MSI GL72 6QD-201TR Laptop İnceleme

MSI GL72 6QD-201TR

MSI GL72 Kimlere Hitap Ediyor?

Öncelikle bu laptop, oyuncular için tasarlanmış ve sadece oyunculara hitap etmektedir. Eğer iş ortamında da kullanabileceğiniz bir bilgisayar arıyorsanız bu bilgisayarın tasarımı, iş alanına hiç uygun değil. Tasarımdan bahsetmişken laptop incelemesine tasarımdan başlayalım.

MSI GL72 Tasarımı

Bilgisayarın tasarımı tamamen oyunculara hitap etmekte ve tamamen siyah renkte. Malzeme kalitesi sert plastik olup kullanıcıya sanki metaldan yapılmış hissi veriyor. Ancak kullanılan malzeme çok toz topluyor ve toz toplaması yetmezmiş gibi parmak izi bırakıyor. Bu da estetiğe önem verenler için ciddi bir sorun teşkil ediyor. Tabi bunu da piyasada satılan jelatinlerle önüne geçebilmek mümkün.

 

MSI GL72 Ekranı

Bilgisayarın dış görünüşünden devam edecek olursak laptop ekranı yansımasız olup full hd özellikte. Ancak yanlardan ekrana baktığınızda ekranın bir kısmının parladığını görüyoruz. Tabi bilgisayarı doğrusal kullandığımız için bu da pek sorun etmiyor. Sadece kalabalık bir şekilde laptop başında film izlemek biraz sorun olabilir. Ekran hiç bir şekilde gözü yormuyor ve göz dostu diyebiliriz. Ekran yeteri kadar büyük olup tam 17.3 boyutunda. Bu büyüklükteki bir bilgisayar, mühendisler ve oyuncular için oldukça ideal.

MSI GL72 Ses Kalitesi ve Yüksekliği

Bilgisayarın ses kalitesi yüksek olsa da ne yazık ki piyasadaki dandik laptoplardan bile yüksek ses çıkartamıyor. Tabi sürekli laptop başında film izlemiyorsanız veya müzik delisi değilseniz bu sizin için pek sorun olmayacak ama oyuncular için bir nebze sorun oluşturabilir. Laptop, bize her ne kadar yüksek ses sunmuyor olsa da beraberinde geldiği Nahimic programı sayesinde sesleri karıştırabiliyorsunuz ve istediğiniz kalitede ses yaratabiliyorsunuz.

MSI GL72 Klavyesi ve Touchpadi

Bilgisayarın en güzel donanımlarından biri de klavyesi ve touchpadi. Kullanım deneyimi konusunda bu bilgisayar çok iyi diyebiliriz. Steelseries klavye sayesinde dünyanın en hızlı klavyesinde oyun oynama şansına sahip oluyorsunuz ve touchpadi de bir o kadar ergonomik. Touchpad hiç hantal değil ve hemen tepkime verip farenin yerini aratmıyor. Touchpadin en büyük artıların biri de sol ve sağ tuşların birbirinden ayrı olmasıdır.

MSI GL72 Soğutma Teknolojisi

MSI GL72 ne yazık ki tek fanla geliyor ancak cooler boost teknolojisi sayesinde hızlı bir şekilde bilgisayarınızı soğutabiliyorsunuz. Üstelik oyun sırasında iken fanı çalıştırmak için güç düğmesinin yanında bulunan fan tuşuna basmanız yeterli. Bu da oyuncular için büyük bir avantaj. Her ne kadar gelişmiş bir fan sistemine sahip olsa da oyun sırasında ısınmanın önüne geçemiyorsunuz. Özellikle dizüstünde laptop kullananlar için bu sorun olabilir. Bu arada laptop en çok sol orta ve sol üst köşeden ısınmaktadır.

MSI GL72 Girişler

Bilgisayar, dizüstü olmasına rağmen hemen hemen her türden girişi mevcut. Dahili optik sürücü ile beraber 4 tane usb bellek yeri bulunmakta. Bunlardan 2 tanesi usb 3.0 diğeri ise usb 2.0 ve tabi bir tane de usb type-c girişi mevcut. En solda ise kensington kilit girişi yer alıyor. Mini display portu ile beraber ethernet girişi de mevcut. Hemen hemen bütün girişler, bilgisayarın sol bölümünde olup hdmi çıkışı da bu bölümde. Bilgisayarın ekranı bize 4k ekran sunmasa da sahip olduğu özellik sayesinde 4k ekranlara 4k çıkışında yayın verebiliyor. Aynı zamanda matrix display özelliği sayesinde 4 monitöre kadar eş zamanlı yayın gönderebiliyorsunuz.

MSI GL72 Oyun Kalitesi

Öncelikle yazının başında bu bilgisayarın oyun bilgisayarı olduğunu yazmıştık. Ancak her ne kadar oyun bilgisayarı  olarak üretilse de rakip firmalara göre gerek ram olsun gerek ekran kartı olsun biraz yetersiz kalmakta. Ancak intel i7 6700hq işlemcisi sayesinde bu fark pek sorun olmuyor ve bu oyun canavarı her türden bilgisayar oyununu oynatıyor. 2013 yılında çıkan crysis 3 ü tam ayarlarda hiç kasmadan sorunsuz bir şekilde oynattı.. Aşağıda da oyun videosu var. Ancak tek sorun oyun sırasında bilgisayarın biraz ısınması. Onun dışında bilgisayar, oyunu canavar gibi çalıştırıyor. Sahip olduğu 2GB nvidia geforce 950 ddr3l ekran kartı sizi uzun bir süre idare edecektir. İleriki bir tarihte msi teknik servisinde daha üst bir model ile değiştirebilirsiniz. Ayrıca MSI GL72 8gb ram ile oldukça iyi iş çıkarmakta.

 

MSI GL72 Video Düzenleme Kalitesi

MSI GL72 ile adobe premier pro cc programı hiç kasmadan çalışmakta ve sorunsuz bir şekilde videolar editlenmekte. Bilgisayarda video düzenleme gibi işler yapacaksanız gönül rahatlığı ile yüksek performanslı video işleme yapabilirsiniz. Ayrıca MSI GL72 çok hızlı bir şekilde adobe premier pro cc yi açmakta ve takılmadan çalıştırmaktadır.

MSI GL72 SSD ve SATA HDD Kalitesi

MSI GL72 Toshiba markalı 120 GB SSD ile gelmekte. Ancak ne yazık ki pcı-e gen.3  nvme teknolojisine sahip değil. Her ne kadar ürünün satış sayfasında bu özellik yazsa da ne yazık ki ortada güzel bir aldatmaca var!!! Her ne kadar bu teknolojinin olmaması kullanıcının moralini bozsa da en azından yüksek kalitede SSD olması bir açıdan teselli yaratmakta. SSD nin yazma hızı saniyede 400-500 mb bu da oldukça yeterli bir hız. Bilgisayar yaklaşık 10 saniyede açılıp kapanıyor. Ürünün satış sayfasında HDD konusunda da ufak bir aldatmaca var!!! Özelliklerde 1TB olan disk bize 900 GB olarak gelmekte. Ayrıca hiç duyulmayan HDM adında bir marka ile gelmekte. En azından HDD nin dönüş hızı 7200/rpm. Bilgisayarın yazma hızını test etme maksatlı HDD de bulunan bir dosyayı SSD ye atınca inanılmaz bir performans ortaya çıkıyor. Yazma hızı saniyede 500 mb’a kadar ulaştı. Aşağıda da ekran alıntısı mevcut.

 

MSI GL72 Kimler Almalı

Oyun oynamayı seven ancak sabah akşam oyun oynamayan ve her oyunu takip etmeyenler, bu bilgisayarı satın alabilirler. Oyun bağımlıları daha üst bir bilgisayara bakmaları önerilir. Ancak bu bilgisayarın da açamayacağı hiç bir oyun yok ama ilerde yetersiz kalabilme riski var. Bilgisayarın gerek tasarımı olsun gerekse performansı olsun öğrenciler, mühendisler ve oyuncular için ideal. Ancak iş ortamlarında pek gitmiyor. Çok büyük bir ekrana sahip olmasına reğmen sadece 2.4 kilogram ve çok ince. Özel bir çanta ile çok rahat sırtınızda taşıyabilirsiniz.

MSI GL72 6QD-201TR Laptop Özellikler 


 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir