Yaşam Koçu Nedir ?

Yaşam koçluğu, insanların özel hayatları ve kariyerlerinde istedikleri sonuçları elde etmelerine katkıda bulunmayı amaçlayan bir işbirliği süreci olarak tanımlanabilir.  Bu süreç kişilerin verimliliğini arttırmak, öğrenme süreçlerine katkıda bulunmak ve hayatlarına kalite, derinlik ve zenginlik katmaktır. Yaşam koçluğunda esas, kişinin bugün olduğu ve yarın nerede olmak istediğine odaklanmaktır.

Yaşam koçluğu henüz çok yeni bir alan olmakla birlikte Türkiye’ de daha henüz yeni başlamış bir meslektir. Yaşam koçluğunun gelişimini ele alırsak, klinik psikolojiden, mitolojiye, kişisel gelişimden sosyolojiye hatta spor psikolojisine kadar bir çok bilim ve disiplinin harmanlanarak oluştuğunu görürüz. Bu yönüyle yaşam koçluğu aslında yeni bir şey değildir. Fakat kelime olarak ‘’ Life coaching ‘’ ‘ in 1980 li yıllarda kullanılmaya başlandığını görüyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri’ nde en hızlı gelişen sektörlerden birisi olan yaşam koçluğu, özellikle yönetici pozisyonunda çalışan insanların faydalandıkları bir hizmettir. Önümüzdeki süreçte bu durumun Türkiye’ de de yaşanması kaçınılmaz bir gerçektir. Dünyada tanınan ve kabul gören yaşam koçluğu , ülkemizde de uygulamaya konuldu ve kurumların, kuruluşların sağlıklı gelişimi ve başarıları için kullandığı en efektif yöntemlerden birisi haline geldi.

Ve elbette bireysel anlamda da hedeflerine ulaşmak isteyen kimselerin bireysel gelişimlerine katkıda bulunmak ve başarılarını katlayabilmek adına yaşam koçlarının hizmetlerinden faydalanıyorlar.

Yaşam koçluğu aynı zamanda kişilerin hayatında oldukça önemli bir rol aldı. Rehberlik hizmetlerinin yerine öğrenci koçluğu, kişisel gelişim yerine yaşam koçluğu, yönetici danışmanlığı yerine yönetici koçluğu ve daha da ileri gidecek olursak para koçluğuna varana kadar hayatın her alanında faydalanabilinecek alternatifler sunmakta.

Yaşam koçluğu bütün dünyada çokça ilgi gören bir iş kolu haline gelmiştir. Koçluk sisteminden,

Bürokrasinin en üst kademelerinde çalışanlardan, üst düzey sporculara ve sanatçılara varana kadar oldukça geniş yelpazede insanlar faydalanmaktadır. Kişilerin şu anki pozisyonları ile olmak istedikleri pozisyonlar arasındaki mesafeyi aşmalarına yarayan bu sistem, kişileri hedefledikleri geleceğe taşımak adına etkili bir yöntemdir.

Karar vermeden önce kendinize şu soruları sormalısınız.

Değerleriniz, inançlarınız, kaynaklarınız, başarılarınız, opsiyonlarınız, hedefleriniz neler ?

Hayatınızı siz mi yoksa korkularınız mı yönetiyor ?

Kendinizin en iyi versiyonuna ulaşmak için neye ihtiyacınız var ?
Hayallerinizi neler süslüyor ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir