Özel Eğitim Nedir, Ne Değildir?
28 Ocak 2016 0 Yorum 113 Görüntülenme

Özel Eğitim Nedir, Ne Değildir?

Özel Eğitim Nedir?

Özel eğitim, çeşitli nedenlerden dolayı yetersizliği bulunan ( zihinsel, işitme, öğrenme, görme, ortobetik … ) bireylere ihtiyaçları olan ve onları toplumda yeterli düzeye gelmeleri, dışlanmamaları ve hayatlarını kaliteli bir şekilde devam ettirmeleri için özel bir şekilde yetiştirilmiş bireyler tarafından bu özel gereksinimli bireylere verilecek olan özel bir eğitim ile bu gereksinimleri kapatılabilir.

Normal bireyler zamanla kendi kendilerine kazandıkları becerileri özel gereksinimli bireyler kendi kendilerine kazanamadıkları için özel olarak donatılmış bireyler tarafından sistemli bir eğitim ile kazandırılması amaçlanır. Örnek verilecek olursa; giyinme, tuvalet, yemek, muhabbet edebilme ve toplum içerisine kaynaşabilme becerileri sistematik bir eğitim ile sağlanır.

ÖZEL EĞİTİMİN İLKELERİ
Türk Millî Eğitiminin genel amaçları doğrultusunda özel eğitimin temel ilkeleri şunlardır
573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) belirtilmiştir.
1. Özel eğitime ihtiyacı olan tüm bireyler; ilgi, istek, yeterlilik ve yetenekleri doğrultusunda ve ölçüsünde özel eğitim hizmetlerinden yararlandırılır.
2. Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimine erken yaşta başlanması esastır.
3. Özel eğitim hizmetleri, özel eğitime ihtiyacı olan bireyi, sosyal ve fiziksel çevrelerinden mümkün olduğu kadar ayırmadan plânlanır ve yürütülür.
4. Özel eğitime ihtiyacı olan bireyin eğitim performansları dikkate alınarak; amaç, içerik ve öğretim süreçlerinde uyarlamalar yapılarak, yetersizliği olmayan akranları ile birlikte eğitilmelerine öncelik verilir.
5. Özel eğitime ihtiyacı olan bireyin, her tür ve kademedeki eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmeleri için her türlü rehabilitasyonlarını sağlayacak kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılır.
6. Özel eğitime ihtiyacı olan birey için, bireysel eğitim plânı hazırlanır ve eğitim programları bireyselleştirilerek uygulanır.
7. Ailelerin, özel eğitim sürecinin her boyutuna aktif katılmaları ve eğitimleri sağlanır.
8. Özel eğitim politikalarının geliştirilmesinde, özel eğitime ihtiyacı olan bireye yönelik etkinlik gösteren sivil toplum örgütlerinin görüşlerine önem verilir.
9. Özel eğitim hizmetleri, özel eğitime ihtiyacı olan bireyin toplumla etkileşim ve karşılıklı uyum sağlama sürecini kapsayacak şekilde plânlanır

Bu şekilde bir çok şey söylenebilir ama bu yazımın amacı bu bölümü seçmek isteyen kişilere yönelik. Bu bölümü seçmek istiyorsanız, sabrınızın sağlamlığından emin olmanız lazım. İnsanlara nasıl bir yardım sağlayacağınızın farkında olmalı ve bununla gurur duyabilmelisiniz. Ayrıca herkesin aklında ki soru olan. Ne kadar kazanırım? Ne kadar çalışırım?

Arkadaşlar standart bir öğretmenden daha fazla para kazanırsınız. Çalışma süresi olarak esnektir. Fakat bu esnekliği avantaj olarak kullanan ve yatarak para kazanan öğretmenler piyasada çok fazla. Anlamadığım şey onlar o özel gereksinimli çocukları eğitmek için eğitildiler. Yatarak nasıl bir vebal altına girdiklerinin farkındadırlar umarım.

Eğer bu bölümü seçmek gibi bir niyetiniz varsa, adam akıllı çalışıp aldığınız paranın hakkını vermeniz gerekecek. Ayrıca etraftan tahmin edemeyeceğiniz tepkiler alacaksınız. Olayı Necmettin Erbakan Üniversitesinde eğitim veren saygıdeğer bir hocamın sözü ile toplamaya çalışıyım.

Bu ilk günleriniz ve bun bu işten vazgeçip YGS LYS tekrar çalışabilirsiniz. Çünkü şu an içinde bulunduğunuz daha doğrusu ilerde yapacak olduğunuz meslek halk tabiri ile affedersiniz özürlü öğretmenliği halk size değişik bir gözle bakacak okula gittiğiniz zaman öğrenciniz size küfredip yüzünüze tükürecek. Evet doğru yapacaklar bunları sınıfa kakasını yapan olacak. İleride yapmak istediğiniz mesleğin bu olduğundan emin misiniz? Eğer emin değilsiniz yada aklınızda en ufak bir terettüt varsa çıkıp gidin şimdi. Üniversite sınavına tekrar çalışın ve daha rahat bir şekilde ve daha az zorlanarak okuyabileceğiniz başka bölümleri seçin derim. Bu bölümü okuması ayrı bir dert, dersleri zor. Mezun olunca uğraşacağınız bireyler ayrı bir dert. Gitmek isteyen el kaldırsın. ( Kimse çıkmadı ) Evet güzel. Bölümünüz eğitim fakültesinin en yüksek puanla öğrenci alan bölümlerinden bir tanesi cidden zeki bireylersiniz. Bir şeyler başarmışsınız ki buraya gelip şuan karşımda beni dinliyorsunuz. Unutmayın kimse sizi övmeyecek. Biraz önce de söylediklerim gibi dışarıdan övgü yada motivasyon beklemeyin. Kendi başarılarınızla ve yaptığınız işlerle gurur duyup bunlarla yetinmeniz gerekiyor ki zeki insan başkasının övgüsüne ihtiyacı olmayan insandır. Kutsal meslek olan öğretmenliğin manevi değeri en yüksek olan bölümünü okuyorsunuz. BAŞARILAR.

İşte bu konuşma daha ilk günden kazındı kafama. Eğer bu bölümü okumak istiyorsanız iyi bir şeyler yapabilmek için okuyun. Zaten yeterince yatarak para kazanan var.

Ben Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Zihin Engelli Öğretmenliği Bölümünde okuyorum. Özel eğitim için Türkiye’deki üniversiteleri sıralamak gerekirse;

  1. Anadolu Üniversitesi ( Bu mesleğin mutfağı )
  2. Gazi Üniversitesi
  3. Necmettin Erbakan Üniversitesi ( Her sene KPSS’de ilk 10 da  6 – 7 sırayı doldurabiliyor )

 

Önceki Yazı Matematik Konularının Günlük Hayattaki Kullanım Alanları
Sonraki Yazı Markalar Ne Anlama Geliyor?

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya 0 Yorum Yapılmış

Google Merchant Center Nedir?

Teknoloji kullanımının artması ve internetin hayatımıza daha yakın olduğu bu dönemlerde artık her şey bir tık uzağımızda.  Günümüzde insanlar istedikleri ve aradıklarını herşeye internet ortamında kolayca ulaşabilmektedir.  Google da bu

Saldırgan Bir Köpek Karşısında Ne Yapmalıyız?

Sıradan bir günde yolda giderken bir anda karşınıza hırlayan bir köpeğin çıkması yüksek bir ihtimal gibi görünmese de  oldukça olası. Bir anda korkunç bir manzaranın içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Dişlerini size

Artık Yıl Nedir?

Artık yıl, dört yılda bir yaşadığımız bir olaydır. Miladi takvim baz alındığında 365 gücü olan yıl yerine 366 güne sahip olan yıla artık yıl denmekte. 3 yıl boyunca 28 gün

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın