BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI 7- 14 OCAK
9 Ocak 2018 0 Yorum 318 Görüntülenme

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI 7- 14 OCAK

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI 7- 14 OCAK

Birincil duyumuz görmek olduğu için tüm medeniyeti görebilenler için tasarlamışız. Yön gösteren tabelalar, uyarı levhaları, trafiği düzenleyen ışıklar ve yazılar… Maalesef bunların görme engelliler için bir anlamı yok. Üstüne üstlük herkesi kendimiz gibi görebilir sandığımızdan sosyal hayat içinde bazen bir görme engelliyi fark etmekte de güçlük çekebiliyoruz. Siyah güneş gözlükleri, sağa sola gezinen bastonlar ile onları ayırt edebiliyoruz.

1921 yılında bir fotoğrafçı geçirdiği trafik kazası sonrası görme yetisini kaybeder. O da herkes gibi hayatın içinde olmak ister fakat insanları kendisini fark edemediğini ve bu yüzden hareket alanının kısıtlandığını anlar. O da bunun üzerine kullandığı bastonu beyaza boyar ve Londra sokaklarında daha görünür olmayı umar.

Başarılı olan bu yöntem Fransa Körler Örgütü’ nin dikkatini çeker. Örgüt görme engellilerin taşıdığı bastonların beyaza boyanmasını sağlar. Beyaz baston uygulaması yaygınlaşarak 1931 yılında görme engellilerin simgesi haline gelir.

Beyaz baston görme engelli insanların bağımsızlaşmasının ve hayata katılımlarının sembolü haline gelmiş, böylece birçok görme engelli kendilerini evlerine kapatmak zorunda hissetmemiştir.

Ülkemizde de aynı isimde bir dernek bulunur. Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği 1988’ de Antalya’ da kurulmuştur.

Ocağın ikinci haftası, 7- 14 Ocak göz sağlığı ve görme engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla her yıl göz taraması, engelliler için kitap seslendirme gibi çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Önceki Yazı 28. ÖLÜM YILINDA CEMAL SÜREYA
Sonraki Yazı Bekarlar Günü

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Kişisel Gelişim 0 Yorum Yapılmış

Yaşam Koçu Nedir ?

Yaşam koçluğu, insanların özel hayatları ve kariyerlerinde istedikleri sonuçları elde etmelerine katkıda bulunmayı amaçlayan bir işbirliği süreci olarak tanımlanabilir.  Bu süreç kişilerin verimliliğini arttırmak, öğrenme süreçlerine katkıda bulunmak ve hayatlarına

KEDİ ÇİZİĞİNDEN BİR ŞEY OLUR MU?

Her canlı gibi kediler de, tehlike hissetikleri durumlarda kendilerini korumak için birtakım eylemlere başvururlar.  Bu eylemler arasında yer alan tırmalamaya ise sevmek veya yemek vermek için yaklaştığınız kedi tarafından maruz

Nasıl Yapılır ? 0 Yorum Yapılmış

Cirit Nasıl Atılır?

Cirit: ağaç, metal, fiberglas veya karbon fiberden yapılan ucu sivri ok şeklinde bir mızraktır. Cirit atmak, geçmiş zamanda avlanma da ve savaşta kullanılsa da spor olarak ilk kez 1908 yılında

0 Yorum Yapılmış

Yorum Yapılmamış

Mesaj Yazın