Geleceğin Yükselen Mesleği: SEO Uzmanlığı

Geleceğin Yükselen Mesleği: SEO Uzmanlığı

Dijital pazarlamanın hızlı gelişimi , rekabeti de arttırarak her geçen gün daha önemli hale geliyor. Arama motorlarının kullanımı da günden güne artmaktadır. Bu doğrultuda SEO Uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında görülür.

Ülkemizde nüfusunun yaklaşık 40 milyon kişisi internet kullanıyor. Bununla birlikte web siteleri daha fazla satış yapmak adına arama motorlarında üst sıralara çıkmak için sürekli ve giderek artan bir yarış halindeler. İşte burada  SEO Uzmanları devreye giriyor.

Seo Uzmanları Web sitelerinin arama motorlarında daha üst sırada yer alması için çalışma yaparak ; sektörde var olan kalifiye eleman ihtiyacı henüz karşılanamadığı için kolayca iş buluyor ve yüksek  gelir elde edebiliyorlar. Özellikle SEO çalışmalarının önemini daha iyi kavramaya başlayan kurumlar, SEO Uzmanlarına danışarak onları bünyelerine alıyorlar.

Ücretleri 2500 TL’den Başlıyor

Ülkemizde proje başı ücretlendirme yöntemi daha çok tercih edilirken yurt dışında saatlik ücret  yaygın olarak ödeniyor.. SEO uzmanlarına ödenen saatlik ücret İngiltere, ABD ve Kanada gibi ülkelerde  100-150 $ arası değişirken, Türkiye’de aylık 2500 ile 5000 TL arasında bulunuyor. Ancak gelişen sektöre ve artan uzman ihtiyacına bakarak önümüzdeki yıllarda bu rakamın  daha çok yükselmesi bekleniyor.

Google’ın anavatanı olan ABD’de SEO çalışmalarına ödenen bütçe bir hayli yüksek çünkü Seo çalışmalarının çoğu Google odaklı olarak yapılıyor. SEO çalışması yapanlara ödenen saatlik ortalama 25 $ ile Hindistan; Avusturya ve Yeni Zelanda’dan sonra en az para ayıran ülke olarak gözüküyor.

Bu alanda kendini geliştiren nitelikli eleman ihtiyacının olduğu da ifade edilirken yeni nesil pazarlama aracı olarak değerlendirilen SEO çalışmalarının önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır.Bu alanda kendini geliştirmek isteyen ve SEO Uzmanı olmak isteyenler sürekli olarak gelişmeleri takip ederek Google tarafından yapılan güncellemeleri de takip etmelidir. Ayrıca sorun çözmede hızlı ve etkili olmanız gerekirken dürüstlük ve ahlak kurallarına uymanız da başarılı olmanızı sağlayacaktır.

SEO Uzmanı Kime Denir?

Search Engine Optimization (teriminin kısaltması olan SEO, (Arama Motoru Optimizasyonu))  internet sitelerinin arama motorlarında  üst sıralara çıkarılması için yapılan çalışmalardır.

Arama motoru sıralamasında yükselmeyi hedefleyen  ve daha fazla ziyaretçi çekmek için çalışmalar yapan  internet sitelerine ücretli olarak çalışma yapan kişilere ise SEO Uzmanı denir.

SEO Nasıl Öğrenilir?

Ülkemizde Seo uzmanı olmaya aday kişilerin yabancı dil bilmesinin önemli bir artı değer olduğu bilinir. Bu konuda yerli bilgi kaynakları kısıtlıdır. Yerli ve yabancı forum sitelerinde SEO üzerine yapılan tartışmaları izlemek ekstra bilgi almanızı sağlayacaktır.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir