Öfke Kontrolü Sağlamak Sandığımız Kadar Zor Değil

KOŞUN! 9 ADIMDA ÖFKEMİZİ KONTROL EDİYORUZ! 

 

Hepinize merhaba! Yeni yazım ile karşınızdayım. Bugünkü konumuz öfke kontrolü. Bu yazıyı girme planım tamamen doğaçlama gelişti. Kişilik olarak havadaki toza bile sinirlenen ve zor sakinleşen bir yapım var maalesef… Bugün ufak bir olaya büyük bir tepki vermişim, farkında değildim ve çevreden “fazla tepki veriyorsun biraz sakin olmayı dene” dediklerini hatırlayınca sizlere de kendime de yardımcı olmak istedim. Size öfkenizi tamamen bitirin demeyeceğim, sadece derecesini en aza indirmenize yardımcı olacak bilgiler vereceğim. Gerek çevremden gözlemlediğim hareketleri, gerek kendi uyguladığım yöntemleri sizlere de aktarmak istedim. Öfke kontrolü nasıl olur şeklinde bir inceleme yapacağım. Konuyu fazla uzatıp dağıtmadan gelin neler yapacakmışız görelim!

 

OLAYLARI ANALİZ EDİN!

Tepki vermeden önce bir süre düşünüp olayı, gördüğünüz muameleyi analiz edin. Yanlış bir tepki pişmanlık ve vicdan azabı yaşamanıza sebep olabilir. Aman diyelim Allah korusun! Atalarımız boşuna mı demiş “Öfkeyle kalkan zararla oturur!” “Keskin sirke küpüne zarar!” diye? Var demek ki bir bildikleri. Eğer birden tepki verirseniz haklıyken haksız duruma düşebilirsiniz. Kendinizi iyi tanımalısınız. Kendini iyi tanıyan, ne istediğini bilip duygularını tespit edebilen insanlar kendilerini daha rahat ifade ederler. Kendinizi iyi tanıyorsanız karşı tarafa da o kadar iyi anlatırsınız. 

 

ORTAMDAN UZAKLAŞIN! 

Bu olay bana hiç inandırıcı gelmezdi. Bir kere denedim özellikle ortam sessiz olursa kendinizle baş başa kalıp yukarıda da belirttiğim gibi olayı analiz etmeniz daha kolay olur. Sinirlendiğiniz şey gözünüzün önünde olmazsa olayı unutup sakinleşmeniz daha rahat olacaktır. O zaman naapıyoruz? Sinirlendiğimiz an yavaşça ortamı terk ediyoruz. Sağlıklı düşünebilmek için bulunduğunuz ortam da önemli.

 

NEFES ALIN!

Diyaframdan nefes alın. 10 a kadar sayın. Kendinizi telkin edecek cümleler kurun, rahatla”, “gevşe”, “sakinleş” gibi. 

 

KENDİNİZİ MOTİVE EDİN! 

Yaşadığınız öfkenin geçici olduğunu kendinize hatırlatın. “Bu yaşadığım durum geçici, birkaç dakika sonra tüm öfkem geçecek ve rahatlayacağım.” 

 

HAYAL GÜCÜNÜZÜ KULLANIN! 

Sizi güldüren bir filmin repliğini veya yaşadığınız komik bir anı hatırlayıp düşünün. Yalandan da olsa içinizden gelmese bile tebessüm edin. Mutluluk hormonu serotonin salgılanmasına yardımcı olup sizi bir nebze de olsa yatıştırır. 

 

SPORUN HAYATINIZDA YERİ OLSUN! 

Gündelik hayatınızda spora yer verin. Böylelikle öfkenize sarf edeceğiniz eforu spora sarf ederseniz hem öfke nöbetleriniz azalır hem de sağlıklı bir fiziksel ve mental bir yapıya sahip olabilirsiniz.

 

KAFANIZI DAĞITABİLECEĞİNİZ HOBİLERİNİZ OLSUN! 

Müzik dinleyin, resim çizin, kitap okuyun veya değişik hobiler bulun. Mesela ben kar küresi yapıyorum. Siz de hoşlandığınız ya da hoşlanabileceğiniz hobileri gözden geçirin ve size uygun olanları uygulayın.

 

YAZI YAZIN, İÇİNİZDE TUTMAYIN! 

Bir defteriniz olsun. Her gün ona gününüzün nasıl geçtiğini, neler hissettiğinizi yazın. Onu özel bir yere koyun kimse de bulamasın. Kötü hissettiğiniz zamanlarda yazdıklarınızı okuyup her şeyin geçici olduğunu anlayabilirsiniz. İçinizi dökmenize yardımcı olur. En iyi arkadaşlarımız biz ağlarken gülmeyen, anlattıklarımızı bıkmayan dinleyendir!

 

DESTEK ALIN!

Destek almak ayıp ve utanılacak bir şey değildir. Profesyonel bir destek ile eskisinden daha iyi olabilir ve önce kendinize sonra etrafınıza yardımcı olabilirsiniz. 

 

YAŞADIĞINIZ TÜM KÖTÜ ZAMANLAR VE DUYGULAR GEÇİCİ. KİMSE SİZİ ÖFKE KONTROL PROBLEMİ YAŞIYORSUNUZ DİYE RUH HASTASI İLAN EDEMEZ. ÖNCELİKLE KENDİNİZİ SEVİN VE SAYGI DUYUN. SİZ NE OLURSA OLSUN MÜKEMMELSİNİZ VE DÜNYADA SİZDEN BİR TANE DAHA YOK!

 

Bir yazımın daha sonuna geldim. Önerileriniz ve görüşleriniz olursa yorum yazarak bana iletebilirsiniz. Başka yazılarımda görüşmek dileğiyle, inanıyorum başaracağız! Esen kalın, SAKİN KALIN! 🙂

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir