Dijital Pazarlama Neden Önemlidir ?

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir ?DİJİTAL PAZARLAMA NEDEN ÖNEMLİDİR?

İşletmeniz hakkında farkındalık yaratmak istiyorsanız bunun yöntemlerinden biri dijital pazarlamadır. Tüketicileri ürün ya da hizmetinize yönlendiren içeriği web sitenizle ya da diğer internet platformlarıyla sunabilirsiniz. Ürününüzü önplana çıkarmak ve bilinirliğini arttırmak için dijital pazarlamayı kullanabilirsiniz. Web sitenizi hazırlarken hali hazırda var olan pazara girmek ve burada kalıcı bir yer edinmek istersiniz. Ziyaret edilmeyen bir site size kar getirmez tersine bu site için yaptığınız harcamaların çöpe gitme sebebi olur. Dijital pazarlama tekniklerinin doğru ve etkin bir şekilde kullanılmasıyla büyük bir kitleye ulaşacak ve gün geçtikçe de bu kitlenin büyümesini sağlayacaksınız. Dijital pazarlamaya başlamanıza yardımcı olacak şirketlerle anlaştığınızda potansiyel müşterilerinizin aralamalarında ürününüzün görünürlüğü artar. Bu tür şirketler optimizasyon stratejileri kullanarak çevrimiçi varlığınızı arttırmanıza yardımcı olur.

Arama motorlarında üst sıralarda yer alarak büyük karlar elde edebilirsiniz. Web sitenizi iyileştirmek ve bunun için doğru yöntemleri kullanmak sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için önemlidir. Üst sıralarda yer almak ise ürün ya da hizmetinizi aratan birinin sizi öncelikli olarak görmesi demektir. Bundan sonra iş ürününüzün aranan nitelikleri karşılayıp karşılamamasına kalıyor. Tüketiciyi tatmin eden bir ürüne sahipseniz sitenizin üst sıralarda yer alması ile satış rakamlarınız yükselir.

Dijital pazarlamanın yararlarından biri de sitenizi kaç kişi ziyaret etmiş, şuanda çevrimiçi kaç kişi var, hangi ürünlere daha çok bakılmış gibi istatiksel bilgiler içermesidir. Örneğin işlek bir caddeye afiş astığınızda ordan geçen insanlardan kaçı sizin reklamınızla ilgilendi, kaçı durup baktı hatta ordan o gün kaç kişi geçti gibi soruların yanıtlarını bilemezsiniz. Sadece o caddeden geçen insanların ortalama sayısını bilirsiniz. Dijital pazarlama ise kaç kişi sadece göz gezdirdi, ne kadar süre sitenizde dolaştılar, aradıkları ürünün yan özellikleri gibi bilgiler içerdiğinden gelecek istekleri de tahmin edip ürün geliştirmenize de yardımcı olabilir.

İnternet sayesinde dünyanın diğer ucuna da satış yapabileceğiniz gibi dünyanın diğer ucundaki müşterinizin şikayetlerini dinleyebilir ve bunlara uzman kadronuzla çözümler üretebilirsiniz. Böylece müşterilerinizle iletişiminiz güçlenir ve müşteri devamlılığını sağlayabilirsiniz.Dijital Pazarlama Neden Önemlidir ?

Bildiğiniz gibi Google ilgi alanına göre reklam uygulaması geliştirdi. Diyelim ki herhangi bir ihtiyaçtan dolayı A ürününü birkaç kere arattırdım. Daha sonra o ürünün sitesine girmeden de Google bana o ürünün reklamlarını gösteriyor. Arattığım bir ürün ile varlığından haberdar olmadığım bir markanın reklamıyla karşılaşabilirim. Tabi Google’ın sizin markanızı öncelikli olarak göstermesi için güvenilir marka statüsünde olmalısınız. Bu da dijital pazarlama yöntemlerini doğru uygulamanızla alakalı bir durum. Bu, bu yazının konusu dışında olduğu için anlatmayacağım ancak konuyla ilgili bilgiye linkten ulaşabilirsiniz https://decoder.academy/urun/digital-marketing-bootcamp/

Günümüzde internet kullanmayan kalmadı neredeyse. Bir yaşındaki bebekler bile akıllı cihazlarla haşır neşir. Aslında bu cümle bile dijital pazarlamanın önemini özetler nitelikte. Geleneksel yöntemlere göre çok daha büyük bir kitleye çok daha kısa sürede ulaşmanızı sağlayacak olan yöntem dijital pazarlama. Hepinize bol satışlı günler diliyorum 😉

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir