Moda Neye Göre Şekillenir?

Moda Neye Göre Şekillenir?

Moda… Bu kelime kadınları oldukça heyecanlandırır. Çoğu kadın alacağı kıyafetleri o senenin trend parçalarına göre seçer. Her senenin farklı bir moda anlayışı vardır aslında. Bazen blazer ceketler çok modadır, herkesin üstünde görmeye başlarsınız. Daha başka bir senede blazer ceket yerini deri cekete bırakmıştır. Tüm bunlara baktığımızda çıkaracağımız tek bir sonuç vardır: ‘Moda değişkendir.’

Peki moda neye göre değişir, şekillenir?

Bu sorunun cevabını hep merak etmişizdir. O senenin moda parçalarını, renklerini ünlü tasarımcıların röportajlarından öğreniriz ve uygularız. Acaba o ünlü modacılar bu parçaları neye göre anlatıyor?

Asılın trend parçalarının belirlenmesi için çalışmalar 1-2 sene öncesinden başlıyor. Bu işle özel olarak ilgilenen kurumlar mevcut. Bu kurumlar senede iki defa olmak üzere toplantılar düzenliyor. Tahmin edersiniz ki bu kurulun çoğu tasarımcılardan oluşuyor. Evet, ciddi ciddi oturup ‘2 sene sonrası için trend parçalar ne olmalı?’ sorusuna cevap arıyorlar.

Kuruldaki her tasarımcının geldiği ülke farklı, kültürleri farklı, yaşanmışlıkları farklı… Durum böyle olunca her biri kendinden bir şeyler katıyor ve ortak bir paydada buluşuyorlar. İlk önce anahtar kelime niteliğinde temalar belirleniyor. Daha sonra trend olması planlanan renkler seçiliyor. Bu renklerin hangi kumaşlarda, hangi dokularda kullanılacakları belirleniyor. Buraya kadar işin büyük bir kısmı halledilmiş oluyor. Geriye kalan tek şey bu kumaşların nasıl bir biçim alacağı… Yine toplu halde kumaşların biçimleri belirleniyor. Sonuç olarak ortaya ‘1-2 sene sonrasının trend parçaları’ çıkmış oluyor.

Bundan sonra yapılması gereken tek bir şey var: Bu parçaları insanlara yavaş yavaş tanıtmak… Bunu yapmak da günümüzde oldukça kolay… Trendlerin tanıtılabileceği internet, televizyon, moda kitapları vb bir sürü ortam var. Kısaca modanın şekillenme serüveni bu şekildedir ve moda bizden hep bir adım öndedir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir