Cilt kırışıklıklarını azaltmanın doğal yolları

Cilt kırışıklıklarını azaltmanın doğal yolları

Ortak dermatolojik sorunlardan birisi olan cilt kırışıklıkları, erken yaşlarda görülmesi durumunda, bir takım psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir. Sağlıksız yaşam şartları, güneş altında uzun süre durmak, normal yaşlılık süreci ve bazı diyetlerin etkileri, cilt kırışıklıklarına neden olan önemli faktörlerden bazılarıdır. Yazımızın devamında, Cilt kırışıklıklarını azaltmanın doğal yolları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Doğal cilt kremleri: Anti-kırışıklık kremleri diye de adlandırılan bu kremler, cilt kırışıklıklarını azaltma konusunda son derece faydalıdır. Eczaneden alabileceğiniz bu kremler, cildin daha gergin olmasını ve nem oranının düzenlenmesi sağlayarak kırışıklıkların azalmasını sağlamaktadır.

Vitaminler: Özellikle A, C ve E vitaminleri, cilt kırışıklıklarını azaltma konusunda etkilidir. Bu vitaminler aynı zamanda, cildinizi besleyerek daha canlı ve sağlıklı görünmenize neden olacaktır.

Su: Su içmek, cilt için oldukça faydalıdır. Genel sağlık açısından da önemli yararları bulunan su, cilt kırışıklıklarının azalmasına yardımcı olur. Cilt gözeneklerinin tıkanmasını önleyerek, cildin nefes almasını ve kendisini daha sağlıklı bir şekilde yenilemesini sağlar.

Elma sirkesi: Yatmadan önce cildinize uygulayacağınız elma sirkesi, cildin sıkılaşmasına ve daha canlı görünmesine neden olacağı gibi, kırışıklıkların azalmasına da yardımcı olmaktadır. Yatmadan önce bir pamuğa damlatacağınız 4-5 damla elma sirkesini, özellikle ince kırışıklıkların olduğu bölgelere sürün. Sabaha kadar bekledikten sonra, cildinizi ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Cilt Kırışıklıklarına sebep olan etkenler

Birçok nedene bağlı olarak görülen cilt kırışıklıkları, yukarıda bahsettiğimiz doğal yöntemlerle azaltılabilir bir durumdur. Aşağıda cilt kırışıklıklarının nedenlerinden bazıları yer almaktadır.

– Yaşlılık belirtileri, cilt kırışıklığının en temel nedenleri arasındadır. Bazı yöntemler ince izlerin yok olmasına, ya da azalmasına yardımcı olabilir.

– Sigara içmek, cilt kırışıklıklarını artıran faktörler arasında yer alır. Sigara içmek, serbest radikallerin daha rahat bir şekilde hareket etmesine sebep olarak, cildin erken yaşlanmasına zemin hazırlar.

– Cildin yoğun ve sürekli olarak toz ve hava kirliliğine maruz kalması, cildin yaşlanmasına neden olur. Cilt bu etkenlere karşı muhafaza edilmeli, sık sık temizliği yapılmalıdır.

– Streste yine, erken yaşlılık belirtilerine neden olur. Bu nedenle farklı hobiler edinmek, stresten doğacak erken yaşlılık belirtilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir