BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI 7- 14 OCAK

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI 7- 14 OCAK

Birincil duyumuz görmek olduğu için tüm medeniyeti görebilenler için tasarlamışız. Yön gösteren tabelalar, uyarı levhaları, trafiği düzenleyen ışıklar ve yazılar… Maalesef bunların görme engelliler için bir anlamı yok. Üstüne üstlük herkesi kendimiz gibi görebilir sandığımızdan sosyal hayat içinde bazen bir görme engelliyi fark etmekte de güçlük çekebiliyoruz. Siyah güneş gözlükleri, sağa sola gezinen bastonlar ile onları ayırt edebiliyoruz.

1921 yılında bir fotoğrafçı geçirdiği trafik kazası sonrası görme yetisini kaybeder. O da herkes gibi hayatın içinde olmak ister fakat insanları kendisini fark edemediğini ve bu yüzden hareket alanının kısıtlandığını anlar. O da bunun üzerine kullandığı bastonu beyaza boyar ve Londra sokaklarında daha görünür olmayı umar.

Başarılı olan bu yöntem Fransa Körler Örgütü’ nin dikkatini çeker. Örgüt görme engellilerin taşıdığı bastonların beyaza boyanmasını sağlar. Beyaz baston uygulaması yaygınlaşarak 1931 yılında görme engellilerin simgesi haline gelir.

Beyaz baston görme engelli insanların bağımsızlaşmasının ve hayata katılımlarının sembolü haline gelmiş, böylece birçok görme engelli kendilerini evlerine kapatmak zorunda hissetmemiştir.

Ülkemizde de aynı isimde bir dernek bulunur. Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği 1988’ de Antalya’ da kurulmuştur.

Ocağın ikinci haftası, 7- 14 Ocak göz sağlığı ve görme engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla her yıl göz taraması, engelliler için kitap seslendirme gibi çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir