Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir?

Dijital para birimi olan bitcoin nedir ne değildir araştırdık. Bir çok yanlış bilgi ile dolu olan bitcoin bir çok madencisi bulunmakta. Bu kadar değerli bir madde nedir? Gelin beraber bakalım.
Bitcoin ortaya çıkışı:

2008 senesinde mortgage krizini hepimiz biliyoruz, bu krizin hemen ardından Amerika Merkez Bankası olan FED parasal olarak genişlemeye gitmişti. Bunun arkasında da dünya genelinde ki ekonomik durgunluk vardır. Bu olaydan kısa süre sonra da Avrupa devlet borcu krizi yaşandı. Bu gibi olayların sonucunda ise devletin parasına güven azalmıştı ve yeni bir para birimi olan Bitcoin fikri ortaya çıktı.

Bu para ortaya çıkmasıyla sorunlarıda beraberinde getirdi. Bu sorunlardan biriside Double Spending’dir. Yani Türkçe karşılığı ikili harcamadır. Bu paranın sadece veriden ibaret olmasıyla aynı jetonun kopyalanıp 2 kez gönderilmesi sorunudur. Bu problemi çözmek içinse güvenli bir kaynaktan kontrol etme yoluna başvurdular.
Bitcoin’de yaşanan gelişmeler:
Bitcoin double spending sorununu ise Block Chain isimli yeri kullanarak aştı. Block chain tüm işlemlerin kontrol edildiği bir hesap defteri niteliğindeki merkezsiz bilgisayar ağıdır.
Mucidi kimdir?

Satoshi Nakamoto Bitcoin kurucusu olarak tarihe geçmiştir. Bu kişinin gerçekte kim olduğu ise bilinmemektedir ama ortalıkta onun hakkında çok fazla dedikodu vardır. Onlardan bazıları şunlardır.
Satoshi Nakamoto bir Japondur. Dahi bir matematikçi olarak bilinir ve şifreleme konusunda da uzmandır. Bitcoin’e son yaptığı katkıdan sonra ise 2010da Gavin Andresen’e devretmiştir.
İlk bitcoin transferi, Satoshi Nakamoto’dan Hal Finney isimli kişiye Bitcoin göndermesiyle ve başarılı olmasıyla sonuçlandı.

2009daki bitcoin kuru ise 1=1,309,03 BTC’dir

İlk bitcoin alışverişi ise 2010 da Florida’lı Laszlo Hanyecz tarafından 10000 BTC ile pizza sipariş etmesiyle gerçekleştirdi.
Sonuç olarak çalkantılı bir geçmişine rağmen şuanda güvenilir bir ağ olan bitcoin dünyanın bir çok farklı yerinde de kullanılmakta. İnternetten alış veriş için ortak ağ gibi kullanılan bit coin ile dünyanın her yerinden siparişler verebilirsiniz. Fakat sizleri dolandırıcılara karşı da dikkatli olmakla uyarıyorum. Zira internet ortmında kimseye güven olmaz bir anda bütün bit coinlerinizi kaybedebilirsiniz. Bitcoin’in şuanki parasal olarak değeri ise 1 BTC= 831 dolardır.

Önceki Yazı Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Hangi Aşamalardan Oluşur?
Sonraki Yazı Elma Şekeri Nasıl Yapılır

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Genel 1Comments

Zenfone AR Nedir?

Asus zenfone Ar nedir sorusu teknoloji ile ilgilenenlerin kafasını karıştırıyordu. Ne olduğu hakkında kesin bir bilgi olmayan bu ürünün sanal gerçeklik gözlüğü olduğu düşünülüyordu. Bu ürün resmi duyuruyudan bir gün

Yaşam Koçu Nedir ?

Yaşam koçluğu, insanların özel hayatları ve kariyerlerinde istedikleri sonuçları elde etmelerine katkıda bulunmayı amaçlayan bir işbirliği süreci olarak tanımlanabilir.  Bu süreç kişilerin verimliliğini arttırmak, öğrenme süreçlerine katkıda bulunmak ve hayatlarına

Sorularla Tüp Bebek Tedavisi

Sorularla Tüp Bebek Tedavisi Çocuk sahibi olmak isteyen, ancak doğal yollarla çocuk sahibi olamayan birçok çiftin adeta umut kaynağı olan tüp bebek tedavisi hakkında doğru bilinen birçok yanlış, çiftleri tedaviye

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın