Bekarlar Günü

BEKÂRLAR GÜNÜ

Artık her şeyin bir günü var sanki. 9 Ocak sosyal medyada #Evdekalmışlargünü hashtag’ iyle esprilerle kutlandı. Ancak bekârlar günü olarak kutlanan birkaç tarih daha var. İki yıl önce aynı gün ülkemizde 3 Ocak’ ta kutlanmıştı. 14 Şubat’ a yaklaşırken bekârlığı biraz daha övmek isteyenler 9 Ocak’ ı da boş geçmemiş.

Bir diğer tarih 29 Şubat. İrlanda’ da kutlanan bu günün özel bir anlamı var. Rivayet odur ki: İrlandalı iki aziz, St. Patrick ve St. Bridget dört yılda bir evlenme teklif etme hakkının kadınlara ait olmasına karar vermiş. St. Patrick de ‘En azından uzun yıllarda kadınlar evlilik teklif edebilsin’ demiş. ‘ Kız kurularına’ bir armağan niteliğinde olan bu özel günün zaman içinde daha az onur kırıcı bir hale getirilerek ‘Dünya Bekârlar Günü‘ adını almış : )

Son tarihimiz ise Çin’de kutlanan ’11 Kasım Dünya Bekârlar Günü‘. ‘Bekarlar Günü 90’lı yıllarda 14 Şubat Sevgililer Günü’ne karşı bir akım olarak ortaya çıkmıştır. Çin’ in nüfusu düşünülürse bekâr ve çocuksuz olmanın desteklenmesi hatta şölenlerle kutlanması mantıklı görünüyor : ) Anlaşılana göre bu gün Çin’ de baya tutmuş. Çin’in en büyük online alışveriş sitesi olan Alibaba 2015 yılında, ‘Dünya Bekarlar Günü‘ olarak kutlanan 11 Kasım’da büyük indirimler yaptığında ve sekiz saniyede 1 milyar dolar satış rakamına ulaşarak bir Dünya rekoru kırmıştı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir