5 Ocak 2017 0 Yorum 0 98 Görüntülenme

Saç dökülmesini engelleyecek bitkisel çözümler

Saç dökülmesini engelleyecek bitkisel çözümler

Genellikle orta yaşlarda daha sık görülen saç dökülmesi sorunu, cinsiyet fark etmeksizin en fazla şikayet edilen estetik sorunların başında gelmektedir. Saç dökülmesinin estetik bir sorun olmasının yanında, psikolojik sorunları ortaya çıkaran etkenler arasında olması da  ayrı bir sorun haline gelmektedir. Erkeklerde daha fazla görülen saç dökülmesi, farklı birçok sebepten dolayı ortaya çıkmaktadır. Yazımızın devamında saç dökülmesinin başlıca nedenleri ve saç dökülmesine karşı alınacak bitkisel önlemler yer almaktadır.

Saç dökülmesinin başlıca nedenleri;

Protein eksikliği: Saç dökülmesinin en temel nedenleri arasında, protein eksikliği yer almaktadır. Fındık, badem, kuru fasulye, tavuk eti, yumurta ve ton balığı gibi besinler tüketerek, vücudun protein ihtiyacı karşılanabilir ve protein eksikliğine bağlı saç dökülmesi engellenebilir.

Genetik faktörler: Aileden kaynaklı sorunlarda, sonraki nesillerde görülen saç dökülmesi nedenleri arasındadır. Bu tarz saç dökülmelerinde genellikle tek çözüm yolu, saç ekimi yaptırmaktır.

Kozmetik ürünler: Yanlış seçilen ve uygulamada yapılan hatalar, kozmetik ürünlerin saçlara zarar vermesine ve dökülmesine neden olmaktadır.

Saç dökülmesine doğal çözümler

Soğanlı saç maskesi

Malzemeler; Bir adet rendelenmiş soğan, bir çay kaşığı çam terebentini, iki tatlı kaşığı çörek otu yağı ve bir yemek kaşığı Hint yağı

Tüm malzemelerimizi bir kabın içerisine alarak, iyice karışıncaya dek karıştırın. Hazırladığınız saç maskesini, saç diplerini de kapsayacak şekilde masaj yaparak saçlarınıza uygulayın.  Daha sonra bir streç veya bone yardımıyla saçlarınızı kapatın ve yarım saat bekleyin. Süre dolduktan sonra saçlarınızı temizleyebilirsiniz. Haftada bir defa uyguladığınızda, saçlarınızdaki değişimi fark edeceksiniz.

Avokado Yağlı Maske: Özellikle güçsüz ve boyalı saçlar için tavsiye edilir. Saçların daha sağlıklı  görünmesine ve saç dökülmelerine karşı faydalı olan avokado yağlı maske, yıpranmış saçların onarılmasına da yardımcı olmaktadır. Hazır olarak satılan avokado  yağlı saç maskesini, saç dipleriniz başta olmak üzere saçlarınıza kökten uca uygulayın. Bir saat kadar bekledikten sonra, saçlarınızı ılık su ile temizleyin.

Karanfil ezmesi saç maskesi: 10 tane karanfili, yaprakları ile beraber ezerek suyunun çıkmasını sağlayın. Daha sonra elde ettiğiniz karanfil suyunu, kökten uca saçlarınıza uygulayın. Bir saat bekledikten sonra saçlarınızı temizleyin. Haftada bir kez uyguladığınız takdirde, saçlarınızdaki ışıltıyı fark edeceksiniz.

Önceki Yazı Hamilelik Öncesi Belirtiler
Sonraki Yazı Sorularla Tüp Bebek Tedavisi

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Freelance Nedir ?

Günlük iş yaşantısının bunaltıcı yoğunluğu sırasında bir çok kişinin aklından geçmiştir, her şeyi bırakıp özgürce yaşama isteği, işte bunu yapan kişi freelance çalışan insanlardır diyebiliriz. Evinde, sahilde, bir kafe de,

Gastronomi Nedir ?

Yenilebilir Sanat Gastronomi Günümüz mesleği olarak tanımlanan gastronominin ne olduğu konusunda fikir sahibi miyiz? Tarihe dayalı bir kökeni olan gastronominin günümüzde daha yeni önem kazandığını görüyoruz. Gastronomi kökeni Fransız yazar

Kişisel Gelişim 0 Yorum Yapılmış

Yaşam Koçu Nedir ?

Yaşam koçluğu, insanların özel hayatları ve kariyerlerinde istedikleri sonuçları elde etmelerine katkıda bulunmayı amaçlayan bir işbirliği süreci olarak tanımlanabilir.  Bu süreç kişilerin verimliliğini arttırmak, öğrenme süreçlerine katkıda bulunmak ve hayatlarına

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın