Google Merchant Center Nedir?
15 Ocak 2018 0 Yorum 98 Görüntülenme

Google Merchant Center Nedir?

Teknoloji kullanımının artması ve internetin hayatımıza daha yakın olduğu bu dönemlerde artık her şey bir tık uzağımızda.  Günümüzde insanlar istedikleri ve aradıklarını herşeye internet ortamında kolayca ulaşabilmektedir.  Google da bu düşünceyle artık tüketicilere ve E-ticaret firmalarına daha da kolaylık sağlamak amacıyla Google Merchant Center hizmetini sunmuştur.

Peki GoogleMerchant Center tam olarak nedir?

Google Merchant Center, mağazaların, ürün ve hizmetlerinin verilerini Google aktarması ile bu verilerin Google Alışveriş ve diğer Google hizmetlerinde sunulmasına yardımcı olan araçtır. Yani en yalın haliyle “ürün Listeleme Reklamları” hizmetidir.Google Merchant e-ticaret sitelerinin içerisindeki ürün, resim, fiyat gibi ayrıntılarıyla beraber listeleme yapmaktadır. Google’ın gelir payının %90’ını Adwords üzerinden sağlamaktadır. Merchant Center da Adwords hizmeti içerisinde yer alan bir araçtır. Bu araç şuanda  belirli ülkelerde kullanımı ile sınırlıdır.

E-ticaret sitelerinin çoğunlukla kullandığı Google Adwords bu kadar kullanılırken neden Google Merchant Center sistemine ihtiyaç duyuldu?

Google Merchant center’ın temel Adwords reklamlarından farkı; ürünlere resim, başlık, fiyat, mağaza ismi,bağlantılar, promosyon mesajları ve benzeri diğer bilgileri ekleme imkanınızın olmasıdır. Yani Merchant Center, Adwords reklamlarının gelişmiş versiyonudur. Ama yine de Merchant Center Google için yeni bir satış politikasıdır.

Google Merchant Center ‘ın faydalarına bakacak olursak; Mağazaların müşteriye kolayca ulaşmamıza sağlayacak bir yeniliktir. Özellikle E-ticaret sitelerinin satışları için google arama motorlarına uygun içeriklerinde olmasıdır. Böylelikle pazarlamanın ve reklamın daha kaliteli olmasını sağlamaktadır. Google Merchant Center sayesinde tüketicilerin aramalarına uygun içeriklerin görselleri ile hitap edebilme imkanına sahip olursunuz. Böylelikle ürün bilgilerini, doğruluğunu ve güncelliğini de kontrol etmiş olursunuz.  Mağazalarında Google’ın sağladığı bu kolaylıkla reklam maliyetleri de azaltılmış olur.

Peki Google Merchant Center nasıl kullanılır?

Google ‘ın kullanıma sunduğu bu hizmeti kullanabilmek için öncelikle bir Gmail hesabına sahip olmalısınız. Daha sonra Gmail hesabınızı ile Google Merchant Center hesabı açmalısınız. Daha faydalı bir biçimde kullanmak isterseniz Google Adwords hesabı da oluşturarak birbirine bağlayabilirsiniz.  Böylelikle alışveriş reklamlarınızı ve kampanyalarınızı beraber görebilir ve ürün verilerine “salt okuma ” erişimine sahip olmuş olursunuz.  Bu kolaylıkla beraber Google Merchant Center hasabınıza bağlı alışveriş reklamlarını iyileştirmek adına kullanılabilecek bilgileri de görürsünüz.

Google’ın sunduğu bu hizmet ile gerek tüketicilerin gerekse mağazalar için çok uygun kolaylıklar sağlanmaktadır. Tüketicilerin tek bir arama ile hiçbir siteye girmeden karşılaştıkları sonuçlar, mağazalarınsa firmalarına uygun inanılmaz fırsatların olmasıdır.

Önceki Yazı Melek Yatırımcı Nedir ?
Sonraki Yazı Freelance Nedir ?

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Özel Eğitim Nedir, Ne Değildir?

Özel Eğitim Nedir? Özel eğitim, çeşitli nedenlerden dolayı yetersizliği bulunan ( zihinsel, işitme, öğrenme, görme, ortobetik … ) bireylere ihtiyaçları olan ve onları toplumda yeterli düzeye gelmeleri, dışlanmamaları ve hayatlarını

Drone Taksi Nedir ?

2016 yılında CES 2016 fuarında tanıtılan, belki de son yılların en büyük gelişmelerinden olabilecek olan Drone Taksiler 2017 yazında Dubai’de faaliyete girdi. Herhangi bir pilot gereksinimi olmadan 100 kg ağırlığına

İnternet’in Gizemleri

1996 – Markovian Parallax Denigrate Daha internetin taş devri sayılabilecek dönemler de UseNet kullanıcıları Markovian Parallax Denigrate başlığıyla paylaşılan mesajlar almaya başladılar. “Jitterbugging McKinley Abe break Newtonian inferring caw update Cohen air collaborate

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın