28. ÖLÜM YILINDA CEMAL SÜREYA

28. ÖLÜM YILINDA CEMAL SÜREYA

Tarihler 9 Ocak 1990’ ı gösterdiğinde Türk şiiri, en önemli şairlerinden biri olan Cemal Süreya’yı kaybetmiştir. Ünlü şairin doğum

cemal sureya

tarihi ise 1931, hayır eksik yazmadık. Cemal Süreya’nın doğum günü bilinmediğinden sadece 1931 diyebiliyoruz. Şair bu yüzden her yıl doğum gününü farklı günlerde kutlamıştır. Bu sonradan belirlediği doğum günlerinden biri de 10 Ağustos, yani daha sonraları eşi olacak kadın Güngör Demiray ile tanıştıkları gündür.

O zamanki adıyla Cemalettin Seber, günümüzde Tunceli sınırları içinde bulunan Erzincan’ da doğar. Babası Hüseyin, annesi Gülbeyaz ve kız kardeşleri Perihan ve Ayten’le birlikte 1938’ de Bilecik’ e sürgün edilirler. Ölümle ilk tanışması küçükken hayatını kaybeden erkek kardeşi Kemal’ in vefatıyla olur. Cemal Süreya, Bilecik’ e taşınmalarından kısa süre sonra daha 23 yaşındaki annesi Gülbeyaz’ı kaybeder. Sürgün ve annelerinin ölümü yetmezmiş gibi bir de kız kardeşleri ile kendisine kötü davranan bir üvey anneleri vardır artık. Hatta üvey annesinin şairin yemeğinin içine cam kırıkları koyarak şairi öldürmeye çalıştığı da bilinmektedir.

Annesinin ölümü şairde ve kardeşlerinde derin yaralar açar. Şairlik yolculuğunda onu en çok etkileyen olay annesi Gülbeyaz’ ın ona anlattığı Aslı ile Kerem hikayesidir. Şair annesinin ölümü için hissettiklerini “küçük kalbimdeki kuş ölmüştü” sözüyle sanatına yansıtmıştır. Ve bir söyleşide ise şöyle der: “Belki beni edebiyata götüren bir sürü neden vardır. Ama bir keskin neden ararsam bunu annemde bulduğumu söyleyebilirim.”

Cemal Süreya, tam bir kitap kurdu olur çıkar. Dostoveyski’nin Suç ve Ceza adlı romanını daha 3. sınıftayken ilk kez okur ve aynı romanı ömrü boyunca daha birçok kereler okuyacaktır. Dostoyevski onun hayatında şu sözleri söyleyecek kadar önemlidir. “Benim edebiyatla ilgili olarak ikinci bir doğum tarihim var: 1943. Dostoveyski’yi okudum ve ondan sonra hiç huzur kalmadı bende.” O tarihten sonra yazından kopamaz. Okulda arkadaşlarının kompozisyon ödevleri yapar.

İlkokula Bilecik’ te başlamış, İstanbul’ da mezun olmuştur. Lise öğrenimini Haydarpaşa Lisesinde, yükseköğrenimini ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamlamıştır. Hayatı boyunca Türk Dil Kurumu, Maliye Bakanlığı, Ortadoğu İktisat Bankası ve Kültür Bakanlığında çalışan şair dergi ve gazetelerde de yazar. Politika Gazetesi, Aydınlık Gazetesi, Çocukça Dergisi ve Papirüs Dergisi bunlardan bazılarıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir