K Vitaminin Faydaları Nelerdir?
5 Ocak 2017 0 Yorum 89 Görüntülenme

K Vitaminin Faydaları Nelerdir?

K Vitaminin Faydaları Nelerdir?
K vitamini, genel sağlık açısından birçok önemli faydası bulunan vitaminler arasında yer almaktadır. K vitamininin başlıca faydaları; safra tıkanıklığının önlenmesi, iç kanamadan korunma, böbrek taşına bağlı olarak görülen böbrek ağrılarının önlenmesi, kan pıhtılaşmasının önlenmesi, aşırı adet kanamasının önlenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine olan etkileri olarak bilinmektedir.
K vitamini aynı zamanda, vücudumuz için gerekli olan 80 besin dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. İnsan vücudunda bağırsaklarda yer alan yağda çözünen bir vitamin olan K vitamini, yaralanmalar sonra fazla kan kaybını önleyici ve pıhtılaşmayı engelleyici özelliği ile, hayati bir rol oynamaktadır.
K Vitamininin Faydaları
Osteoporoz: Başlıca belirtisi kemik yoğunluğunun azalması olarak bilinen Osteoporoz, genellikle 50 yaşını geçmiş kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilmemesi durumunda sinsi bir şekilde ilerleyen bu hastalık, birçok komplikasyonun gelişmesine de neden olmaktadır. Osteoporoza bağlı kemik kaybının ardından, ağrı ve kırık gibi belirtiler daha fazla görülmektedir. 30 yaşından sonra kemik oluşumunda görülen azalma, kadınlarda menopozdan sonra östrojen seviyelerinde meydana gelen azalma nedeniyle maksimum seviyeye ulaşmaktadır. K vitamininin yeteri kadar alınması, bu olumsuz etkilerin azalmasına veya ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.
Brokoli, Brüksel lahanası, yeşil yapraklı sebzeler ve İnek sütü, K vitamini açısından zengin besin kaynaklarıdır.
Kan pıhtılaşması: Protrombiyumun birleşmesindeki önemli etkisi sebebiyle, kan pıhtılaşmasını düzenleyici etkiye sahiptir. K vitamini aynı zamanda, yaralanmalar sonucu oluşabilecek yoğun kanamayı engelleyici yapıya sahiptir. Yeterli miktarda K vitamini alan kişilerde, kan kaybına bağlı olarak ölme riski çok daha az olmaktadır.
Aşırı adet kanaması: K vitamini, olağandan fazla görülebilecek adet kanamasının önlenmesi konusunda faydalıdır.
İç kanama: Beslenme yetersizliği, sarılık, karaciğerde kanama gibi rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olan K Vitamini, aynı zamanda antibiyotiklerin uzun süreli kullanılmasının da azaltılması konusunda önemli rol oynamaktadır.
Kan şekerinin düzenlenmesi: K vitamini, kan şekeri regülasyonunda önemli bir yere sahiptir. Pankreas insülini üretmeye yardımcı olan K vitamini, kan şekerinin düzenlenmesi konusunda önemli yer tutmaktadır.
K Vitamininin Diğer Yararları
– Kramp ve aşırı adet kanamasını rahatlatır.
– İdrar akışını arttırabilir.
– Karaciğerin işleyişini artırarak, ömrünü uzatır.
– Kalp kasları ve kılcal damarları korur.
– Yaşlılarda, kemiklerin korunmasına yardımcı olur.

Önceki Yazı Samsung 2 Tane Yeni Monitör Çıkardı
Sonraki Yazı İş Görüşmelerinde Kurtarıcı Parçalar

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Tarçının Faydaları

Tarçının Faydaları Biz millet olarak galiba tarçını en çok sahlep ve bozanın üstünde severiz. Öyle ki, normal zamanlarda çok fazla kullanmasak bile iş bu içeceklere geldiği zaman, bir tarçın arayışına

Zencefil Nedir? Zencefil Nelere İyi Gelir?

Merhaba sağlıklı günler diliyorum herkese. Bugün ki konumuz zencefil, zencefil nedir, zencefil nelere iyi gelir. Zencefil uzun yıllardır insan oğlu tarafından mide rahatlatması ve diğer antibiyotik türevi etkileri sayesinde bolca

Als Hastalığı

Son günlerde medyayı ve gündemi oldukça meşgul eden Als Hastalığı ve yardım kampanyasıyla ilgili olarak bir kaç şey söylemek istiyorum. İlk olarak Als ( yani Amyotrofik lateral skleroz ) hastalığı motor sinir

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın