BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI 7- 14 OCAK
9 Ocak 2018 0 Yorum 248 Görüntülenme

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI 7- 14 OCAK

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI 7- 14 OCAK

Birincil duyumuz görmek olduğu için tüm medeniyeti görebilenler için tasarlamışız. Yön gösteren tabelalar, uyarı levhaları, trafiği düzenleyen ışıklar ve yazılar… Maalesef bunların görme engelliler için bir anlamı yok. Üstüne üstlük herkesi kendimiz gibi görebilir sandığımızdan sosyal hayat içinde bazen bir görme engelliyi fark etmekte de güçlük çekebiliyoruz. Siyah güneş gözlükleri, sağa sola gezinen bastonlar ile onları ayırt edebiliyoruz.

1921 yılında bir fotoğrafçı geçirdiği trafik kazası sonrası görme yetisini kaybeder. O da herkes gibi hayatın içinde olmak ister fakat insanları kendisini fark edemediğini ve bu yüzden hareket alanının kısıtlandığını anlar. O da bunun üzerine kullandığı bastonu beyaza boyar ve Londra sokaklarında daha görünür olmayı umar.

Başarılı olan bu yöntem Fransa Körler Örgütü’ nin dikkatini çeker. Örgüt görme engellilerin taşıdığı bastonların beyaza boyanmasını sağlar. Beyaz baston uygulaması yaygınlaşarak 1931 yılında görme engellilerin simgesi haline gelir.

Beyaz baston görme engelli insanların bağımsızlaşmasının ve hayata katılımlarının sembolü haline gelmiş, böylece birçok görme engelli kendilerini evlerine kapatmak zorunda hissetmemiştir.

Ülkemizde de aynı isimde bir dernek bulunur. Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği 1988’ de Antalya’ da kurulmuştur.

Ocağın ikinci haftası, 7- 14 Ocak göz sağlığı ve görme engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla her yıl göz taraması, engelliler için kitap seslendirme gibi çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Önceki Yazı 28. ÖLÜM YILINDA CEMAL SÜREYA
Sonraki Yazı Bekarlar Günü

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Cilt kırışıklıklarını azaltmanın doğal yolları

Cilt kırışıklıklarını azaltmanın doğal yolları Ortak dermatolojik sorunlardan birisi olan cilt kırışıklıkları, erken yaşlarda görülmesi durumunda, bir takım psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir. Sağlıksız yaşam şartları, güneş altında uzun süre

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Hangi Aşamalardan Oluşur?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Hangi Aşamalardan Oluşur? Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin en büyük umut kaynaklarından birisidir. Doğal yolların uygulanması halinde bebek sahibi olamayan anne ve

Elon Musk Kimdir ?

Geçtiğimiz günlerde ülkemizi ziyaret eden dünyaca ünlü Bilim Adamı, İş Adamı, Girişimci Elon Musk kimdir ? Neden Dünya’da bu kadar popüler hiç merak ettiniz mi ? Gelin Elon Musk’ın hayatını

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın