Markalar Ne Anlama Geliyor?

Bazı markaların isimlerinin açılımları hakkında değişik rivayetler vardı. Özellikler Coca Cola hakkında değişik rivayetler sanal alemde bir zamanlar çok dolaştı. Kısa bir araştırma yaptım ve Coca Cola da dahil olmak üzere bir çok markanın ismi ne anlama geliyor ? sorusuna cevap buldum.

#1 COCA COLA

 

coca cola
coca cola

Hakkında bir çok hikaye olan Coca Cola’nın isminin gizemi 🙂 aslında fazla beyin fırtınası yapıp da abus sabuk şeyler çıkarmaya gerek yok çünkü oldukça basit. ” Coca ” kola’nın olmazsa olmazı olan ve o aromayı veren coca bitkisi ve ” kola ” fındığı. John Pemberton ( kurucu ) Coca Kola ‘ nın daha iyi gözükmesi içinse ” K ” yerine ” C ” kullanmaya karar vermiş.

 

#2 PEPSI

 

pepsi
pepsi

Pepsi adının, vücudun sindirim için ürettiği pepsin hormonundan geldiğini duydum ben.

 

#3 SONY

sony
sony

 

Dünyanın en eski ve en büyük elektronik şirketlerinden biri olan SONY, iki kelimeden türetilmiştir. Sonus ve Sonny.

#4 NOKIA

nokia
nokia

 

İlk iş olarak kağıt üreten Nokia sonradan elektronik ile ilgilenmiş. Adını ise Finlandiya’nın bir şehrinden almaktadır.

 

#5 VODAFONE

vodafone
vodafone

 

Dünyanın birçok ülkesinde hizmet veren Vodafone, üç kelimeden türetilmiştir. Voice, Data ve Telefone.

 

#6 ADIDAS

adidas
adidas

 

Dünyanın en popüler giyim markalarından biri olan Adidas, ismini kurucusundan almıştır. Yakın çevresinde “Adi” olarak çağrılan Adolf Dassler, şirketini kurduğunda ad ve soyadından bu ismi türetmiştir.

#7 NIKE

nike
nike

Bir başka popüler giyim markası olan Nike ise ismini Yunan mitolojisinden almaktadır. İsmini Yunan Zafer Tanrıçası Nike’tan almıştır. Logosu da uçuşu simgelemektedir.

 

#8 VOLKSWAGEN

Volkswagen
Volkswagen

Dünya tarihine damgasını vurmuş Adolf Hitler tarafından emirle kurdulan Volkswagen kelime anlamı itibariyle “Halkın arabası” anlamını taşımaktadır. Tabi ülkemizde bir hayli yüksek fiyattan satılmaktadır…

#9 STARBUCKS
starbucks logo
starbucks
Dünyanın en ünlü kahve kafesinin adını bir eserin Starbuck adlı kahramanından almaktadır.
#10 SKYPE
skype
skype
İş dünyasının vazgeçilmez mesajlaşma programı olan Skype aynı zamanda insanlar arasında sosyal mesajlaşma programı olarak yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Sky peer to peer kelimelerinden önce skyper sonra da skype olarak türetilmesiyle adını almıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir