Fakir misin? Olma!!

Paranı Düzgün Kullan

Para bulunca bir anda taksitlere abanma. Her şeyi taksitle alıp o kadar borcun altına girme.

Biz erkekler bu konuda oldukça başarısızız. Bunu bir kere kabul edelim. Fırsat sanıp taksite biniyoruz. Fakat hiç de öyle değil, hataya düşmeyelim. Eğer evliyseniz paranızı eşlerinize verin ki o para daha iyi yönetilsin işlensin. Yuvayı dişi kuş kurar. Bu diyen boşuna demiş olamaz. O yuva teğet geçen rüzgarda sallanmaması için canlarını dişine takar. Eşlerinize güvenin taksitlere değil.

Sadece Talih Kuşunu Değil Hepsini Sevin

Loto, iddia, toto bu gibi şans oyunları seni kurtarmaz. Bunu bilmen gerekiyor. Onlara umut bağlamamalısın fakat ne yazık ki bize böyleymiş gibi gösteriliyor.

Her ikramiye senin cebinden çıkıyor, unutma! Kasa her zaman kazanır…

Bu Hayat Kısmet Değil !!

Hayat adil değil tamam bu hepimiz tarafından kabul gören bir şey. O konuda sıkıntı yok. Başarı unutmayın ki en azından bir şeyleri deneyenlerindir. Bir şeyler deneyip çaba göstermeniz gerekiyor. Bir çok ünlü insan şimdi ki popülaritelerine nasıl ulaştı sanıyorsunuz. Her zaman çabalayarak. Kısmet değil alın teri.

Duygulara Dikkat.

Başarısız olan insanlar sürekli umutsuz, başarısız olma hissi içerisindedir. Şu şekilde demek doğru olur herhalde, o duygulardan kurtulamayanlar başarısız olmaya mahkumdur.

Kötü Örnek, Örnek Değildir.

Sorun şu seçtiğiniz örneğin iyi olduğunu nereden bileceksiniz? En azından bir kere başarısız olmadan bunu bilemezsiniz, bu yüzden gittiğiniz yolu doğru takip etmelisiniz. Dikkatli olmalısınız. Örnek için başarılı ve tanınmış insanları seçin. Mütemadiyen, yaşamı size uyanlar olsun. Sizle ölçüşen birisi olsun.

Hedefler Yüksek Olsun.

O kadar yüksek değil ayakların yere bassın. Ulaşabileceğin hedefler koymalısın ki ona ulaşınca kendi sınırını çizmiş olacaksın. Yeni ve ileri hedefler koyarken korkmayacaksın. Üşenmeden  yeni hedefler koyacaksın. Kendine olan inancın artacak. Fakat hedefinden daha yükseğe zıplaman gerekir. Şöyle diyelim. ” Yıldızları hedef al, ulaşamazsan bile göğe yükselirsin. 

Keşkelerden Vazgeç.

Yaptığın şey için keşke deme. Yaptın onu bir kere keşke diyerek hazır yapmış olduğun bir şeyi de batırma. Evrene falan da mesaj göndermeye çalışma cevap gelmeyecek. Ben şimdiden söyleyim.

Cahil Olma.

Hiç mi yapamadın liseyi bitir. Onu yap bari bir kaç bir şey oku. Sürekli okuyun ama saçma kitapları değil size iş öğretecek olan size faydalı olacak olan kitapları okuyun ki işinize yarasın. Boş kitap yarar değil zarardır.  İşini iyi yaparsan mutlaka kazanırsın unutma.

Çocuk mu? Biraz Daha Düşün.

Bakabileceğini garanti altına aldığın kadar çocuk yap. Bakamayacağından fazla çocuk yapma, en büyük hatadır bu. Dikkatli olmak gerekir. En azından birikimin olsun. Bir bak ben bunu yapıyorum da bakabilecem mi diye. Derler ya ” Ağıl da kuzu dağda dağda otu bitermiş ” Tamam bitermiş de ya biz o otu bulamazsak. Günümüzde bir başkasının otunu yiyen bir çok kişi var. Unutmamak gerekir.

Kötü Alışkanlıkları Bırakın.

Kötü alışkanlıkları bırakman gerekiyor. Boşuna para israfı, bütçene en büyük zarar. Onları bir kenara itmen gerekiyor. Onlarla kafanı uyuşturup hayal dünyasında yaşamak yerine kalk ve gerçek dünyada yaşamaya devam et. Yok benim param yeter ilerde çok kazanacam diyorsanız. Bırakın ki o paraları harcayacak fırsatın olsun.

Kendini Keşfet.

Unutmaman gereken son şey; herkesin bir yeteneği vardır. Yok deme. İlla ki senin de içinde gizli kalmış büyük bir yetenek var ve bir an önce senin bu yeteneği keşfetmen ve bunu nakite çevirmen gerekiyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir