Backlink Nedir? Backlink Nasıl Yapılır

Backlink nedir? Backlink nasıl yapılır diye soracak olursanız, en kısa tabiri ile anlatmak gerekirse backlink bir sitenin, başka bir siteyi kullanıcılarına tavsiye etmesi olayına denir. İnternetteki tüm kişiler birbirlerine backlink vermektedirler. Çünkü backlink olmadan ilerlemek zordur. Herkesin bildiği Seo’nun başını backlink çekmektedir.
Öncelikle backlink nedir konusunu biraz detaylı anlatalım. Backlink tavsiye etme üzerine kurulu bir sistemdir. İnternet alemi var olduğu sürece de backlink devam edecektir çünkü backlinksiz SEO’nun etkisi azalır. Bu sebeple kullanıcıların backlinke ihtiyacı vardır.
Backlink çalışmaları yapan ve çeşitli sitelerle iletişim kurabilen kişilere dış SEO uzmanı denir. Bizim bu dış SEO uzmanına bizden daha çok, sitelerle etkileşimi olduğu için ihtiyacımız vardır. Dış SEO yaptırmadan da başarılı olunabilir fakat çok özgün içeriklere ihtiyacımız vardır. Dış SEO bir nevi bize basamakları çıkarken bir destek niteliğinde olabilir.

Backlink nasıl eklenir?
Backlink almak için bir siteye linkimizi vermemiz yeterlidir. Site sahibi o linki yayınladıktan sonra o site üzerinden gelen her 1 kişi o sitenin backlinki olma durumundadır. Fakat illaki backlink alırken site sahibinin onayı gerekmez. Bazı sitelerde üyelerinde backlink ekleme durumu olabilir. Örneğin Facebook, Twitter gibi geniş çaplı sitelerden de kendi yönlendirmemiz ile backlink alabiliriz. Bu gibi sitelerden aldığımız backlink kaliteli backlink olduğu için kalitesiz backlinklerden 2-3 sıra daha yukarda durur.

Doğal Backlink Nedir? Doğal Backlink Önemli midir?
Yukarıda da belirttiğim gibi backlink her zaman site sahibi tarafından verilmez. İşte bu kısımdan sonra doğal backlink dediğimiz olay devreye girer. Açıklamak gerekirse sosyal medya, Ekşi sözlük, Forumlardan çektiğimiz backlinkler doğal backlink sınıfında yer almaktadırlar. Bunun nedeni ise kullanıcılar siteye doğal yollardan yani kendi hünerleri ile kullanıcı çekmeleridir.
Doğal Backlink sitenin yükselmesi için diğer backlink türlerine göre çok daha avantajlıdır. SEO açısından bir tık daha önde olan doğal backlink Google gibi sürekli sistem ve algoritma değiştiren bir site için oldukça önemlidir. Eğer Google’da yükselmek istiyorsak kesinlikle ve kesinlikle doğal backlink almaya dikkat etmeliyiz.

Sonuç:
SEO için aldığımız backlinklerin kalitesi ve doğal olması çok önemlidir. Eğer sitemizi kısa sürede yükseklerde görmek istiyorsak SEO’ya dikkat etmeli ve backlink almalıyız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir