Drone Taksi Nedir ?
16 Ocak 2018 0 Yorum 16 Görüntülenme

Drone Taksi Nedir ?

2016 yılında CES 2016 fuarında tanıtılan, belki de son yılların en büyük gelişmelerinden olabilecek olan Drone Taksiler 2017 yazında Dubai’de faaliyete girdi. Herhangi bir pilot gereksinimi olmadan 100 kg ağırlığına kadar taşıma kapasitesi ile yolcu transferinde kullanılan Drone modeli EHANG184’te kokpit içerisinde sadece bir koltuk ve 12-inç boyutunda bir tablet bulunmakta.

Drone taksiye bindiğiniz zaman tek yapmanız gereken tablete gideceğiniz adresi yazıp “havalan” komutunu vermeniz ondan sonra arkanıza yaslanıp manzarayı izleyip uçuşun keyfini çıkartmanız.

Şuan için tek yolcu kapasitesi olan drone taksiler, şimdilik sadece 30 dakikalık bir uçuş sergileyebiliyorlar, önümüzdeki yıllarda yolcu kapasitelerinin 4 ila 6 kişi arasına çıkması beklenen drone taksilerin menzilleri de zamanla artacaktır elbette.

Güvenli mi ?

Drone taksiler de tüm uçuş işlemleri otonom olarak gerçekleştiriliyor ve herhangi bir insan müdahalesi gerekmiyor. Elbette ki bu araçlar sunuma çıkmadan önce yüzlerce testten geçiriliyor ve hem yazılımsal hem de donanımsal olarak bir hata olmaması için herşey kontrol ediliyor. Bu yüzden hata yapma ihtimali neredeyse sıfır bu araçların.

Türkiye’ye ne zaman gelecekler ?

Drone taksilerin ülkemizde faaliyete girmesi 2022 ya da 2023 yılını bulması beklenirken, ülkemizde faaliyete girecekleri ilk şehir elbette ki İstanbul olarak planlanıyor. Mega Kent İstanbul’un trafiğine yer altı ya da yer üstünden bu zamana kadar çare bulunamamışken, belki de bu çözüm Drone Taksiler ile sağlanarak, İstanbul daha da yaşanılabilir bir şehir haline getirilebilir.

 

Önceki Yazı Freelance Nedir ?
Sonraki Yazı Yaşam Koçu Nedir ?

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Nemlendirici cilt bakım maskeleri

Nemlendirici cilt bakım maskeleri Cildinize uygulayacağınız cilt bakım maskeleri, cildin yeniden canlılık kazanmasına ve nem oranının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Ciltte görülen kuruma, dökülme ve soyulma gibi cilt sorunları, evinizde kendinizin

Freelance Nedir ?

Günlük iş yaşantısının bunaltıcı yoğunluğu sırasında bir çok kişinin aklından geçmiştir, her şeyi bırakıp özgürce yaşama isteği, işte bunu yapan kişi freelance çalışan insanlardır diyebiliriz. Evinde, sahilde, bir kafe de,

OCAK AYINDA HAYATINI KAYBEDEN ÜNLÜLER

OCAK AYINDA HAYATINI KAYBEDEN ÜNLÜLER Medya, bilim, iş ve edebiyat dünyasından Ocak ayında hayatlarını kaybeden 4 ünlüyü sizin için yazdık. Mehmet Ali BİRAND Kanal D Ana Haber sunumlarındaki dil sürçmeleriyle

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın