Maden Suyu ve Soda nedir? Farkları Nelerdir

Maden Suyu ve Soda nedir? Farkları Nelerdir

Soda mı Maden Suyu Mu?
İçinde bulunduğumuz ülkede bizlere soda ve madensuyu çok yakın hatta aynı gibi gelmektedir. Ama gerçekte olan anlamları hiç de öyle değildir. Soda ve maden suyu tamamen birbirinden farklıdır. Maden suyu doğaldır ama soda ise normal içme suyunun bir takım işlemlerden geçmiş haline denir. Yani maden suyunun yapay olanı gibidir. Bu ikisi arasındaki farkı anlamayanlar veya bilmeyenler de aynı şey zannedip satın alıyor. Fakat ikiside hazımsızlığa iyi gelir. Maden suyunun hazımsızlık dışında da bir çok yararı bulunmaktadır. Sodanın ise faydaları hazımsızlık dışında çok çok azdır.
Maden suyu nedir?
Maden suyu içme suyundan farklı olarak yerin altından gelen sulara denir. Yerin altından gelen bu su gelirken beraberinde getirdiği minaraller sayesinde faydalı olurlar. Maden suyunun içerisindeki maddeler doğaldır bu yüzdende sağlığa yararlıdır. İçerisindeki katı madde oranı 250mg/litreden çok olan sulara maden suyu denmektedir.
Sodayı tanıyalım:
Soda ise maden suyunun aksine yer altından çıkmaz. İçme suyu olarak nitelendirdiğimiz suya karbondioksit ve mineraller eklenir ve sonucunda soda ortaya çıkar. Sodada yer alan minareller ise maden suyundaki minarelleri asla yerini tutamaz. Midedeki hazımsızlığı giderir ama faydası bundan ibaret gibidir.
Maden Suyu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli:
Maden suyu sağlıklı insanlar için günde 2 şişe doğru tercihtir. Fakat kilolu biriyseniz sizlerde bu sınır 1 şişeden ibarettir. Yaz mevsiminde ter ve idrar ile attığımız mineralleri yerine koymak için ve vucut dengesini sağlamak için gereklidir. Maden suyunu satın alırken dikkatli olunması gereken noktalardan biride içerisindeki sodyum miktarıdır. Bu hususta maden suyu alınırken genellikle içerisindeki en düşük sodyum miktarlı olan alınmalıdır. Sodyum vucutta depolanmaz ve fazlası idrar ve ter ile atılır, sodyum kalsiyum oranını arttırdığı gibi böbreklere de zararlıdır. Onun dışında maden suyunu her gün içenler kullandığı tuz miktarını da azaltmaya gitmelidir. Dikkat edilecek bir diğer nokta ise içerdiği magnezyum ve kalsiyum miktarlarıdır. Kalsiyum ve magnezyumu yüksek olanlar alınmalıdır.
Maden Suyunun Faydaları:
-Maden suyu içerisindeki kalsiyum ile kemiklerimiz için destekleyicidir
-Aşırı tüketilmezse böbreğe yardımcıdır.
-Sindirime ve hazmetmeye yararlıdır.
-Hamilelerin ve büyüme evresindeki çocukların ihtiyacı olan ekstra minerali karşılar.
-İçerdiği mineraller cildin güzel ve gergin durmasını sağlar.
Maden Suyu Zararları:
Herkes maden suyunu istediği gibi tüketmemelidir. Her şeyin zararı olduğu gibi bununda fazlasının zararı vardır. Gerektiği kadar tüketildiğinde ise aşırı fazla yararı vardır. İşte o zararları:
-Gastrit ve ülser hastalığına sahip olanlar doktora danışıp içmelidir.
-Kalp ve böbrek hastalarının bu ve bunun gibi şeylerden uzak durması gerekir.
-İçerisindeki sodyum miktari yüzünden tansiyon hastalarının düşmanıdır.
– Aşırı maden suyu tüketmek böbreklere zararlıdır ve kalsuyumu arttırdığı için böbreklere atılan kalsiyum miktarı da artar.
-Meyveli maden suları içerisindeki şeker oranı yüzünden fazlaca kalori içerir ve şeker hastalarının uzak durması gerekir.

Önceki Yazı Kışın Gidilebilecek Kayak Merkezleri
Sonraki Yazı Nasıl Spor Giyinerek Daha Şık Olunur?

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Artık Yıl Nedir?

Artık yıl, dört yılda bir yaşadığımız bir olaydır. Miladi takvim baz alındığında 365 gücü olan yıl yerine 366 güne sahip olan yıla artık yıl denmekte. 3 yıl boyunca 28 gün

Ygs de Nasıl Başarılı Olunur ?

Merhaba arkadaşlar kendimce size bir kaç öneride bulunacağım. Öncelikle ygs de başarılı olmanın yegane temeli her zaman yeteri kadar zamana karsı test çözmektir! Evet malum soru fazla ama süre az. Sorular

Saldırgan Bir Köpek Karşısında Ne Yapmalıyız?

Sıradan bir günde yolda giderken bir anda karşınıza hırlayan bir köpeğin çıkması yüksek bir ihtimal gibi görünmese de  oldukça olası. Bir anda korkunç bir manzaranın içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Dişlerini size

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın