Zencefil Nedir? Zencefil Nelere İyi Gelir?

Merhaba sağlıklı günler diliyorum herkese. Bugün ki konumuz zencefil, zencefil nedir, zencefil nelere iyi gelir.
Zencefil uzun yıllardır insan oğlu tarafından mide rahatlatması ve diğer antibiyotik türevi etkileri sayesinde bolca tercih edilmektedir. Fakat tam olarak nelere iyi geldiği ise tam olarak belli değildir. Sizlere bugün zencefil nelere iyi gelir onları tanıtacağız. Umarım sizde çok geçmeden zencefili keşfedelerden olursunuz.
Zencefil Çayı:
Bu çay aslında çok özel bir çaydır. Her ne kadar evlerimizde çoğu zaman bulundurmasak da kış aylarında eksik etmememiz gereklidir. Mide rahatsızlıkları içinde doktor kontrolunde zencefil içmek iyidir. Çünkü zencefil mideyi rahatlatır sindirim sistemine de iyi gelir.
Zencefil sadece mideye değil bir çok şeye de iyi gelmektedir.
-İştah açıcı etkisi tespit edilmiştir.
-Soğuk algınlığına da iyi gelmektedir.
-Sindirim sistemimizde kolay sindirilebilen bir besindir. Sindirim sistemini rahatlattığı gibi gaz sökücü etkiler de gösterir. Midenin ağrımasına da iyi gelir ve hazımsızlığı bir miktar da olsa giderir.
-Kalbin çalışımını bir miktar rahatlatır ve bunun yüzünden ritim sorununa iyi gelir. Yapılan araştırmalarda kalp kaslarının güçlendiği de tespit edilmiştir. Yine de her ne kadar iyi gelse de doktor kontrolünde içilmelidir. Doktordan habersiz yuttuğumuz toz bile bizlere zararsız olabilir.
-Vazodilatör etkisi gösterir kısmı olarak. Yani kan damarları geçiçi bir süreliğine açılır. Bu sebeple de kan dolaşımına yardımcı olur. Yine de hastalığı olanlar doktora da danışmalı.
-Romatizma yüzünden çektiğimiz ağrıları da azaltır.
-Uykuyu düzenler.
-Baş ağrısına iyi gelir.
-İçeriğindeki antiseptik etki vucudumuzdaki kirli kanı temizleyici bir özellik olarak ortaya çıkar.
-Kan yağlarını yani kolestrolü düşürür. Bu nedenle doktor tavsiyesinde kolestrolü yüksek olan kişilerin kullanması iyi gelir.
-Uzun yolculukta araba tutan kişiler yolculuğa başladığı sırada bir parça zencefili ağzına atması iyi gelir. Uzun yolculuklarda hemen ilaca sarılmak yerine zencefilde yenilebilir.
-Hamileler için cerrahi operasyonlarda yani sezeryan gibi durumlardan sonra oluşan mide bulantıları için tavsiye edilir. Ameliyattan sonraki mide bulantılarının giderilmesinde yardımcı olur. Fakat doktor tavsiyesine göre hareket etmesi şarttır.
-Zencefil kanser tedavisinde bile az da olsa işe yaramaktadır.
-Vucutta enfeksiyonlar ve hastalıklar sebebiyle oluşan yüksek ateş ve bulantıyı giderilmesinde rol oynayarak hastalığın giderilmesine yardımcı etki gösterir.

Taze Zencefil:
Aktardan aldığınız taze zencefilleri dolabınızda saklayabilirsiniz. Çok geçmeden kullanılması daha iyi olacaktır etki göstermesi bakımından. Eğer güvendiğiniz aktar varsa hiç düşünmeden alabilirsiniz. Bazı aktarlardan bayat alıp boşa para vermenin ise hiç bir mantığı yoktur. Sakın ha bayat alma tuzağına düşmeyiniz.

Yan etkisi var mıdır?
Zencefil kullananların genel olarak bi şeyden şikayet ettiği çok görülmemiştir. Fakat hamileler ve küçük çocuklarda, bazı hastalıklarda dikkatli olunup kullanılması gereklidir. Hastalık durumunda olanlar doktor kontrolünde kullanabilir fakat kullanmasa da çok bir şey kaybetmeyecektir. İlaçlarla ile de alınması tehlikelidir. Sürekli ilaç kullananlar da doktora danışıp kullanması gerekmektedir.

Nerelerde yetişir?
Genellikle tropikal iklimlerde yetişir. Fakat bazı mikroklima alanlarında da görmek mümkündür. Ülkemizin iklimine bağlı olarak yetiştiğini göremeyiz. Ülkemizde şifali bitkinin kökleri kullanılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir