Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Hangi Aşamalardan Oluşur?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Hangi Aşamalardan Oluşur?

Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin en büyük umut kaynaklarından birisidir. Doğal yolların uygulanması halinde bebek sahibi olamayan anne ve baba adayının, üreme hücrelerinin tıbbi yöntemlerle alınarak laboratuvar ortamında döllenmesinin sağlanıp yeniden anne rahmine yerleştirilmesi işlemine, Tüp bebek denilmektedir.

1978 yılında, İngiltere’de ilk tüp bebek tedavisi sonucunda dünyaya gelen bebek, tüp bebek tedavisinin  çocuk sahibi olamayan çiftler için umut kaynağı olmasına neden olmuştur. Bu tarihten sonra modern tıbbın gelişmesi ve tüp bebek tedavisindeki yenilikler ile, tedavi sürecindeki başarı oranı daha fazla artmıştır. Tedavinin tanımı yaptıktan sonra, yazımızın devamında tedavinin aşamaları hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Tedavinin ilk aşaması, ultrason incelemeleri sonucunda hastaya uygulanması planlanan tedavi yönteminin netlik kazanmasıdır. Anne adayının adet gününün 2. ya da 3. gününde ultrason yapılarak, kadının rahminde tedaviye engel önemli bir sorunun olup olmadığına bakılır. Ultrason incelemeleri sonrasında hamilelik için önemli bir sorun bulunmuyorsa, hastanın yaşı, yumurtalık durumu, boyu ve kilosu gibi farklı etkenlerde göz önüne alınarak, hangi tedavinin uygulanması gerektiğine net bir şekilde karar verilir. Kadının FSH ve kandaki östrojen seviyesi, tedavi süreci için önemli bir etkendir.

  1. Aşama: Yumurtalıkların Uyarılması

Bu aşamada, hormonlu ilaçlar ile yumurtaların uyarılmasına yardımcı olunmaktadır. Böylelikle yumurta hücresinin gelişme aşamaları hızlandırılır. Yumurtalıkların uyarılma işlemi başarıya ulaşmış ise, tüp bebek tedavisinde hamilelik şansı çok daha yüksek olmaktadır. Yumurtalıkların uyarılması için geçen süre, her hastaya göre farklılık göstermektedir.

  1. Aşama: Yumurtaların Toplanması

Uyarılma aşamasının ardından, 3. aşama olan yumurtaların toplanması işlemine başlanır. Yumurtaların büyümesi ve belirli bir olgunluk kazanması, bu aşamada beklenmektedir. Yumurtaların toplanması için doktora gidecek hasta, bir şey yememeli yani aç olmalıdır.

  1. Aşama: Yumurtaların Döllenmesi

Bu aşamada baba adayından alınacak sperm hücreleri ile, anne adayından toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında bir araya getirilir. Bu işlemin sonucunda embriyolar elde edilmektedir. Oluşan kaliteli embriyo, yine tıbbi yöntemler kullanılarak anne rahmine yerleştirilmek için hazırdır.

Son Aşama: Embriyo Transferi

Yumurtaların laboratuvar ortamında döllenmesinin ardından elde edilen embriyo, kadının rahmine bu aşamada konulmaktadır. Embriyo transferi sırasında, hasta herhangi bir ağrı hissetmediği için, hastaya anestezi uygulanmaz. Embriyo transferinin gerçekleşmesinden sonra önemli olan etken, embriyonun rahime tutunarak gelişmesi aşamalarıdır.

Tüp bebek tedavisi, genelde yukarıdaki aşamalardan oluşmaktadır.  Tüp bebek tedavisi sürecinde, hastaların hastanede yatmalarını gerektiren önemli bir durum bulunmamakta olup, günübirlik tedavilerin ardından anne ve baba adayı günlük yaşamına devam edebilmektedir. Günümüzde çocuk sahibi olamayan binlerce çift, tüp bebek tedavi yöntemi sayesinde bebek sahibi olmaktadır. Modern tıbbın her geçen gün gelişmesi ile, tüp bebek ile çocuk sahibi olma şansı artmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir