Google Merchant Center Nedir?
15 Ocak 2018 0 Yorum 66 Görüntülenme

Google Merchant Center Nedir?

Teknoloji kullanımının artması ve internetin hayatımıza daha yakın olduğu bu dönemlerde artık her şey bir tık uzağımızda.  Günümüzde insanlar istedikleri ve aradıklarını herşeye internet ortamında kolayca ulaşabilmektedir.  Google da bu düşünceyle artık tüketicilere ve E-ticaret firmalarına daha da kolaylık sağlamak amacıyla Google Merchant Center hizmetini sunmuştur.

Peki GoogleMerchant Center tam olarak nedir?

Google Merchant Center, mağazaların, ürün ve hizmetlerinin verilerini Google aktarması ile bu verilerin Google Alışveriş ve diğer Google hizmetlerinde sunulmasına yardımcı olan araçtır. Yani en yalın haliyle “ürün Listeleme Reklamları” hizmetidir.Google Merchant e-ticaret sitelerinin içerisindeki ürün, resim, fiyat gibi ayrıntılarıyla beraber listeleme yapmaktadır. Google’ın gelir payının %90’ını Adwords üzerinden sağlamaktadır. Merchant Center da Adwords hizmeti içerisinde yer alan bir araçtır. Bu araç şuanda  belirli ülkelerde kullanımı ile sınırlıdır.

E-ticaret sitelerinin çoğunlukla kullandığı Google Adwords bu kadar kullanılırken neden Google Merchant Center sistemine ihtiyaç duyuldu?

Google Merchant center’ın temel Adwords reklamlarından farkı; ürünlere resim, başlık, fiyat, mağaza ismi,bağlantılar, promosyon mesajları ve benzeri diğer bilgileri ekleme imkanınızın olmasıdır. Yani Merchant Center, Adwords reklamlarının gelişmiş versiyonudur. Ama yine de Merchant Center Google için yeni bir satış politikasıdır.

Google Merchant Center ‘ın faydalarına bakacak olursak; Mağazaların müşteriye kolayca ulaşmamıza sağlayacak bir yeniliktir. Özellikle E-ticaret sitelerinin satışları için google arama motorlarına uygun içeriklerinde olmasıdır. Böylelikle pazarlamanın ve reklamın daha kaliteli olmasını sağlamaktadır. Google Merchant Center sayesinde tüketicilerin aramalarına uygun içeriklerin görselleri ile hitap edebilme imkanına sahip olursunuz. Böylelikle ürün bilgilerini, doğruluğunu ve güncelliğini de kontrol etmiş olursunuz.  Mağazalarında Google’ın sağladığı bu kolaylıkla reklam maliyetleri de azaltılmış olur.

Peki Google Merchant Center nasıl kullanılır?

Google ‘ın kullanıma sunduğu bu hizmeti kullanabilmek için öncelikle bir Gmail hesabına sahip olmalısınız. Daha sonra Gmail hesabınızı ile Google Merchant Center hesabı açmalısınız. Daha faydalı bir biçimde kullanmak isterseniz Google Adwords hesabı da oluşturarak birbirine bağlayabilirsiniz.  Böylelikle alışveriş reklamlarınızı ve kampanyalarınızı beraber görebilir ve ürün verilerine “salt okuma ” erişimine sahip olmuş olursunuz.  Bu kolaylıkla beraber Google Merchant Center hasabınıza bağlı alışveriş reklamlarını iyileştirmek adına kullanılabilecek bilgileri de görürsünüz.

Google’ın sunduğu bu hizmet ile gerek tüketicilerin gerekse mağazalar için çok uygun kolaylıklar sağlanmaktadır. Tüketicilerin tek bir arama ile hiçbir siteye girmeden karşılaştıkları sonuçlar, mağazalarınsa firmalarına uygun inanılmaz fırsatların olmasıdır.

Önceki Yazı Melek Yatırımcı Nedir ?
Sonraki Yazı Freelance Nedir ?

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Laptop Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Merhaba, bugün elimizden geldiği kadar laptop satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda sizleri bilgilendireceğim. Öncelikle elektrik-elektronik mühendisi öğrencisi olarak kendi satın aldığım laptop üzerinden

Çılgın Nazi Silahları

İkinci Dünya Savaşının patlağını veren Nazi Almanya’sının elindeki acayip ve çılgın silahları ile karşınızdayım. Bu silahlar tam bir katliam makinesi. #1  U-boat ( Kullanıldığı dönem: 1903 – Günümüz ) Almanca’da deniz

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır

SEO Nedir? Önemli midir? Türkçe açılımı arama motoru optimazyonu olan ve uzun zamandır çoğu arama motorunun kendi algoritmaları ile bu işi sağladığı biliniyor. Bir çok arama motoru bu tip algoritmalar

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın