ZÜBEYDE HANIM ÖLÜMÜNÜN 95. YILINDA ANILDI

Beyaz yazmalı, gözlüklü ve güleç yüzüyle kafamıza kazınan Zübeyde Hanım imajının altında çok acı çekmiş bir kadın, bir anne var. Galiba, Atatürk’ ü yetiştiren anne olmayı da ancak bu kadar acının altından kalkabilen bir kadın başarabilirdi.

Ölümünün 95. Yılında İzmir Karşıyaka’ daki mezarı başında anıldı. Zübeyde Hanım. İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği törende Zübeyde Hanım’ ın kabrine çok sayıda kırmızı karanfil bırakıldı. Anma törenine resmi kurum ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu da katıldı. Kocaoğlu kısa bir konuşma yaparak, “Ne mutlu ki ona, erken yaşta babasız büyüttüğü bir evlada vatan sevgisi, insan sevgisi yanında bir millete önderlik yapacak özgüveni ve cesareti vermeyi başarıp, Türk ordusuna ve dünyaya armağan etti” dedi.

Zübeyde Hanım 14 Ocak 1923’ te İzmir’ de hayatını kaybetmiştir. Peki, malum fotoğrafı ile özdeşleştirdiğimiz Zübeyde Hanım’ ın hayatı hakkında neler biliyoruz.

Zübeyde Hanım’ ın Hayatı

Zübeyde Hanım, 1857 yılında Selanik yakınlarındaki Langaza’ da dünyaya gözlerini açmıştır. Babası Feyzullah Ağa ve annesi Ayşe Hanım’ dır. Dine bağlılıkları nedeniyle, babası Sofuzade Feyzullah Ağa, annesi ve kendisi ise, Mola Ayşe ve Molla Zübeyde olarak çağırılmışlardır. Aile, fetih yıllarında Karaman’dan Selanik ve çevresine göç etmiş, yörük Türklerindendir.

1871 yılında 14 yaşında sarışın, mavi gözlü bir genç kızken Selanik’ te Gümrük Muhafaza Teşkilatı’ nda memurluk yapan Ali Rıza Efendi, Zübeyde Hanım’ a talip olur. Annesi Ayşe Hanım bu evliliğe pek gönüllü olmasa da ikna edilir. Ve Mustafa Kemal Atatürk’ ün annesi ile babası evlenmiş olur : )

1872’ de ilk çocukları Fatma’ yı kucaklarına alan çift, ne yazık ki kızlarını üç yaşındayken kaybeder.   1874 yılında oğulları Ahmet, 1875’ te Ömer, 1881’ de ise Mustafa doğar.

Ali Rıza Efendi, Osmanlı- Rusya savaşı sebebiyle Selanik’ te kurulan Asakir- i Mülkiye yardımcı askerler birliğine katılır. Okuryazar olduğu için geçici üsteğmen rütbesiyle yaklaşık iki yıl askerlik yapar. Ayestefanos Antlaşması ile savaş bittiğinde ise askerlikten ayrılır. Sonrasında Osmanlı – Yunanistan sınırına gümrük sınırına memur olarak tayin edilir.

Selanik’ e 120 km uzakta bulunan Paşaköprüsü denen bu ıssız yerde karayolu yoktur. Sadece görevlilerin ailelerinin kaldığı dermem çatma birkaç evden oluşan bu yer yaşamak için hiç de uygun değildir. Etrafı, haraca kesen eşkıyalarla doludur.

Zübeyde Hanım, bu kasvetli yerde yaşamaktan mutlu değildir. İkinci çocuğu Ömer’ i de burada kuşpalazından kaybeder. Bir tek, oğlu Ahmet kalır. Onu da kaybetmekten çok korkar.

Zübeyde Hanım’ ın korktuğu gerçekleşir ve Ahmet de kuşpalazı olup hayatını kaybeder. Sahil kenarındaki kumluk alana defnedilen çocuğun cesedi gece çıkan fırtınadaki dev dalgalar yüzünden açığa çıkar ve dağlardan inen çakallara yem olur. Korkunç manzarayı gören Zübeyde Hanım baygınlık geçirir. Üstüne üstlük zavallı kadın hamiledir.

Ali Rıza Bey güvenli bir yerde doğum yapması için Zübeyde Hanım’ ı Selanik’ e götürür. Burada Mustafa Kemal Atatürk dünyaya gelir.

14 Ocak 1923 günü Zübeyde Hanım İzmir’ de vefat ettiğinde haberi Atatürk’ e bir gün sonra verilir. Milli Mücadele için hayati bir görüşmeye gitmesi gereken Atatürk annesinin cenazesine katılamaz. Acısını “ Annemi en büyük anamız, vatana emanet ediyorum” sözleriyle dile getirir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir