Başarılı İnsanların Örnek Alınması Gereken 6 Özelliği

BAŞARILI İNSANLARIN ÖRNEK ALINASI 6 ÖZELLİĞİ

Okula ilk başladığımızda nasıl da öğrenme aşkıyla yanıp tutuşuyorduk. Sonra ezberci, test usulü değerlendirmelerden midir bilinmez çoğumuz bu aşk bitti. Artık sadece sınav geçmek için sonrasında tamamen unutacağımız kısa süreli hafızaya dayalı bir sistem geliştirdik kendimize. Bildiklerimizi de ya yarım yamalak öğrendik ve bunlarla yetinmeye alıştık. Haliyle öğrenme sürecinden soğuduğumuzdan, bizim için yeni şeyler öğrenmeye başlamak giderek daha da zorlaşmaya başladı. Başarılı insanların diğerlerinden doğuştan gelen bir farkları yok aslında. Peki başarılı insanlar bu süreci nasıl yönetiyor. Neleri yapıyor, neleri yapmıyorlar? Ya da hangi kuralları ve yöntemleri uyguluyorlar? Gelin büyük resme bakalım ve resimdeki 6 farkı bulalım

  1. Ezberlemek Yerine Zihin Haritaları Oluştururlar

Bilgiler zihnimizde sinapslarla birbirine bağlanır. Bir şey başka bir şeyi hatırlatır bize. Örneğin pamuk prenses kelimesini duyduğumuzda zihnimizde cüceler canlanabilir. Başka biri ise zehirli bir elma, cadı veya prensi düşünür. Bunun nedeni herkesin zihin haritasının farklı olmasıdır. Kuru bilgiyi ezberlemektense zihnimizde kalıplar oluşturmak ve bağlantılar kurmak işimizi kolaylaştıracaktır. Bu tıpkı bir ipin ucunu tutmak gibidir. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

  1. Aynı Anda Birden Fazla İş Yapmazlar

Bunu genelde annelerimiz yapar, Siz de bir yandan ütü bir yandan yemek yapıyorsanız, bilirsiniz. İşte buna çoklu görev veya multitasking deniyor. Ancak öğrenme işi çoklu görevlere dahil edilecek bir süreç değil. Öğrenirken, telefondaki bildirime bakmak, sosyal medyada gezmek kalıcı ve anlamlı öğrenmeyi engeller. 1. Maddede bahsettiğimiz bağlantı oluşturma aşaması bölünür. İnternette bir bakıvereyim dediğiniz paylaşım ilginizi çeker ve bir bakmışsınız bilgisayarınızda 20 sekme açık… Haliyle beyniniz kaldığı noktayı unutacaktır. Dikkat dağınıklığı sorunu olduğunu düşünen çoğu insan aslında çoklu görev gerçekleştirmeye çalışıp başarısız olmaktadır.

  1. Öğrenmekte Zorlandıkları Konularda Pes Etmek Yerine Konuları Tekrar Ederler

İlk başta söylediğimiz gibi başarılı insanların diğerlerinden biyolojik olarak bir fazlası yok. Bazen, çimenlerin üzerinde insanların basarak oluşturduğu yollar görürüz. Başarılı insanların yaptığı da budur.  Bir konuyu ya da kavramı öğrenmekte zorlandığımızda üzerinden tekrar tekrar geçip bir süre sonra kolaylıkla yürüyebileceğimiz bir yol oluşturmalıyız. Böylece ayağımız alışacak ve bilgiye ulaşmak mekanik bir hal alacaktır.

  1. Bilmiyorum Demekten Korkmazlar. İşin uzmanından yardım alırlar.

Toplum olarak “ bilmiyorum “ demeyi pek sevmeyiz. Halbuki “ bilmiyorum “ öğrenebileceğiniz bir şeyi daha keşfettiğinizi gösterir. Tek başına öğrenmek çok da matah bir şey değildir aslında. Çünkü başkasından öğrenen biri, onun deneyimlerinden de faydalanır. Bu kişi bir uzman olabileceği gibi sizin gibi ayni konuyu öğrenmekte zorlanan biri de olabilir. Olumsuz deneyimler, öğrenmede yapılan hataları ortaya çıkarır ve onlardan kaçınmanızı kolaylaştırır.

  1. Pareto İlkesi ( 80/20 Kuralı )

Bu ilkede, gerekli çabanın % 20’ si kullanılarak görevin % 80’ ini tamamlamak amaçlanır. Başarılı insanlar bunun için ellerindeki işi – öğrenmeyi, görevi, projeyi hepsi olabilir- bölümlere ayırırlar. Sonra zaman/ fayda ekseninde kendileri için en verimli olacak görevleri belirlerler.  Bu kriterlere göre ilk önce yapılması gerekenden başlarlar. Aslında bu sınav esnasında farklı puanlanan sorular içinden hangilerini cevaplayacağımızı seçmek gibidir. Sınavda 45, 40, 15 puanlık sorular sorulmuşsa bilgimiz ve zamanımız dahilinde önce 45 puanlık sorudan başlar, sonra diğerlerine geçeriz. Aslında bu herkesin bildiği ancak, yalnızca başarılı olanların uyguladığı bir ilke.

  1. Öğrencilikleri Hiç Bitmez

Başarılı insanlar, başarılarını sürdürebilmek için öğrenmeye devam etmeleri gerektiğini iyi bilir. Zaten bir konuda öğrenmeye başladığınızda, sandığınızdan daha fazla öğrenecek şey olduğunu görürsünüz. Hani bazı üstatları der ya “ben bu denizde küçük bir su damlasıyım “ diye… İşte bu sıradan bir tevazu değil bilinçtir. Siz de öğrendikçe daha fazlasını arzulayarak başarılı olabilir ve bunu sürdürebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir