Codex Seraphinianus: Dili Bilinmeyen Kitap

Codex Seraphinianus, 1981 yılında yayımlanan resimli bir  ansiklopedi tarzıdır. İtalyan sanatçı Luigi Serafini tarafından 1976 – 1978 yılları arasında otuz ayda yazılmış içerisinde hayali bir dünya barındırır. Kitap şifreli bir alfabe ile yazılmıştır, hayali bir dünyadan bahseder ve yaklaşık 360 sayfadan ( yayım evinden yayım evine değişiyor ) oluşur. Kitap başlarda İtalya’da yayımlanmıştır daha sonra bir çok ülkede yayımlanmıştır.

Açıklama

Kitabın içerisinde resimler yer alır, tuhaf ve fantastik olaylarda bahseder. Kitabın içerisinde ki çizimler anatomi ile ilgilidir, çizimler olağanüstülük içerir fakat nesneler dünyasaldır. Sehpa, tabure vb. Olağan üstü olan şeyler Bir sevişme sonrası çiftlerin birleşerek bir timsah oluşturmasıdır. Diğer çizimler lifler, görünüşleri itibari ile acayip makineleri anlatıyor fakat insan yüzleri ve haritalar gibi kolay bir şekilde tanımlanabilecek şekiller de vardır. Öte yandan fizik ile ilgili detaylar tamamen soyut gözüküyor. Hemen hemen tüm figürler parlak ve renklidir ayrıca oldukça ayrıntılı detaylara sahipler.

Yazı Sistemi

Yazı sistemi batı tarzı yazı sisteminden esinlenerek soldan sağa doğru ilerler, büyük küçük harfler vardır ve rakamlarda yer alır. Bazı harfler sadece kelimelerin başında veya sonunda yer alırlar bu yönden Semitik ( Arap yarım adasında kullanılan diller örnek olarak verilebilir özellikle de Arapça ) bir dil özelliği de gösterir. Alfabe olarak eğrisel harflerden oluşur, döngüler ve knot özelliklerinden dolayı Sinhala Alfabesi‘ni andırıyor.

Kitap yazı dili olarak yıllardır yazı bilimcilere direniyor. Sayfaları numaralandırmak için kullanılan sayı sistemi ancak Allan C. Weschler tarafından kırıldı.

İçindekiler

Kitap iki ana bölüm ve 12 bölümden oluşur. Birinci ana bölüm fizik ve doğayla ilgili bilgiler içerir. İkinci bölüm insan yaşamı ( giyim, yaşam, tarih, mimari vb ) konullarını içerir. Diğer ara bölümler;

 1. Birinci bölüm garip çiçekler, kendilerini sökerek göç eden ağaçlar gibi olağanüstü esrarengiz şeyler içerir.
 2. İkinci bölümde doğaüstü varyasyonları ile birlikte bir çok hayvan tasrif edilir.
 3. Üçüncü bölümde krallık ve iki ayaklı canavarlar, yaratıklar yer alıyor.
 4. Dördüncü bölümde fizik kimya gibi bilim konuları ile ilgili yazılara yer verilmiş ve soyut olarak anlatılıyor.
 5. Beşinci bölümde bilinmeyen tuhaf makineler, esrarengiz araçlar betimlenmiştir.
 6. Altınca bölümde beşeriyet anlatılıyor. Biyoloji, cinsellik, çeşitli yerli halklar ve hatta direk insan vücuduna aşılanmış simgelere yer verilmiş.
 7. Yedinci bölüm tarihseldir. Ölüm ve doğum bilgileri vardır. Bazı kişilerin doğum ölüm tarihleri verilmiştir. Aynı zamanda tarihsel ( büyük ihtimalle dini ) öneme sahip bir çok sahne tasvir ediliyor. Ayrıca defin işlemleri de içermektedir.
 8. Sekizinci bölüm uzaylı yazı sistemini anlatıyor.
 9. Dokuzuncu bölümde gıda, yemek ve giyim işlemleri ile bilgiler yer alıyor.
 10. Onuncu bölümde iskambil kartları ve masa oyunları da dahil olmak üzere atletik oyunlar ilginç bir biçim de açıklanıyor.
 11. On birinci bölümde mimari ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Son bölümde özensiz ( acele ile yazılmış gibi görünüyor ) bir son söz vardır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir