Bir Şehir Efsanesi Mount & Blade Bannerlord ve Mount & Blade Tarihi

Evet şehir efsanesi diyoruz çünkü ilk açıklandığı 2012 yılından beri geliştirilen Mount & Blade Bannerlord yıllardır biz oyun severler tarafından çıkması bekleniyor. Dile kolay, aradan 6 sene geçti. Özellikle son 2 sene çıktı ha şimdi çıkacak gibi söylemler, bizi iyice oyundan soğuttu. Artık gözümüzde o hiç yaşanmamış bir efsane olarak duruyor. Bir şehir efsanesi… Şimdi gelin hep beraber başarılı bir Türk yapımı olan Mount & Bladetarihine göz atalım.

Bu arada yazıyı komple okumak yerine dinlemeye ne dersin? Kanalımızdan bu metnin seslendirilmiş halini izleyebilirsin.

İlk Mount & Blade

İlk Mount & Blade bizlerle 2008 yılının 16 eylülünde buluştu. Sadece 517 MB yer kaplayan bu oyun çıkar çıkmaz büyük bir ses getirdi diyebiliriz. Ankara’da kurulan TaleWorlds tarafından yapılan oyunun yayıncılığını başarılı bir şekilde Paradox Interactive üstlenmiştir. İlk başta EA Electronic Arts düşünülmüş olsa da çok fazla komisyon kestiği için vazgeçilmiş. İyi ki de vazgeçilmiş çünkü bir başka Türk firması olan Crytek gibi bu hataya düşmüş olsalardı belki TaleWorlds ta mali sıkıntılar geçirecekti ve Crytek 4 gibi Mount & Blade Bannerlord da yalan olacaktı. Hoş, bize göre oyun çıkana kadar sadece bir şehir efsanesi olarak kalacak…

Oyunun dünya çapındaki başarılarından da söz edelim. Oyun, tüm zamanların en iyi 100 oyun arasında 2011 yılı listesinde 91. Sıradan girmiş olup aynı zamanda dünyada en çok oynanılan ilk 20 oyun arasına da girmeyi başarmıştır.

Mount & Blade Warband

İlk Mount & Blade oyunun başarısından sonra hız kesmeyip hemen 2.sürüm için çalışan Türk firması 30 Mart 2010 yılında Mount & Blade Warband oyununu piyasaya sürer. Daha farklı harita, daha farklı krallıklar ve elbette daha farklı diyalog/sahneler ile oyuncular mutlu edinilmeye çalışıldı. Ancak oyunun verdiği savaş zevki önceki oyundan çok ta farklı olmadığının altını çizmekte fayda var. Sadece at üstünde ve kılıç tutuşta farklılık vardı. Bu da ne yazık ki savaş atmosferini çok farklı bir hale getirememişti. Ancak buna rağmen ilk 3 ayda oyun 100 bin adet satmayı başardı ve Mount & Blade serisinin en başarılı oyunu oldu. Oyundaki savaş ortamı ilk oyuna göre çok farklı değildi ancak oyunun gerisine baktığımızda ciddi değişiklikler vardı. Örneğin lordların kızlarına ve kardeşlerine asılabiliyordunuz. Hatta yan yana duran iki ledy’ye aşk mektupları okuyup ikisine de aynı anda asılmanıza rağmen bayanlarla aranız bozulmuyordu. İlişki konusunda en başarılı olan Ledy ile şansınızı deneyip evlenebiliyorsunuz ve evlenme esnasında mini bir evlilik töreni izleme şansı elde edebiliyorsunuz. Ha? Siz oyunda hiç evlenmediniz mi? Öyleyse biz sizin için evlendik bu videoyu hazırladık. Şaka şaka netten bulduk. Ufak bir ara verelim ve şu güzelim evlilik törenini izleyelim.


Çok ta uzun sürmüyor tören ama oyun içi güzel bir jest diyebiliriz.

Oyunda kendi krallığınızı kurabiliyorsunuz. İlk oyunda oldukça saçma olan kral olamama neyse ki bu oyunda yok. Kendi krallığınızı kurup yoldaşlarınızı lord yapabilir ve hatta diğer krallıklardan lordları çeşitli yollarla kendi krallığınıza katabilirsiniz. Oyunun çıkış amacının en önemli noktası da bu olmuş zaten. Kendi krallığınızı kurup, bir de münasip bir eş buldunuz mu tamamdır. Artık gelsin ziyafetler gitsin savaşlar. Ancak ufak bir sıkıntı var ki oyunu bitirdiğiniz yapacak bir şey olmadığından oyun çok sıkıcı bir hale geliyor. Umarız yeni oyunda bu sorunu düşünmüşlerdir.

Vee şimdi gelelim bir şehir efsanesi bannerlorda…

Bannerlord ilk olarak 2012 yılında duyurulmuştu ve büyük bir heyecan yaratmıştı. Keşke bu kadar erken duyurmasalarmış diyoruz çünkü 2012 yılından bu yana sabırla bekleyen oyuncular gittikçe oyundan soğumaya başladı. Yorumlardan da anlıyoruz ki bazı oyuncular tepki olarak oyun çıktıktan sonra oyunu satın almayacaklarını söylüyor.  PC GAMER tarafından 2017 yılında çıkacağı açıklanan oyunun 2018 yılı itibariyle kokusunu bile alamadık. Elimizde sadece bir gameplay videosu var.  2016 yılında steamde yer alan oyun için ise açıklanan şu: 2016 yılını kaçırsak ta bu yıl oyunu çıkaracağımızı güveniyoruz. Oyuncuları 2 defa hayalkırıklığına uğratan yapımcılar artık net bir çıkış tarihinden sakınıyor. Bunun yerine steam üzerinden güncel bloglarla oyuncuların heyecanını diri tutmaya çalışsalar da zaman ciddi bir şekilde aleyhlerine işliyor. Zira zaman işledikçe piyasaya çıkan oyunların görsel kalitesi ve gerçekçiliği artıyor. 2012 yılında başlanan bir oyunun ne kadar kaliteli bir görsele sahip olacağı konusunda oyuncular da ister istemez tedirgin oluyor. Ancak kısa bir süre önce E3 etkinliğinde yayınlanan gameplay sayesinde anlıyoruz ki bannerlord görselleri oldukça etkileyici ve doyurucu gözüküyor. İsterseniz kısa bir ara verip gameplay videomuzu izleyelim.

Videodan da anlaşılacağı üzere oyunun şimdiden efsane olacağı kesin. Zira oyun dinamiklerini gerçekçi yapmak için çok uğraştıkları, kuşatma senaryosundan belli. Dikkat ettiyseniz ilk 2 oyunun aksine kuşatma kulesi kendi kendine hareket etmiyor. Onu doğal olarak askerler itiyor ve savunma esnasında o askerleri öldürüp kulenin gelmesini engelleyebiliyorsunuz. Bu da oyun için ne kadar uğraşıldığını kanıtı olsa gerek. Neyse uzun lafı kısası biz bu oyunu beklemekten çok yorulduk, biliyoruz sevgili Taleworlds siz de bu oyunu bir an önce çıkaramamaktan dolayı yoruldunuz. Umarız bir an önce oyun piyasaya çıkar ve Türk oyun tarihinden yepyeni bir sayfa önümüze açılır…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir