Kara Delikler
16 Eylül 2015 0 Yorum 85 Görüntülenme

Kara Delikler

Her yerde gördüğümüz ne var ne yok içine çeken ve çektikten sonra içinde ne olduğunu bilmediğimiz, dev bir elektrik süpürgesi gibi.

Öncelikle kara delik, yıldız ölümü olarak bilinir. Kütlesel çekimi oldukça fazla ve yoğundur ki ışıkta dahil olmak üzere hiç bir şey ondan kaçamaz. Kara delikler ışığı yuttuğu ve yansıtmadığı için biz kara delikleri göremeyiz. Bir nevi görünmez konumdadırlar. Günümüzde yapılan bir çok özel araştırma sonucu kara deliklerin varlığından haberdarız, kare delik çevresinde ki yıldızlar diğerlerine göre farklı davranışlar sergileyebiliyor. Bu tür devinimler sayesinde kara deliğin varlığından haberdar oluyoruz.

 

Kara delikler boyut olarak çok farklı ebatlarda olabilirler. Fakat ne kadar büyük? diye soracak olursanız. Kocaman demek yerinde olur. Bilim adamlarına göre en küçük kara delik bir atom kadar küçük olabilirler ve ağırlık olarak dağ kadar olurlar – bir çay kaşığı kadar kara delik dünya kadar kütleye sahip olabilirler – En büyük kara deliklere süper kütleli kara delikler oluyor. Bu kara delikler 1 milyon güneş kütlesinde olabilirler. Samanyolu galaksisinde yer alan süper kütleli kara deliğin adı Sagittarius ( YAY ) A‘dır. Kütlesi 4 milyon güneş kadarcık olan bu kara deliğin hacmi ise bir kaç milyon dünya kadardır.

 

Her şey iyi güzel de bu kara delikler nasıl oluşuyor? Bu kara delikler bilim adamlarına göre evrenin en başından beri var. Fakat yıldızıl kara delikler dev yıldızların kendi çekirdeklerine göre çekilmeleri sonucu patlayarak süper nova konumunu alıyorlar ve en son kara delik oluşturuyorlar. Ayrıntılı bilgi yukarıda ki resimde yer alıyor.

İşte tüm akıllarda ki tek soru. Peki bir kara delik Dünya’yı yok edebilir mi? Kara delikler etrafında dolaşan gezegen ay ve yıldızları parçalayıp yutmuyorlar. Eğer dünya da bir varsayım olarak bir kara delik çekimine girerse aynen güneşin etrafında döndüğü gibi kara deliğin etrafında da döner.

Olay tam böyle oluyor. Bir kara delik gelip bizi yutmaz ama biz heyecan yapıp kara deliği bombalamaya çalışırsak zorla kendimizi o kara deliğe sokarız. İddia ediyorum onu yaparız.

Önceki Yazı Ünlü Çizgi Filmlerin Sonları
Sonraki Yazı Acaba onun sevgilisi var mı?

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Fakir misin? Olma!!

Paranı Düzgün Kullan Para bulunca bir anda taksitlere abanma. Her şeyi taksitle alıp o kadar borcun altına girme. Biz erkekler bu konuda oldukça başarısızız. Bunu bir kere kabul edelim. Fırsat

Elon Musk Kimdir ?

Geçtiğimiz günlerde ülkemizi ziyaret eden dünyaca ünlü Bilim Adamı, İş Adamı, Girişimci Elon Musk kimdir ? Neden Dünya’da bu kadar popüler hiç merak ettiniz mi ? Gelin Elon Musk’ın hayatını

Karıncaları Uzak Tutmanın Yolları

Karıncaları Uzak Tutmanın Yolları Evinize veya balkonunuza davetsiz misafirler geldi ve bu davetsiz misafir karıncaları öldürmeden uzaklaştırmak mı istiyorsunuz? Bu karıncaları uzak tutmanın yolları nelerdir öğrenmek istiyorsanız yazıyı takip edin 😉

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın