Mount Blade Bannerlord Çıkış Tarihi Açıklandı mı İşte Dedikodular!

Merhaba mountbladeseverler, daha doğrusu platonikler. Evet ona kavuşana kadar hepimiz birer platoniğiz. Çünkü kimse bilemez, gözümüzün onu nasıl yokladığını nasıl özlediğini… Sadece bir sevgiliye bu kadar hasret gösterilebilir, sadece bir oyuna bu kadar platonik olunabilir. Evet o mount blade bannerlord. Bir gün çıkacak ve o platonik aşkımız, gerçek olacak. Bizler de huzur içinde bu tür videoları çekmeyi bırakmış olacak ve oyunun tadını çıkarmaya başlamış olacağız.

2012 senesinde duyurulan Mount blade bannerlord aradan 6 sene geçmesine rağmen net bir çıkış tarihi verilmiş durumda değil. Peki platonik aşıklar ne durumda? Gittikçe sevdaları sona mı eriyor yoksa kara sevda misali sevdaları gün geçtikçe artıyor mu? Bizce her ikisi de yaşanıyor mu? Nasıl mı zira yeter artık oyun çıksa da almayacağım, aradan çok sene geçti, bayatladı, hem de o grafikerler de o kadar sağlam olmaz artık diyenlerin bile,,, oyunun yapımcıları tarafından, düzenli aralıklarla açıklanan bloglarla heyecanlarının yeniden depreştiğini hatta alevlendiğini görüyoruz ki ve görmekteyiz.

Henüz elimizde net bir veri yok iken oyun dünyasında mount blade bannerlord’un çıkış tarihi ile ne gibi dedikodular dönüyor? Gerçi bu videoyu izleyene kadar eminiz ki netteki her veriyi onlarca kez tarayıp mount blade bannerlord’un çıkış tarihiyle ilgili ipucuyu geçtik, bir bilgi kırıntısına ulaşma arzusunda olmuş ve bu arzuyla kalmayıp araştırmalarda bulunmuşsunuzdur. En sonda da bu video gelmişsinizdir. Evet, bizler de bu arzu içinde olduk ve bu arzumuzu da videoya dökmek istedik.

İşe ilk olarak hazırladığımız ilk özel video olan mount blade bannerlord videosuyla başlayalım. Videoyu yayınlanır yayınlamaz video ilgi gördü ve doğal olarak yine alışkın olduğumuz “çıkış tarihi” ile ilgili onlarca yorum yapıldı. Bu yorumlardan biri çok dikkat çekiciydi. Zira önemli bir dedikodunun parçasını içeriyordu…

Görselden de görüldüğü üzere Steam yanlışlıkla veya bilerek yahut ta görsel fake, onu bilemiyoruz; oyunun çıkış tarihiyle ilgili bir veri paylaşıyor. Görülen o ki oyunumuza 2018 yılı içerisinde ulaşamayacağız. Çünkü bunu destekleyen elimizde başka bir dedikodu daha var.

Görselimizden de anlaşılacağı üzere ekşi sözlük yazarının yazdıkları kulağa oldukça mantıklı geliyor. Zaten oyun yakın zamanda çıkacak olsaydı muhakkak ki bunun kokusu gelirdi. Zira onca zaman geçtikten sonra oyunu pat diye çıkaracak halleri yok çünkü ortada yitirilmiş ama dirilmeye hazır bir heyecan var. Öncelikle oyun yapımcıları bu heyecanı dirilttikten sonra oyunun çıkış tarihini açıklamak isteyeceklerdir. Zaten sürekli paylaştıkları bloglarla bu anlaşılıyor.  Zira kaybolan heyecanı bloglarla, oyundan görseller paylaşarak diri tutmaya çalışıyorlar. Ekşi yazarımızın dediğine göre oyunun çıkmasına 1-2 sene daha varmış. Bizce oyun 2019 senesi içerisinde yayınlanacaktır. Zira oyunu daha bekletmek istemeyecekleri ve mümkün olan en erken tarihte yayına almak istedikleri oldukça bilinen bir durum. Firmada 50 kişiden fazla kişi çalışıyor ve yapımcılar, oyunun çıkış tarihini kısaltmak için muhakkak ki takviye yapacaklardır. Oyunun 2020 ve sonrası çıkması demek bize göre çok riskli bir durumdur. Zira oyun 2012 yılında duyurulmuş fakat 8 sene sonra oyunun çıkmasının oyunseverlere bir haksızlık olarak düşünüyoruz. Bu haksızlığın önüne geçmek için Taleworld muhakkak oyunu en kısa zamanda çıkarmaya çalışacaktır. Önümüzdeki 1 sene içerisinde oyunu beta oynama ihtimalimizin önceki senelere göre oldukça güçlü olduğunu en kötü ihtimalle söyleyebiliriz.

Peki elimizde başka neler dedikodular veya ipuçları var?

Aslına bakarsanız elimizde çok fazla bir veri yok ancak yapımcıyı takip ettiğimizde oyunun aslında önemli bir kısmının bittiğini görebiliyoruz. Nerden mi? Tabi ki paylaştıkları bloglardan. Sıfırdan oyun motoru yapmak tabi ki kolay bir iş değil ve bunun üzerine sorunsuz çalışan bir multiplayer oyun sistemi yaratmak gerçekten ama gerçekten hiç kolay değil. Üstelik bir avuç insanla bunu yapmaya çalışıyorsunuz. Ekşi yazarın yazdıklarından anladığımız kadarıyla oyunun büyük bir kısmı bitmiş fakat işin multiplayer ve stabil konularında hummalı bir çalışma yapıldığı görülüyor. Paylaşılan bloglarla da oyunun büyük bir kısmının bittiğini çok net görebiliyoruz zaten. Sadece bloglar değil yayınlanan gameplay videoları da bu söylediklerimizi kanıtlıyor.

En sonki gelişmeye göre de oyun steamda artık geliştiricilere açıldı. Yani geliştiriciler 17 temmuzdan bu yana oyunun yapım süreciyle ilgili bilgi alabilecekler ve yapımcıların maillerinden oyun ile alakalı en güncel haberleri alabilecekler. Bu gelişme de oyunun yavaş yavaş sonuna gelindiğinin en büyük kanıtı olsa gerek.

 

 

Neyse son gelişmeye de bakacak olursak, Yani son gelişme derken bu videoyu çok önceden hazırlamıştık fakat şansa bakın ki tam yayınlayacakken Taleworlds cephesinden yeni bir haber geldi ve 2018 gamescom videosu yayınlandı. Ayrıca bu da yetmezmiş gibi Taleworlds’ün genel müdürü ali erkin ile donanımhaber röportaj gerçekleştirdi. Bu röportajın kısa özetini de yapacak olursak, öncelikle mount blade oyunları son sürat oynanmaya ve satılmaya devam ediliyormuş ve toplamda oyunların 10 milyon adetten fazla satıldığı belirtiliyor. Ayrıca genel müdüre oyunun ne zaman çıkacağı sorulduğunda şunu anlıyoruz ki oyunun çıkmasına az bir zaman kaldı. Zira Ali erkin verdiği cevapta oyunun en çok çıkmasını isteyen biziz, oyuncular oyunun daha hızlı çıkmasını çok istiyor fakat biz daha çok istiyoruz şeklinde açıklama yaparak oyunun çıkış tarihi hakkında önemli ipuçlarını da veriyor. Hatta işi daha ileriye götürerek oyunun çıkmasına az hatta çok az bir zaman kaldı diye tahmin ediyoruz diye söyleyerek oyunculara önemli bir mesaj veriyor. Yani kısacası oyun bitti bitecek ama önemli bir sorunla karşılaşmazsak, oyuna çok kısa bir zamanda kavuşacaksınız diyor. Anlaşılan şu ki bu yeni haberler biz dahil tüm motun blade hayranlarını da heyecanlandırmış durumda. Oyunun geliştiricilere açılmasından bu yana şimdi de oyunun bu gamescom videosu ve röportaj, oyunun gerçekten çok az bir zamanı kaldığını gösteriyor. Kim bilir ki az önce bahsettiğimiz 1 ocak steam çıkış tarihi de belki de doğrudur ve yıllarda beklediğimiz mount blade bannerlord oyununa 2019 senesinin başında kavuşmuş olacağız.

Elimizdeki tüm verilere bakacak olursak size şunu söyleyebiliriz ki oyunu 2018den önce çıkmasını son umut verici gelişmelere rağmen umudunuzu 2019 başlarına saklayın.  Ama hiç belli olmaz belki Ankaralı oyun şirketimiz bize bir sürpriz yapmak isteyebilir ve 2018’in bahar ayında da oyunu çıkarabilir. Beta da olsa bu yıl içerisinde oyunu oynamak isteriz açıkçası. Oyun çıkana kadar bir süre bannerlord platoniği olarak sevdamızı içimizde yaşamaya devam edeceğiz. Bu süre zarfında aklınızı başka yöne doğrultacak hobilerle veya benzeri oyunlarla oynayabilirsiniz. Tabi her oyunun da onu hatırlatması ne büyük bir çelişki değil mi? Saatlerce oynadığımız oyunun ardından ah keşke şimdi bir bannerlord olsaydı da onla da saatlerce vakit geçirseydim diye dediğinizi adımız gibi biliyoruz. Neyse platonikler az kaldı umarım, yine bir 6 sene geçmeden oyuna kavuşursunuz da artık biz de oyunun oynanış videolarına geçebilriiz 😀

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir