı yoksa, sıradan sokak köpekleri hatta havlayanlar dahil siz onu kışkırtmadıkça size kolay kolay saldırmazlar. Esas tehlike hiç bir ön belirti vermeden aniden saldıran köpeklerdir. Bunu daha önce yapmış olan köpeklerin bu hareketi tekrarlaması işten bile değildir. Burada unutulmaması gereken şey, koşarak kaçmaya çalışmamaktır, çünkü köpekler koşu yarışında sizi her zaman yenerler. Yavaş yavaş uzaklaşın ve köpeğin üzerine doğru yürümeyin. Ve eğer köpek dik duruyorsa, kuyruğunu havada tutuyorsa, hırlıyorsa ve bakışlarını size kitlemişse, her an tetikte olun. Dişlerini göstermiş olması saldırı öncesi nihai harekettir. Kaçmaya çalışmayın. Arkadaş canlısı olduğunuza kanaat getirirse kendi korkusu da azalır ve sizi rahat bırakma ihtimali eper yükselir.

 

Önceki Yazı Artık Yıl Nedir?
Sonraki Yazı Glikozun Zararları

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Artık Yıl Nedir?

Artık yıl, dört yılda bir yaşadığımız bir olaydır. Miladi takvim baz alındığında 365 gücü olan yıl yerine 366 güne sahip olan yıla artık yıl denmekte. 3 yıl boyunca 28 gün

Drone Taksi Nedir ?

2016 yılında CES 2016 fuarında tanıtılan, belki de son yılların en büyük gelişmelerinden olabilecek olan Drone Taksiler 2017 yazında Dubai’de faaliyete girdi. Herhangi bir pilot gereksinimi olmadan 100 kg ağırlığına

Kinoa Nedir?

Nedir bu kinoa? Kinoa, buğdaya benzemesiyle bilinen bir bitki türüdür. Bu bitki türü genellikle yazın ilk 2 ayında haziran ve temmuzda toplanır. İnsanoğlunun 5000 yıldır bildiği bu bitkiyi ülkemizde de

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın