Küba’da Parasız Yaşamak Mümkün mü?

Eğer burada parasız yaşamak isterseniz bir yere kadar parasız yaşabilirsiniz çünkü burada gerçekten de parasız yaşamak mümkün ama bazı yerlerde para çok önemsiyor ve insanlar para kazanmak için ayrı bir çaba harcıyorlar. Çünkü ülkede karaborsa var, bazı ürünler az olduğu için ürün ülkeye giriş yaptığında hemen karaborsaya düşüyor ve yüksek fiyattan satılıyor.

Ancak Küba birçok ürünü kendisi üretiyor ve bu ürünleri halka her ay dağıtıyor. Burada eğitim, sağlık, elektrik ve su ücretsiz. Evet yanlış duymadınız en başta burada parasız yaşanır mı demiştik. Evet yaşanır diyoruz. Bu durumda ülkede aç insan yok diyebiliriz. Eğer karnım tok olsun yeter diyorsanız elbette ki burada ömür boyu para kazanmadan yaşayabilirsiniz. Ancak yok ben internetsiz yapamam diyorsanız internet için saatlik ücret ödemek zorundasınız. Bazı yerlere göre saati 8 dolar bazı yerlere göre ise 1.5 euro. Her iki durumda da internetin aşırı derecede pahalı olduğunu görüyoruz. Ayrıca adaya geldiniz ve fotoğraflar çektiniz. Bunu direkt olarak telefonunuzdan instagram hesabınıza yükleyemiyorsunuz çünkü internet alt yapısı berbat bir seviyede. İnternete bağlanmak için 5 yıldızlı otellere gitmeniz gerekiyor.. Araba da burada çok ucuz değil. Bazı asılsız bilgi veren kişilere göre 100 euroya araba alınabiliyormuş. Öyle bir şey yok çünkü buradaki arabalar oldukça sınırlı ve 1940 yılından kalma antika arabalar. Araba satın almak isterseniz antika bir araba bile 30 bin dolar civarında. Yani küba aç kalmadan parasız yaşanılabilen bir yer ama 21.yüzyılın konforunda yaşamak istiyorsanız bu size bir servete mal olabilir.

Kübanın gelişmiş olduğu alanlardan biri de tıp. Buradaki maddi imkansızlıklara rağmen tıp gerçek anlamda almış başını gitmiş. Kanseri tedavi eden ilaçları var ve ortalama yaşam süresi 76. Elli bin den fazla doktorları var ve güney Amerika ve güney Afrika gibi yerlerde ücretsiz tedavi hizmeti veren doktorlara sahipler. Ayrıca şunu da belirtelim ki burada doktorun bir maaşı bir garsondan çok az fazla. Ülkede çalışanların ücretleri arasında çok büyük bir fark yok. Burada insanlar yeteneklerine göre yönlendirilip ona göre eğitim almakta. Yani ülkemizdeki gibi ne gelecek kaygısı ne de sınav stresi var. Tabi nüfuslarının 12 milyon olduğunu baz alırsak aslında bu sistemi 80 milyonluk bir nüfusta uygulamak zor olabilir. Çünkü eğitim alanında en başarılı ülkeler nüfusu az olan ülkelerden çıkmakta. Örneğin Finlandiya eğitim sistemi dünyanın en başarılı eğitim sistemi olarak gösteriliyor ama nüfusları ülkemize oranla çok çok az. Tabi nüfusu çok olup ta eğitim sistemi başarılı olan yerler var mı var. Ancak bu kadar kapsayıcı değil.

Eğer kübada bir çocuk doğarsa bu çocuk devletin sayılır ve her türlü ihtiyacı belli bir yere kadar devlet tarafından karşılanır. Ayrıca üniversite eğitimi de bitene kadar her türlü eğitim masrafları yine devlet tarafından karşılanır. Ülkede eğitim öğretim rekor seviyede yüksek ve %99 seviyelerinde. Ülkemizde ise bu oran %95 e gelmektedir.

Ülkede birçok yabancı ülkenin liderlerin heykel veya büstleri bulunmakta. Bilin bakalım aralarında hangi ülke liderinin büstü var? Tabi ki Modern Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü var. Buranın halkı Atatürk’e karşı çok saygılı ve gerçekten Atatürk’e karşı bir sevgi besliyorlar. Çünkü Atatürk’ün emperyalizme karşı nasıl savaştığını, cumhuriyetimizi nasıl kurduğunu ve gerçekleştirdiği devrimleri çok iyi biliyorlar.

Dünyadaki en güzel plajların birçoğu da burada ve toprakların büyük bir kısmı milli park. Bildiğimiz kadarıyla ülkenin %22’si milli park olarak ilan edilmiş durumda. Bu oldukça yüksek bir sayı.

Son olarak videomuzu Küba’nın insanlarıyla bitirmek istiyoruz. Buranın insanları zengin değil ve lüks içinde yaşamıyorlar. Ancak eğlenmesini ve mutlu olmasını iyi biliyorlar. Eğer bir gün Küba’ya giderseniz burada asla üzgün bir insan görme ihtimaliniz çok ama çok az.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir