KEDİ ÇİZİĞİNDEN BİR ŞEY OLUR MU?
19 Ocak 2018 0 Yorum 53 Görüntülenme

KEDİ ÇİZİĞİNDEN BİR ŞEY OLUR MU?

Her canlı gibi kediler de, tehlike hissetikleri durumlarda kendilerini korumak için birtakım eylemlere başvururlar.  Bu eylemler arasında yer alan tırmalamaya ise sevmek veya yemek vermek için yaklaştığınız kedi tarafından maruz kalabilirsiniz. Ancak merak etmeyin. Kedilerin büyük bir kısmı evcildir. Bu evcil kısım ise sevildiğini hissetiği çoğu zaman tepki vermez. Eğer evcil olmayan bir kediyi sevme eğiliminde bulunduysanız ve saldırıya maruz kaldıysanız, o bölgede enfeksiyon oluşması ve çeşitli mikrobik hastalıkların başınıza gelmesi mümkündür. Burada asıl önemli olan soru “Saldırıda bulunan kedi sokak kedisi mi, evcil bir kedi mi?” İşte bu sorunun cevabı ile sağlığınızdan şüphe edip, etmemeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacağız.

Kediler, diğer hayvanlar karşısında da kendilerini korumak için en çok tırmalama eylemine başvururlar. Bu sadece insanlara karşı oluşan bir iç güdü değil, tamamen kendini korumaya yönelik başvurulan bir eylemdir. Yani her ne kadar zararsız ve sevimli görünüyor olsalar da özellikle sokak kedilerine su, mama, süt gibi besinler verirken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü tasmasız kedilerin yani sokak kedilerinin sağlık kontrollerinin yapılmaması nedeni ile hastalık taşıyor olması çok mümkündür. Eğer çizik aldığınız kedi bir sokak kedisi ise her ihtimale karşı en yakın sağlık birimine başvurmalısınız.

Kedi tırmığı, tetanoza da neden olabilmektedir. Önceden tetanoz aşısı yaptırdıysanız herhangi bir tetanoz oluşma riski yoktur. Eğer bir sokak kedisi tarafından tırmalandıysanız ve tetanoz aşınız bulunmuyor ise riks taşıyor olduğunuz anlamına gelmektedir. Yani acilen bir doktor muayenesinden geçmenizde fayda var.

Kedi çiziği sonrasında o bölgede kızarıklık oluştuysa, vücud ısısında bir artış meydana geldiyse, çiziğin oluştuğu bölgede iltihaplanma veya şişlik gibi durumlar belirmeye başladıysa en yakın sağlık birimine gitmeniz gerekiyor. Bu belirtilerden en az biri ile karşılaşmanız bile doktora gitmeniz için yeterli bir nedendir.

Kedi tırmığı, birçok mikrobik hastalıklara yol açabildiği gibi kuduza da sebep olabilmektedir. Ancak kuduz hastalığının kedi tırmalaması ile oluşma ihtimali çok düşük bir ihtimaldir. Fakat yine de ihmal etmeden doktora gitmeniz en doğrusu olur.

 

 

Önceki Yazı Yaşam Koçu Nedir ?
Sonraki Yazı Güneş Tutulması

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

28. ÖLÜM YILINDA CEMAL SÜREYA

28. ÖLÜM YILINDA CEMAL SÜREYA Tarihler 9 Ocak 1990’ ı gösterdiğinde Türk şiiri, en önemli şairlerinden biri olan Cemal Süreya’yı kaybetmiştir. Ünlü şairin doğum tarihi ise 1931, hayır eksik yazmadık.

Saç dökülmesini engelleyecek bitkisel çözümler

Saç dökülmesini engelleyecek bitkisel çözümler Genellikle orta yaşlarda daha sık görülen saç dökülmesi sorunu, cinsiyet fark etmeksizin en fazla şikayet edilen estetik sorunların başında gelmektedir. Saç dökülmesinin estetik bir sorun

Artık Yıl Nedir?

Artık yıl, dört yılda bir yaşadığımız bir olaydır. Miladi takvim baz alındığında 365 gücü olan yıl yerine 366 güne sahip olan yıla artık yıl denmekte. 3 yıl boyunca 28 gün

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın