Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler
18 Temmuz 2015 0 Yorum 53 Görüntülenme

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Kadın ve erkek farketmez, hepimiz saçlarımızın, her daim bakımlı ve pırıl pırıl olmasını isteriz. Hayalimiz, hiç dökülmeyen, gür ve parlak saçlarımızın olmasıdır. Hatta, bu amaçla bir ton kozmetik ürününe masraflar yaparız. Kuaförlerde birbirinden ayrı bakımlar uygulatırız. Hatta en iyisinin hangisi olduğunu test etmek amacıyla kuaför kuaför dolaşırız. Saçlarımız doğası gereği dökülmeye elverişli olduğu gibi; aynı zamanda mevsimsel ve yaş ile doğru orantılı olarak saç dökülmesi oranında belirli artışlar görmemiz  de mümkündür. Ancak, hemen belirtmek isterim ki bu dökülmeyi azaltmak ya da durdurmak için birbirinden farklı kimyasallar içeren kozmetik ürünlere sahip olmanız şart değil. Sadece yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederek, beslenme tarzınızda ufak değişiklikler yaparak saçlarınızı her zamankinden daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Aşağıda, saç dökülme sorununuza iyi gelecek bir kaç besin sıralıyorum, umarım işinize yarar…

 

Kuruyemiş: Ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişler, içerdikleri E vitamini sayesinde saçlarınızın normal uzama döngüsünü korumasında oldukça yararlıdır. Bu yemişlerin yanı sıra, yer fıstığı da iyot açısından zengin bir besin olup, iyot da saç dökülmesine neden olan tiroid bezi sorunlarını engeller.

 

Deniz Ürünleri: Çinko; saç köklerini güçlendirirken aynı zamanda hormonları da dengelemeye yardımcı olan bir mineraldir. Vücudun olmazsa olmazı sayılabilecek çinko özellikle; balık, midye ve karides gibi deniz ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Ancak, çinko alımına başlamadan önce doktor kontrolünden geçmeniz ve bir ölçüm yaptırmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Aşırı çinko tüketimi de, vücudunuza çeşitli zararlar vererek, aynı zamanda saç dökülmesine de neden olabilir.

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Aklınıza gelebilecek her türlü yeşil yapraklı sebze, demir açısından oldukça zengindir. Dolayısıyla, demir eksikliğine bağlı saç dökülmesine iyi gelen besinlerin başında gelir. Demir eksikliği, kandaki oksijen seviyesini düşürür ve bu nedenle organlara ve saç köklerindeki hücrelere yeterince oksijen taşınamamasına neden olur. Demir eksiliğine bağlı bir saç dökülme sorunu yaşıyorsanız, bu yeşil yapraklı sebzeleri hayatınızın bir parçası haline getirmenizi öneririz.

 

Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeği Omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu minerallerin her biri ise, saç sağlığında olmazsa olmaz yerlere sahiptirler. Marketlerde, kabukları soyulmuş kabak çekirdeklerini de bulmanız mümkün.

 

Zeytinyağı: E vitamini saçları koruyan ve saç tellerinin kalınlaşmasını sağlayan oldukça yararlı bir antioksidandır. Zeytinyağı E vitamini açısından zengin bir besin kaynağı olduğu gibi, aynı zamanda hücrelerin sağlıklı gelişimi açısından da oldukça önemlidir. Saç köklerini nemlendirmede yardımcı olarak, kırılmaları da önler.

 

Yoğurt: Saçların uzamasına hız kazandıran kalsiyum ve protein bakımından zengin bir besindir. Tüm bunların yanı sıra, metabolizmanız kapsamında, sindiriminize de yardımcı olur.

 

Tavuk: Protein vücudumuzun vazgeçilmezleri arasındadır. Ancak, protein mutlaka kırmızı etlerde bulunacak diye bir kural yoktur. Hatta sağlıklı protein almak için; daha az yağlı olan ve kaliteli protein kaynağı olarak bilinen tavuk ve hindi eti tüketebilirsiniz.

 

Havuç: Gözlere olan faydası hepimizin malumu… Ancak hatırlamamız gereken bir şey daha var ki; havuç saç dökülmesini engelleyen A vitamini bakımından da oldukça zengin bir besin. Havuç, saç dersinin sağlıklı olması, saçın uzaması, parlak ve dayanıklı olması gibi faktörler açısından da oldukça önemlidir.

 

 

Bu besinleri, beslenme tarzınızın bir parçası haline getirdiğinizde; hem saçlarınızda hem de cildinizde yaratacakları mucizelere inanamayacaksınız. Seçtiğiniz besinleri, düzenli olarak tükettiğiniz takdirde, 1.5-2 hafta gibi kısa bir sürede, gözle görülür sonuçlar aldığınızın farkına varacaksınız.

Önceki Yazı Tarçının Faydaları
Sonraki Yazı Marvel'in Ölümcül Kahramanları

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Diyabet Hastalığının Kalbe Etkileri

Diyabetin kalbe etkisi Günümüz dünyasında en büyük sağlık problemlerinin başında diyabet ve kalp sorunları gelmektedir. Günümüzde yüksek oranda artan sağlıksız beslenme ve yetersiz temiz hava yüzünden bu hastalıkların artışında ciddi

Sağlık 1Comments

A Vitamini Zengin Olan Besinler

A Vitamini Bakımından Zengin Olan Besinler A vitamini, vücudumuzun en çok ihtiyacı olan vitaminler arasındadır. Şöyle bir düşündüğümüzde belki de en çok duyduğumuz vitamin üçlemesi; A, C ve D vitaminleridir.

Als Hastalığı

Son günlerde medyayı ve gündemi oldukça meşgul eden Als Hastalığı ve yardım kampanyasıyla ilgili olarak bir kaç şey söylemek istiyorum. İlk olarak Als ( yani Amyotrofik lateral skleroz ) hastalığı motor sinir

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın