BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI 7- 14 OCAK
9 Ocak 2018 0 Yorum 40 Görüntülenme

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI 7- 14 OCAK

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI 7- 14 OCAK

Birincil duyumuz görmek olduğu için tüm medeniyeti görebilenler için tasarlamışız. Yön gösteren tabelalar, uyarı levhaları, trafiği düzenleyen ışıklar ve yazılar… Maalesef bunların görme engelliler için bir anlamı yok. Üstüne üstlük herkesi kendimiz gibi görebilir sandığımızdan sosyal hayat içinde bazen bir görme engelliyi fark etmekte de güçlük çekebiliyoruz. Siyah güneş gözlükleri, sağa sola gezinen bastonlar ile onları ayırt edebiliyoruz.

1921 yılında bir fotoğrafçı geçirdiği trafik kazası sonrası görme yetisini kaybeder. O da herkes gibi hayatın içinde olmak ister fakat insanları kendisini fark edemediğini ve bu yüzden hareket alanının kısıtlandığını anlar. O da bunun üzerine kullandığı bastonu beyaza boyar ve Londra sokaklarında daha görünür olmayı umar.

Başarılı olan bu yöntem Fransa Körler Örgütü’ nin dikkatini çeker. Örgüt görme engellilerin taşıdığı bastonların beyaza boyanmasını sağlar. Beyaz baston uygulaması yaygınlaşarak 1931 yılında görme engellilerin simgesi haline gelir.

Beyaz baston görme engelli insanların bağımsızlaşmasının ve hayata katılımlarının sembolü haline gelmiş, böylece birçok görme engelli kendilerini evlerine kapatmak zorunda hissetmemiştir.

Ülkemizde de aynı isimde bir dernek bulunur. Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği 1988’ de Antalya’ da kurulmuştur.

Ocağın ikinci haftası, 7- 14 Ocak göz sağlığı ve görme engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla her yıl göz taraması, engelliler için kitap seslendirme gibi çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Önceki Yazı 28. ÖLÜM YILINDA CEMAL SÜREYA
Sonraki Yazı Bekarlar Günü

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Kişisel Gelişim 0 Yorum Yapılmış

Yaşam Koçu Nedir ?

Yaşam koçluğu, insanların özel hayatları ve kariyerlerinde istedikleri sonuçları elde etmelerine katkıda bulunmayı amaçlayan bir işbirliği süreci olarak tanımlanabilir.  Bu süreç kişilerin verimliliğini arttırmak, öğrenme süreçlerine katkıda bulunmak ve hayatlarına

Bekarlar Günü

BEKÂRLAR GÜNÜ Artık her şeyin bir günü var sanki. 9 Ocak sosyal medyada #Evdekalmışlargünü hashtag’ iyle esprilerle kutlandı. Ancak bekârlar günü olarak kutlanan birkaç tarih daha var. İki yıl önce

Nemlendirici cilt bakım maskeleri

Nemlendirici cilt bakım maskeleri Cildinize uygulayacağınız cilt bakım maskeleri, cildin yeniden canlılık kazanmasına ve nem oranının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Ciltte görülen kuruma, dökülme ve soyulma gibi cilt sorunları, evinizde kendinizin

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın