Piercing Nedir? Piercing Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
30 Temmuz 2016 0 Yorum 231 Görüntülenme

Piercing Nedir? Piercing Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Merhabalar! Bugün sizlere piercing çeşitleri, piercing bakımı ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vermek için buradayım. Nostril piercing’e sahip birisi olarak yazıyorum bu satırları. Ben yaptıralı 2 yıl oldu, ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Piercing yaptırma ve piercing bakımı ile ilgili kendi hikayemden başlayalım isterseniz. Nostril piercing (hızma) yaptırma kararım uzun zamandır vardı ancak çok da cesaret edemediğim bir konuydu. Gerek acı ve temizliği bakımından gerekse yakışmayacağını düşünerek çok kararsız bir dönem geçirdi. Çok lazım olmayan bir şeydi ancak ben çok istiyor ve diğer yandan tedirgin hissediyordum. Gittiğimde öncelikle burunda delinmesi gereken yer için pilot kalem ile ufak bir nokta bıraktık. Soğutucu sprey sıkıldı, geldik delim esnasına.   Aldı beni bir panik ama yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim mantığıyla o koltuktan kalkmadım. Bazı yerlerde intraket ile delindiğini biliyordum ancak benim burnum tabanca ile 10 saniye sürmeden delindi. Nostril piercing düşünenler bir damla göz yaşınızı feda etmek zorundasınız.   Sandığım kadar acımadı sadece sprey etkisini yitirdikten sonra halk arasında zonklama dediğimiz hissi duydum. Bu arada tabanca ile delindiğinde kulak delinen küpe ile deliniyor burnunuz. Bir hafta özenli bir şekilde bakımımı yaptım, antibiyotikli kremler sürdüm, yerinden azar azar oynatıp küpenin burnuma yapışmamasını sağladım. Şuan herhangi bir iltihap ağrı yanma problemim yok ama güzel kızlarım için söylemem gerekir ki makyaj yaparken çıkar tak olayımız var. Ben çıkarmıyorum ama siz o kadarını kendinize göre belirlemelisiniz, zevk meselesi. İlk bir hafta yatak içinde hızma arayabilirsiniz, hızlı hareketlerle hızmanızı bulup takmanızı öneririm. Ama bir tane yedek hızmanız olursa çok iyi olur. Bulamazsanız onu takarsınız. İkinci olarak kıyafetlerinize takılma problemi yaşayıp burnunuzdan çıkabilir, yüzünüzü kurularken havluya takılıp canınızı yakabilir. Makyajı silerken orayı daha dikkatli ve özenli temizlemelisiniz. İmitasyon alerjiniz varsa da bu işe başlamamanızı tavsiye ederim, illa yapacağım derseniz de kuyumcularda altın gümüş hızmalar var fiyatları da uygun. Nostril piercing’inizde arkası uzun topsuz olan hızmayı öneririm, ucu toplu olanlar daha kısa oluyor ve çıkarırken biraz yırtabilir ama geri kapanıyor. Çok konuşup sizi bunaltmadan biraz bilgi vereyim.

Piercing İngilizce’de “sivri bir aletle delmek oymak” anlamına geliyor.

 

PIERCING ÇEŞİTLERİ

Kulak, burun, kaş, dil, göbek, dudak ve vücut piercingleri olarak kendi aralarında ayrışma gösteriyorlar. Ayrışanların isimlerini kısaca verelim. Kulak piercing bölümleri: Industrial-Rook-Daith-Tragus-Snug-Conch-Helix-Anti Tragus-Lobe (klasik kulak deldirmek) Burun piercing bölümleri: Nostril (hızma)-Septum-Brigde (burnun en üst kısmı iki gözün arası) Dudak piercing bölümleri: Labret (dudağa takılır)-Medusa (üst dudağın orta kısmına)-Madonna (genellikle kadınlar tercih eder, üst dudağa yan taraftan takılır.) Vücut piercing: göğüs ucu, göbek deliği. Bir de Madison piercing var, bu da köprücük kemiklerinin olduğu hizadaki araya takılır. Intim piercing dediğimiz çeşit mahrem piercingi olarak geçer. Kadın ve erkek genital organlarına takılır.      

Piercing Bakımı

  • Ellerimiz mutlaka temiz olmalı! Bakımı yapmadan önce piercing temasına ellerimizi steril bir şekilde yıkayıp geçmemizde fayda var.
  • Piercing bölgesi temizlendikten sonra dikkatli bir şekilde tek kullanımlık kağıt havlu ile yapılmalı, kesinlikle nemli bırakılmamalıdır.
  • Genelde önerilen bakım süresi iki haftadır. Ama bu zaman ayarlamasını piercing yapılan yerdeki arkadaşlarla görüşmenizi öneririm.
  • Piercing düzenli olarak temizlenmeli ve alkol bazlı ürünler uzak tutulmalıdır.
  • Aşırı bakım yapmaktan uzak durulmalı, bu sefer iltihap ağrı yanma gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınızı yükseltmeniz söz konusudur.
  • Merhem kullanımı önerilirse yapılmalı, kafamıza göre merhem sürmemeliyiz. Piercing delikleri tıkanabilir ve temizlerken daha fazla uğraşırsınız.
  • En önemli bir diğer maddemiz ise kesinlikle fiziksel müdahaleden uzak durmalıyız. Lütfen piercinginizi fazla ellemeyin ve elletmeyin. Bölgeyi olabildiğince koruyun.
  • Herhangi bir ağrı, iltihaplanma durumlarında tuzlu su ile hassas dokunuşlarla bakım yapabilirsiniz. Yanmayacağınız bir derecede su kaynatın. Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı tuz atın.
  • Göbek deliği, göğüs ucu ve intim piercinglerde terleme ve sürtünmeden dolayı oluşabilecek tahriş, ağrı, iltihap durumlarıyla karşılaşmanız daha yüksektir. Dikkatli olmakta fayda var arkadaşlar. Çok daha hassas bir bakım ister ve daha titiz bir dezenfekte işlemi gerektirir. İstenmeyen durumlarda sağlık kurumlarına da başvurabilirsiniz. Hiçbir piercing sağlığınızdan daha önemli değildir.
  • Son olarak piercing işlemlerinden önce alkol, uyuşturucu ve kafein gibi maddelerden uzak durulmalı.

Dilerim piercing işleminiz ve sonrası sorunsuz ve ağrısız geçer, yaptıracak arkadaşlarımıza biraz cesaret ve bilgi olsun diye yazmak istedim. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle, kendinize iyi davranın!

Önceki Yazı Suicide Squad:İntihar Timi Ne Zaman Vizyonda|Suicide Squad İncelemesi
Sonraki Yazı Robot Nasıl Yapılır? Robot Nasıl Kodlanır?

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Dünyada Ün Kazanmış Moda Haftaları

Dünyada Ün Kazanmış Moda Haftaları Her kadının hayali modayı yakından takip edebilmek, sezonun bütün trend parçaları hakkında bilgi sahibi olabilmektir. Sezonun trendleri, bir sezon öncesinde düzenlenen moda defileleri ile tanıtır.

Nasıl Yapılır ? 0 Yorum Yapılmış

Nasıl Spor Giyinerek Daha Şık Olunur?

Hangi insan şık, çekici ve alımlı görünürken rahat etmeyi de istemez ki. Bunu yakalamak için bir çok kombin üretiliyor. Biz Türklerin belkide en çok giymeyi sevdiği spor kıyafetler konusunda sizin

Saç Modası Gerçeği

Saç Modası Gerçeği Moda sadece kıyafetlerle sınırlı bir alan değildir. Ayakkabı modası, çanta modası hatta saç modası bile mevcuttur. Geçmişten günümüze kullanılan saç modellerindeki değişimi incelediğimizde gerçekten de saç modasının

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın