Sosyal Medya Yönetimi Nedir ?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ?

Sosyal Medya’nın hayatımızın ortasına yerleşmesi ile birlikte özellikle kurumsal firmalar için sosyal medya hesaplarının yönetimi’de ayrı bir önem kazanmıştır. Dışarıdan bakıldığında önemsiz bir detaymış gibi görülen sosyal medya hesaplarının yönetimi aslında günümüzde hayati öneme sahiptir. Şuan da büyük firmalara baktığınız zaman sosyal medya hesaplarına ne kadar önem verdiklerini rahatlıkla anlarsınız.

Günümüzün en önemli iletişim araçlarından olan sosyal medya hesaplarınız, Markanızın imajını belirlemenin yanında çok büyük bir pazarlama aracıdır. Doğru bir strateji ile rakiplerinizin rahatlıkla önüne geçebilirsiniz. Dijital Dünya’da fark yaratarak rakiplerinize üstünlük sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Sosyal Medya Yönetim süreçlerinde dikkat etmeniz gereken pek çok kilit nokta bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde başarı kendiliğinden gelecektir. Bunlardan en önemlileri;

 

Hedef Kitle Belirlenmesi; Markanızın hedefleri doğrultusunda ulaşmanız gereken size hitap eden kitleyi doğru belirlemeniz başarılı bir Sosyal Medya Yönetimi’nin en kilit noktasıdır. Markanızın hedeflediği kitlenin yaş aralığını, cinsiyetini ve ilgi alanlarını bilirseniz eğer onları etkilemeniz çok daha kolay olacaktır. Sosyal medya’da paylaşımlarınızı yaparken hedef kitlenizi mutlu edecek içerikler oluşturarak onları kendinize rahatlıkla çekebilirsiniz.

İçeriklerinizin Hazırlanması; Başarılı bir sosyal medya yönetimi ile müşterilerinizi etkilemek ve markanıza karşı bir sempati oluşturmak istiyorsanız içerikleriniz güçlü olmalıdır. Eğer ki hedef kitlenize hitap eden içerikler doğru oluşturulursa onlar zaten kendiliğinden size geleceklerdir. Sosyal Medya hesaplarında kullanacağınız kaliteli görseller ve anlaşılır metinler ile hedef kitlenizin bam teline hitap edebilirsiniz.

Rakip Analizi; Sizler Sosyal Medya Yönetimine yönelik çalışmalar yaparken elbetteki rakipkeriniz de boş durmayacaktır. Bu yarışta öne geçmeniz adına rakiplerinizin yaptıkları çalışmaları doğru analiz etmeli, artı ve eksi yönlerini iyi belirleyip ona göre çalışma yapmalısınız. Günümüz dünyasında sosyal medya ekibi iyi olan firma her zaman yarışı önde götürmektedir.

Reklam Yönetimi; Geleneksel reklam fiyatlarının maliyetleri düşünüldüğünde sosyal medya reklamlarına her geçen gün artan talebin sebebi rahatlıkla anlaşılabilir. Hem fiyatların daha uygun olması hem de geri dönüşlerin daha kısa sürede alınabilmesi sebebi ile sosyal medya reklamları günümüzde Sosyal Medya Yönetiminin en önemli parçası olmuştur. Başarılı bir reklam çalışması ile hedef kitlemize ulaşmak ve geri dönüşleri almak çok ama çok kolaydır. Reklam için ayıracağınız bütçe ile doğru orantılı olarak markanız da büyük bir ivme kazanacaktır.

Diyalog Yönetimi; Her şey değişirken müşteri ilişkileri yönetiminin de sabit kalması beklenilemezdi. Günümüzde müşteri ilişkilerinin yerini diyalog yönetimi almıştır. Doğru kullanıldığı takdirde Sosyal Medya üzerinden müşterilerinizi kolaylıkla analiz ederek yapacağınız çalışmalar ile size olan bağlılıklarını arttırabilirsiniz.

Veri Analizi; Sosyal medya yönetiminde verileri doğru analiz etmeniz stratejilerinizi yeniden değerlendirebilmeniz için çok önemlidir. Analizini gerçekleştirdiğiniz veriler ile iyiye giden stratejinizi daha da iyi bir seviyeye taşıyabilirsiniz ya da yanlış bir strateji uygulanıyorsa, yanlışlarınızı değerlendirip ivmeyi kendi lehinize çevirebilirsiniz.

Kriz Yönetimi; Markanızı bir kaç dakika da yerle bir edebilecek olan kriz anları markanız için en tehlikeli dönemlerdir. Alanında uzman bir personelin krizi doğru değerlendirip sizi çözüme ulaştırması marka imajını koruyabilmeniz adına gerçekten çok önemlidir.

2018 yılına girmek üzere olduğumuz şu günlerde umuyorum ki sizlerde bu makaleyi okuduktan sonra Sosyal Medya hesaplarınıza gereken önemi verecek ve markanızın büyümesini keyifle izleyeceksiniz. Eğer ki bünyenizde Sosyal Medya Yönetim Uzmanı bulunduramıyorsanız bile iyi bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışarak sizde Sosyal Medya’da yerinizi alabilir ve satışlarınızın artmasını keyifle izleyebilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir