Cirit Nasıl Atılır?

Cirit: ağaç, metal, fiberglas veya karbon fiberden yapılan ucu sivri ok şeklinde bir mızraktır. Cirit atmak, geçmiş zamanda avlanma da ve savaşta kullanılsa da spor olarak ilk kez 1908 yılında oynanmıştır. Antik çağlardan beri oynanan bu spor dalının amacı yine malzemeyi mümkün olduğunca en uzağa atmaktır.

Cirit atma sporu ise atletizm sporlarının içerisinde bulunan gülle, çekiç, disk atma spor dalları ile aynı kategoride atma sporları olarak adlandırılır. Atletizmde bulunan dallar arasında en karmaşık olanı cirittir. Hafifliği ile büyük bir gerektirmez fakat çok iyi teknik bilmek gerektirir. Cirit atma sporunda ciridin genel kurallar dahilinde  mümkün olan en uzağa atılması ile oynanır.

Ciridin Özellikleri

Ciridin uzunluğu ve ağırlığı belirlenen kurallar dahilinde sabittir ama kadınlarda ve erkeklerde bu uzunluk değişiklik göstermektedir. Kadınlarda 220-230 cm arasında, erkeklerde ise 260-270 cm uzunlukları arasındadır. Ciridin ağırlığı ise yine kadın ve erkeklerde farklılık göstermekte, kadınlarda 600 gram, erkeklerde ise 800 gramdır.

Alan ve Pist

Cirit atma sahası diğer atma sporlarınkine göre değişiktir. Çekiç, gülle, disk bir çember alan içerisinden atılırken cirit atma ise koşu yolu, son atma çizgisi ve atış şeritleri olarak yapılandırılmış pistte oynanır.

Koşu Yolu: Uzunluğu en az 30 en fazla 36,5 metre arasında değişiklik gösterir. Genişliği ise 4 metre olarak ayarlanmıştır.

Son Atma Çizgisi: 70 mm kalınlığında çizilen bir şerittir.

Atış Şeritleri : Koşu yolunun yanlarında bulunan paralel şeritlerden başlayarak 29 derecelik bir açı olan alanı kapsamaktadır.

Ciridin Atılması

Cirit atma sporu, belirli mesafenin koşulması ciridin tutuş şekli ve ciridin atış açısına göre değişir. Koşu yolunda koşu yapılırken düz bir hat takip etmek önemlidir. Mesafe koşulurken en iyi hız alma koşusu için 5 adım ritmi ile koşulabilir. Ciridin, atış kolu ve ortasında bulunan sargının arkasından tutulmasıdır. Bu şekilde ciridin en iyi kuvvet aktarımı için ağırlık merkezinden başlayarak parmaklara gelen kuvvet ile en iyi atış şekli tutulur. Koşulan mesafenin ayak adımlarından sonra sağ elde bulunan cirit kol ve omuz üzerine gelir. Kol ve omuz hizasına getirilen ciridin omuzun ileri çekilmesi ve kolun kuvvetlice itilerek cirit atılır.

Cirit Atma Sporunun Kuralları

Bütün sporlarda olduğu gibi cirit atma sporunun da belirli ve genel kuralları vardır.  Bu belirlenen kurallar diğer sporlara göre daha azdır ve daha nettir.

Cirit atılırken belirlenen son atış çizgisi geçilmemelidir.
Cirit atıldıktan sonra ilk olarak ucu yere değmelidir.
Her sporcunun 3 atış hakkı bulunur. İlk 8’e giren sporculara +3 daha atış hakkı verilir. En iyi atış derece olarak kabul edilir.
Derece ölçümü ise ciridin ucunun değdiği nokta ile atış yapılan son nokta arasındaki mesafe ölçülür.

Cirit Atma Rekorları

Cirit atma sporunda kadınlar dünya rekoru Kübalı sporcu Osleidys Menendez ‘in 71,70 metre derecesi ile 2005 yılında kırılmıştır. Erkeklerde ise dünya rekoru Çek sporcu Jan Zelenzny’in 98,48 metrelik derecesi  1996 yılında kaydedilmiştir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir