Kinoa Nedir?

Nedir bu kinoa?

Kinoa, buğdaya benzemesiyle bilinen bir bitki türüdür. Bu bitki türü genellikle yazın ilk 2 ayında haziran ve temmuzda toplanır. İnsanoğlunun 5000 yıldır bildiği bu bitkiyi ülkemizde de son bir kaç yılda yetiştirilmeye başlanmıştır. Buğdaya benzediği gibi besin değerleri de buğday ile hemen hemen aynıdır. Fakat buğdaydan farklı olarak protein değerleri yüksektir. Bu bitkinin son zamanlarda popülerleşmesinin ana nedeni açlığı uzun süre bastırmasıdır. Kinoa diyet yapanlar için tam bir diyet besinidir.
Kinoa Nasıl Tüketilebilir?
Buğdaya benzeyen kinoa pişirme şekli olarak da pirince benzer. Bir bardak kinoa ortalama olarak 2 bardak su ile pişirilir. Ardından pirinc gibi kinoada hacmini arttırır ve yaklaşık olarak 4 katına çıkar. Pişirilen kinoa pirinç gibi yenilebilir veya farklı tariflerde de kullanıbilir. Kullanılma alanı çok fazladır salata ve yoğurtla birlikte yenilebilir hatta ve hatta çorba içine de eklenebilir.
Kinoanın Faydaları Nedir?
-Kinoa içerdiği bol karbonhidrat yüzünden doyurucu ve enerji verme bakımından da zengindir.
-Büyüme çağındaki çocukların gelişimi içinde çok yararlıdır.
-Sporcuların beslenmesi için yeterli protein miktarını verebilir.
-Yağ bakımından düşüktür ve uzun süre tokluk verir. Bu bakımından çoğu diyet besininden öndedir.

Kinoadaki Vitaminler ve Minareller:

Kinoa magnezyum ve demiri bol barındıran bir bitkidir. Bu özelliği yüzünden kan yapıcı etmenleri arttırıcı etki gösterir. Bol kalsiyum bulunan kinoa vitamin olarak da zengindir. İçeriğinde en fazla B1 ve B6 vitaminleri bulunur.
Kinoa kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar:
Kinoa içerisindeki yüksek miktar lif yüzünden sindirim sisteminin çalışmasını arttırır. Aşırı tüketildiği zaman sindirim sistemi aşırı hızlanacağından sindirilen besinler ve yemekler vucuttan daha emilemeden atılır. Bu gibi durumlar için günlük kinoa tüketimi iyi ayarlanmalıdır. Hatta mümkünse diyetisyen eşliğinde ayarlanması lazım.

Kinoa yemek zayıflatır mı?
Hiç bir şeyi tek başına yemek zayıflatmayacağı gibi kinoayı da tek başına yemek zayıflatmaz. Fakat kinoa içerisindeki protein karbonhidrat bakımından mutlaka diyete eklenmesi gerekir. Unutmayın diyetin en sağlıklı ve güzeli bol çeşitli olanıdır. Aksi takdirde verilen kilolar çok çabuk geri alınabilir.

Önceki Yazı En Sevilen Google Play Oyunları
Sonraki Yazı Kışın Gidilebilecek Kayak Merkezleri

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Saldırgan Bir Köpek Karşısında Ne Yapmalıyız?

Sıradan bir günde yolda giderken bir anda karşınıza hırlayan bir köpeğin çıkması yüksek bir ihtimal gibi görünmese de  oldukça olası. Bir anda korkunç bir manzaranın içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Dişlerini size

Moda Neye Göre Şekillenir?

Moda Neye Göre Şekillenir? Moda… Bu kelime kadınları oldukça heyecanlandırır. Çoğu kadın alacağı kıyafetleri o senenin trend parçalarına göre seçer. Her senenin farklı bir moda anlayışı vardır aslında. Bazen blazer

Sorularla Tüp Bebek Tedavisi

Sorularla Tüp Bebek Tedavisi Çocuk sahibi olmak isteyen, ancak doğal yollarla çocuk sahibi olamayan birçok çiftin adeta umut kaynağı olan tüp bebek tedavisi hakkında doğru bilinen birçok yanlış, çiftleri tedaviye

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın