Laptop Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba, bugün elimizden geldiği kadar laptop satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda sizleri bilgilendireceğim. Öncelikle elektrik-elektronik mühendisi öğrencisi olarak kendi satın aldığım laptop üzerinden size laptop satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi vereceğim. Elbette benim laptobum mükemmel değil ama bugüne dek en iyi kullanıcı işlemcisine sahip: İntel i7 6700HQ. Hangi laptobu aldın diyorsanız ben MSI markalı bir laptop aldım ve oldukça memnunum tabi bir iki şey dışında. İsterseniz laptobum konusunda MSI GL72 6QD-201TR Laptop İnceleme makalesini okuyabilirsiniz. Hadi sizleri başlıklar altında Laptop satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgilendirelim!

 

Hangi Amaçla Laptop Satın Alacaksınız?

Bu sorunun cevabını bulmak için öncelikle hangi meslekle uğraşıyorsunuz ona göre düşünün. Eğer iş ortamında rahat kullanacağınız ve dikkat çekmeyecek bir laptop arıyorsanız düşük ekran kartlı hatta harici ekran kartı olmayan  ofis laptopları alabilirsiniz. Bu laptoplar en ucuz laptoplardır ve sistem özellikleri çok üstün değildir. Tabi hangi iş yaptığınıza bağlı alacağınız laptop da değişir. Eğer yüksek performans gerektiren bir teknoloji şirketinde çalışıyorsanız en az oyun bilgisayarları kadar üstün özellikli laptop satın almalısınız. Tabi arada bir oyun oynarım diyorsanız da ekran kartlı oyun bilgisayarı satın almayı unutmayın. Tabi laptop satın alırken dikkat edilmesi gereken sadece ekran kartları değil. Ofis ortamında ergonomik olarak bir laptop kullanmak istiyorsanız bilgisayarın hafif olmasına dikkat edin ve ekranların yüksek çözünürlükte olmasına dikkat edin çünkü bütün işiniz ekranda olacak. Bilgisayarı word, excel gibi basit ofis işleri için alacaksanız i3-i5 işlemcili laptoplar alabilirsiniz.

Eğer oyun hastası iseniz veya arada bir güzel oyunlardan bir oyun oynayım diyorsanız dikkat edeceğiniz en büyük etken işlemciyle beraber ekran kartları. Ekran kartların son zamanlarda çıkan ve en az 2GB olmasına dikkat edin. Yüksek performanslı oyun veya program çalıştıracaksanız intel i7 6700HQ işlemcili laptop alabilirsiniz. Tabi i5 işlemcilerin 4 çekirdek olanlarından da alabilirsiniz. Hızlı bir bilgisayara sahip olmak istiyorsanız olmazsa olmaz en büyük etken yüksek performanslı SSD dir. En düşük SSD bile saniyede 200-300 mb yazma kapasitesinde. Bu hızlar da ne demek diyorsanız sizin kullandığınız eski bilgisayardan örnek verelim. O klasik HDD li bilgisayarlar 30-45 saniyede açılırken SSD li bilgisayarlar 5-15 saniyede açılmaktadır. Tabi bu hız SSD nin okuma hızına bağlı değişmektedir. Süper hızlı bir laptop istiyorsanız SSD nin üzerinde yeni nesil teknoloji PCI-E gen3 nvme kart yuvalı bilgisayar alabilirsiniz. Bu teknoloji sayesinde normal SSD hızı tam 2200mb/s de okuma hızına ve 900mb/s yazma hızına ulaşmakta. Tabi normal SSD ler ile HDD ler arasında dağlar kadar fark var.

Bilgisayarı günlük eğlenme maksatlı multimedya amaçlı alacağım diyorsanız yine ekran kartlı, ses kartı yüksek yüksek çözünürlüklü ekran laptop satın alabilirsiniz. Tabi bu bilgisayar için i5 işlemcili bilgisayar satın alabilirsiniz. İşinizi fazlasıyla görecektir.

Yukarıda kullanım amaçlarınıza göre hangi türden bilgisayar satın alacağınız konusunda bilgi verdim şimdi ise yüksek performanslı, her işinizi gören bilgisayar ve genel  donanımsal konularda bilgi vereceğim. Bu bilgileri gene başlıklar altında vereceğim. İyi okumalar 🙂

 

Yüksek Çözünürlük Ekran

 

Günümüz dünyasında ekran konusunda her gün yeni bir gelişme çıkarken sizin düşük ekranlı bir laptop almanız söz konusu olamaz. En az HD mümkünse full HD 1920x1080p  çözünürlüklü laptop almanızı öneririm. Tabi 4k ultrahd ekranlı bilgisayarlar da var ancak günümüzde yapılan 4k yayınlar ve videolar çok az.. Bu yüzden 4k ekranlı laptop almanız çok gereksiz olacaktır ancak ilerleyen zamanlarda bu teknolojiden mahrum kalmamak için 4k çıkış desteği veren laptop alabilirsiniz. Bilgisayarınızı 4k monitöre bağlayıp 4k kalitesinde laptobu kullanabilirsiniz. Tabi kullanım deneyiminize göre en az 15.6 inch ekran alabilirsiniz ben 17.3 öneriyorum.

 

Yüksek Klavye Deneyimi ve Touchpad Hassasiyeti

 

Eğer sıkı bir oyuncu iseniz mutlaka mekanik klavye olarak tabir edilen steelseries klavye almanızı öneririm. Geceleri laptop kullanıyorsanız mutlaka aydınlatmalı klavye seçin. Touchpad için de fareyi aratmayan hassasiyet olmalı. Mümkünse touchpad’i iyice deneyimleyin. Eğer parmak hareketlerinize göre hantal kalıyorsa ya o laptobu satın almayacaksınız ya da laptobu fare ile kullanacaksınız.

 

Yüksek Kalitede Multimedya Deneyimi İçin Ses Kartı ve Ekran Kartı

 

En az 2GB ekran kartı ve yüksek ses performansı için yüksek kalite ses kartı. Ses kalitesine önem veriyorsanız laptop alırken ses kartının özelliklerine dikkat edin. Bilgisayarın dahili hoparlörü dışında ayrı bir aksesuar kullanmayacak iseniz dahili hoparlörün yüksek performansta ses verip vermediğine dikkat edin. Haa ben ekstra aksesuar kullanacağım diyorsanız bu o kadar dikkat etmeniz gereken bir özellik değil tabi ses çıkışının da önemli olduğunu unutmayın.

 

Yüksek Performans İşlemci

 

Yüksek performanslı bilgisayar satın almak istiyorsanız 4 çekirdekli i5 işlemciler ve i7 işlemciler almalısınız. Tabi 6-8-10 çekirdekli işlemciler mevcut ancak ev için bu kadar fazla işlemcili bilgisayar almaya gerek yok tabi şirket bilgisayarı düşünüyorsanız bu işlemcilerden satın alabilirsiniz. Ev için en işlemcilerden biri i7 6700hq dür. Bu işlemci ile her türlü bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. Tabi bellek hızı ve ramlar da çok önemli. Günlük işler için 4GB ram, oyun-video işleri için 8GB-16GB ram yeterlidir. Tabi bellek hızları 2133 mhz dddr4 olmalı.

Yüksek Ergonomik Kullanım İçin Tasarım ve Ağırlık

 

Taşınabilen desktop bilgisayar aramıyorsanız tasarım açısından göze hitap eden ve hafif bilgisayar satın almanızı öneririm. Bilgisayar başında çok dikkat çekmek istemiyorsanız sade tasarım hafif laptop alabilirsiniz. Ancak laptoba her baktığınızda beğeni duygusu yaşamak ve işte benim laptobum diyorsanız renkli laptop alabilirsiniz.

 

Yüksek Pil Ömrü

 

Bilgisayarı uzun süre prizden uzak yerden kullanmak zorunda iseniz 6 hücreli en az 4 saat dayanabilen pil gücüne sahip laptop almalısınız. Tabi laptop satın alırken pilin gömmeli olup olmadığına dikkat edin zira pil çıkartılamıyor ise bu büyük dezavantaj çünkü yanınızda yedek pil bulundurma şansınız olmuyor.

 

Yüksek Performanslı Laptop Almak için Gereken Minimum Özellikler

  1. i7 işlemci
  2. 2133 mhz ram ddr4 bellek
  3. SSD bellek
  4. Full HD ekran
  5. Steelseries mekanik klavye
  6. 2GB ekran kartı
  7. 7200 rpm HDD harddisk

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir