LİNK WHEEL NEDİR? NASIL OLUŞTURULUR?

LİNK WHEEL NEDİR? NASIL OLUŞTURULUR?

Link Wheel kavramının birebir karşılığı bağlantı tekerleği olsa da, bu kavramı, anlamını dikkate alarak link döngüsü veya link ağı olarak çevirebiliriz. Link Wheel yöntemiyle  farklı ve kaliteli sitelere sahip olabilirsiniz. Oluşturacağınız paravan sitelerde insanları sizin sitenize yönlendirecek linkler oluşturarak sitenizin popülaritesini artırabileceksiniz.

Link Wheel yöntemine bir örnek verelim. İsmi Alfa Elektronik olan bir işletmeniz olsun. İşletmenizin sitesinde online olarak elektronik ürünler satılsın. Siparişleri zamanında, hasarsız şekilde müşterilerine ulaştırıyorsunuz. Ancak o da ne!? Aynı sektörden başka bir site – adına Beta Elektronik diyelim – siparişlerini geç ulaştırmasına rağmen internette elektronik kelimesini aradığımızda 1. Sırada Beta Elektronik çıkıyor ve daha fazla insana ulaşıyor.

Aynı sektörde faaliyet gösteren siteler birbirlerinin linklerini paylaşmaz. Çünkü bu kendi çıkarlarına aykırıdır. Eskiden mahallelerde, aradığınız bir şeyi bulamadığınızda o bakkal size karşıdaki bakkalı işaret ederdi. Malesef o günler geride kaldı. Hele de online satış sitelerinde böylesi bir şey mümkün değildir. Çünkü online satışın hedef pazarı küçük bir mahalle değil bütün bir dünya…

Peki, bu durumda ne yapacaksınız? Bunun için çeşitli blog oluşturma servislerini kullanarak oluşturduğunuz paravan siteler aracılığıyla kendi siteniz için link girişi yaparak bir link ağı oluşturacaksınız. İnsanları kendi siteniz olan Alfa Elektronik’ e yönlendireceksiniz. Paravan sitelerinizi de kendi içlerinde linkleyerek bu süreci daha doğal bir şekilde sunabilirsiniz. Böylece siteniz, çalışmalarınızın başarısına göre kalitesine yakışır şekilde yükselecek belki de adı gibi sektörde Alfa olacaktır.

Paravan Site ve Domain Tercihinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paravan siteleriniz oluştururken en dikkat etmeniz gereken seçtiğiniz domaindir. Blogspot.com veya wordpress.org gibi ücretsiz alan adları kullanabileceğiniz gibi gen.tr ve diğer tr. uzantılı domainleri kullanmanız Türkçe sonuçlarda yükselmenizi kolaylaştıracaktır. Domaininizi nerden alırsanız alın en önemlisi anahtar kelimenizin domaininizde geçmesidir. Bu anahtar kelime ilk kelime olarak kullanılırsa sonuç daha etkili olacaktır. Örnek vermek gerekirse;

elektronik_______.blogspot.com

elektronikal_______.wordpress.org

elektroniksatis______.tumblr.comLİNK WHEEL NEDİR? NASIL OLUŞTURULUR?

Paravan Sitenizde Hangi Site İçi Çalışmaları Yapmalısınız?

Paravan sitelerinize üvey evlat muamelesi yapmayın. Onlara da ana sitenize gösterdiğiniz ilgiyi göstermelisiniz.  Paravan bloglarınızın temasının, site içi SEO kriterlerine uygun olup olmadıklarına dikkat etmelisiniz.

Paravan Sitenizin İçerik Yönetimi

Yayınlayacağınız tüm içeriklerin özgün olması önemlidir. Paravan bloglarınızdaki makaleler en az 150-200 kelimelik orijinal makaleler olmalıdır. Makalelerinizi güncel olarak yayınlamalısınız. Dilerseniz makaleleri video/ resim gibi araçlarla süsleyebilirsiniz. Paravan sitenizin değeri ne kadar artarsa ana sitenizin değeri de o kadar artacaktır.

Paravan Sitelerde Yapılan Hatalar

Link Wheel oluşturmayı öğrenen biri bu işin çok basit olduğunuz düşünür. Oysa Link Wheel yönteminde önemli olan paravan sitelere emek vermek gerekir. Paravan siteler üzerine çalışılmadıkça verim almak mümkün değildir.

Kopya İçerik

Paravan sitelerinizde özgün içerikler kullanmanız çok önemlidir. Kopya içerikler kullanarak paravan sitenizin değerini düşürürseniz, kalitesiz bir siteden backlink almış olacaksınız. Bu da size fayda sağlamayacağından paravan da olsa sitelerinizde özgün içerik yayınlamalı ve sitelerinizin değerini kopya içeriklerle düşürmemelisiniz.

Hatalı Linkleme Yapmak

Link Wheel yönteminde en sık yapılan hata ana sitede iki makale yayınlayıp üst üste link koymaktır. İki makalesi olan siteye kim link verir ki?  Bu yüzden en az 5-6 tane makale yayınlamadan link koymamalısınız.

Link Wheel’in Getirileri

Başka sitelere ücret karşılığı link vermek yerine paravan sitelerinizle ana sitenizi yükseltmek için Link Wheel en doğru yöntemdir. Bu sayede ana sitenizi yükselterek üst sıralara yerleşebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir