Hamilelik Öncesi Belirtiler

Hamilelik Öncesi Belirtiler

Bir kadın hamile kalmak, hayatta en çok yaşamak istediği duygulardan birisi olsa da, bazı planlanmamış durumlar nedeniyle de bu istek bir süre daha ertelenebilmektedir. Hamilelik öncesi belirtileri iyi bir şekilde sezerek, hamile olup olmadığınız konusunda daha az endişe yaşayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, hamilelik öncesi belirtiler hakkında bilgiler vereceğiz. Bu belirtiler fiziki olabildiği gibi, psikolojik olarakta görülebilmektedir.

Adet gecikmesi – Adet görmeme: Hamileliğin en erken belirtileri arasında, adet gecikmesi görülmektedir. Beklediğiniz zaman aralığında hala adet görmeye başlamadınız ise, bu bir hamilelik belirtisi olabilir. Ancak her adet gecikmesi, kesin hamilelik belirtisi olmayabilir. Stres ve bir takım hormonal hastalıklarda, adet gecikmesine neden olabilir.

Göğüslerde hassasiyet: Hamileliğin önemli erken belirtileri arasında, göğüslerde hissedilen hassasiyette ilk sıralarda yer almaktadır. Göğüslerde karıncalanma, büyüme ya da şişlik hissedilmesi de, erken hamilelik belirtileri arasındadır. Bu belirtiler genellikle kıyafetleri değiştirirken, spor yaparken ve oturup kalkarken hissedilir. Ancak bu hisler aynı zamanda, adet döneminin yaklaşmasıyla da görüleceği için, direk olarak gebelik belirtisi demek doğru olmayacaktır.

Sürekli yorgunluk hissi: Çok sık görülen hamilelik belirtileri arasında, sürekli devam eden yorgunluk hissi de görülmektedir. Akşamları daha yerken uyumak, sabahları erken kalkamama ve normal yaşamda sürekli devam eden bir yorgunluk hissi, hamilelik belirtileri arasındadır.

Daha sık idrara çıkma: Gebelik döneminde rahimde büyüme görülmesi, idrar torbasına baskı yapmaktadır. Bu nedenle gebe olan kadın, daha fazla idrara çıkma ihtiyacı duyar. Bu durum hamilelik belirtisi olabileceği gibi, fazla sıvı tüketiminin ya da üşümenin neden olmasıyla da görülebilmektedir.

Baş dönmesi: Her ne kadar baş dönmesi hamileliğin en önemli belirtileri arasında görülse de, yapılan bilimsel araştırmaların birçok hamile kadının hiç baş dönmesi yaşamadan bu durumu geçirdiğini göstermektedir. Genellikle hamileliğin, ilk haftalarında görülen bir belirtidir.

Kokulara daha fazla hassasiyet duyma: Koku hassasiyeti, hamilelik döneminde daha fazla artan bir durumdur. Kokulara karşı daha fazla hassasiyet duyulması, neredeyse tüm hamile kadınlar tarafından yaşanmaktadır. Bunun en önemli nedeni, gebelik esnasında hormonlarda meydana gelen değişiklik nedeniyle, burunda koku alma yetisinin en yüksek seviyeye çıkmasıdır.

Mide bulantısı: Genellikle hamile tüm kadınlarda görülen bir durumdur. Bununla birlikte midede yanma hissi de yaşanmaktadır. Midede görülen bu değişikliklerin temel nedeni ise, sindirim sisteminin hamileliğin başlarında daha yavaş olmasıdır.

Her ne kadar gebelik öncesi belirtiler bunlar olsa da, bu belirtilerin görülmesi kişinin kesin hamile kaldığı anlamına gelmemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir