Drone Taksi Nedir ?
16 Ocak 2018 0 Yorum 95 Görüntülenme

Drone Taksi Nedir ?

2016 yılında CES 2016 fuarında tanıtılan, belki de son yılların en büyük gelişmelerinden olabilecek olan Drone Taksiler 2017 yazında Dubai’de faaliyete girdi. Herhangi bir pilot gereksinimi olmadan 100 kg ağırlığına kadar taşıma kapasitesi ile yolcu transferinde kullanılan Drone modeli EHANG184’te kokpit içerisinde sadece bir koltuk ve 12-inç boyutunda bir tablet bulunmakta.

Drone taksiye bindiğiniz zaman tek yapmanız gereken tablete gideceğiniz adresi yazıp “havalan” komutunu vermeniz ondan sonra arkanıza yaslanıp manzarayı izleyip uçuşun keyfini çıkartmanız.

Şuan için tek yolcu kapasitesi olan drone taksiler, şimdilik sadece 30 dakikalık bir uçuş sergileyebiliyorlar, önümüzdeki yıllarda yolcu kapasitelerinin 4 ila 6 kişi arasına çıkması beklenen drone taksilerin menzilleri de zamanla artacaktır elbette.

Güvenli mi ?

Drone taksiler de tüm uçuş işlemleri otonom olarak gerçekleştiriliyor ve herhangi bir insan müdahalesi gerekmiyor. Elbette ki bu araçlar sunuma çıkmadan önce yüzlerce testten geçiriliyor ve hem yazılımsal hem de donanımsal olarak bir hata olmaması için herşey kontrol ediliyor. Bu yüzden hata yapma ihtimali neredeyse sıfır bu araçların.

Türkiye’ye ne zaman gelecekler ?

Drone taksilerin ülkemizde faaliyete girmesi 2022 ya da 2023 yılını bulması beklenirken, ülkemizde faaliyete girecekleri ilk şehir elbette ki İstanbul olarak planlanıyor. Mega Kent İstanbul’un trafiğine yer altı ya da yer üstünden bu zamana kadar çare bulunamamışken, belki de bu çözüm Drone Taksiler ile sağlanarak, İstanbul daha da yaşanılabilir bir şehir haline getirilebilir.

 

Önceki Yazı Freelance Nedir ?
Sonraki Yazı Yaşam Koçu Nedir ?

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

İnsanlığı Yok Edebilecek Virüs Geliştirildi

Bizim bildiğimiz bilim adamları genellikle ölümcül virüsleri yok etmek için uğraşmasıyla bilinir. Ama bu kez durum biraz karışık. ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi‘nde görev yapan sadist profesör Yoshihiro Kawaoka, oldukça güçlü bir grip virüsü

Laptop Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Merhaba, bugün elimizden geldiği kadar laptop satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda sizleri bilgilendireceğim. Öncelikle elektrik-elektronik mühendisi öğrencisi olarak kendi satın aldığım laptop üzerinden

MSI GL72 6QD-201TR Laptop İnceleme

MSI GL72 6QD-201TR MSI GL72 Kimlere Hitap Ediyor? Öncelikle bu laptop, oyuncular için tasarlanmış ve sadece oyunculara hitap etmektedir. Eğer iş ortamında da kullanabileceğiniz bir bilgisayar arıyorsanız bu bilgisayarın tasarımı,

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın