Gastronomi Nedir ?

Yenilebilir Sanat Gastronomi

Günümüz mesleği olarak tanımlanan gastronominin ne olduğu konusunda fikir sahibi miyiz?
Tarihe dayalı bir kökeni olan gastronominin günümüzde daha yeni önem kazandığını görüyoruz. Gastronomi kökeni Fransız yazar Joseph Berchoux tarafından 1801 yılında ortaya konmuştur. Kelime anlamı olarak Yunanca mide anlamında “Gastro” ve kural, kanun anlamında kullanılan “Nomy” kelimelerinin birleşiminden oluşan bir kelimedir. Yemek kanunu olarak kullanılan Gastronomi, yapılacak menünün belirlenmesi , malzemelerinin hazırlanması, pişirme tekniklerinin belirlenmesi, servis edilecek sofra düzeni ve yemeğin sunumuna kadar olan tüm aşamaları inceleyen bir bilim dalıdır.

Gastronomi
Gastronomi

Gastronomi sadece yaşam faaliyetlerini sürdürebilmek için değil , yemeğin keyif ve haza duygularını ortaya çıkarmak için meydana gelen bir bilim dalıdır. Yenilebilir bir sanat olarak tabir edilir. Görselliğe hitap eden yemekler ayrıca lezzetleri açısından  damağa da hitap etmektedir. Yani bir yemek sadece yaşamsal öneminden ziyade aynı zamanda göz alıcı sofralarda meydana gelecek görüşmeleri, toplantıları, davet ve organizasyonları da yapabileceğimiz bir ortamı oluşturmamıza neden olmuştur.

Gastronomi gösterişli sofralardan ziyade aynı zamanda kültürümüzü de içerisinde barındırmaktadır. O sofralarda bir bakıma bulunduğumuz kültürü de ortaya koyarız. Bu özelliği ile kültür, yemek ve insan ilişkisini de içerisinde barındıran gastronomi bir bilim olması bir yana bir çok bilime de katkıda bulunmaktadır. Farklı kültürleri ve insan ilişkilerini inceleyen sosyolojiye de içerisinde barındırır.

Gastronomi belirli bir düzende meydana geldiği için sistemli bir mutfağı da temsil eder. Bir yemeğin hazırlanacağı ortamın temiz olması nedeniyle hijyeni de içerisinde bulundurur. Mutfağında yemeğin pişirileceği malzemelerin, malzemelerin saklanacağı dolapların  hijyeni önceden belirlenen kurallar ve disiplinler çerçevesinde korunma çalışır. Bu nedenle gastronomi içinde hijyen çok önemlidir.

Sonuç olarak Gastronomi görselliğe dayanan belirli bir disiplinlerle meydan gelen sistemler bütünüdür. Birçok dala hitap eden gastronomi muhteşem sofraların hazırlanması ile sadece sofra görselliği değil damak zevklerine hitap eder. Gurmeler için bu dal büyük önem taşımaktadır. Farklı tarzlarda hazırlanan yiyecekler içerilerinde farklı lezzetlerde taşır. Gurmelerin damaklarını şaşırtıcı lezzetler ile buluşturur.

İyi yemekler, hoş sofralar , mükemmel lezzetler gastronominin içindedir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir