Kısaca Vizyon ile Misyon

Vizyon ve Misyon

Genellikle şirketlerin tanıtım alanlarında “Vizyonumuz” ile “Misyonumuz” gibi ilgi çekici ve güzel yazılar bulunur. Ben bu yazıları okuduğum an etkilenmekle beraber ikisi arasındaki farkı kestiremezdim. Aslında iki arasındaki farkı kestirememin doğal nedeni vizyonun misyona göre ve misyonun vizyona bağlı olmasıydı. Bugün araştırdıklarım bilgiler ile artık iki terim arasındaki farkı daha iyi anlamış bulunuyorum. Eğer siz de misyon ile vizyon arasındaki farkı merak ediyorsanız ” Kısaca Vizyon ile Misyon” başlıklı paragrafı okuduktan sonra” Vizyon ile Misyon Arasındaki Fark “başlıklı paragrafı okuyabilirsiniz 🙂

Kısaca Vizyon ile Misyon

Vizyon: İnsanların, toplulukların veya şirketlerin bugün yaptıkları işe bağlı olarak kendilerini ilerde ne konumda ve ne şekilde görmesine vizyon denir.

Misyon: İnsanların, toplulukların veya şirketlerin geleceğe dönük olarak bugün yaptıklarının ifadesidir.

Vizyon ile Misyon Arasındaki Fark

Vizyon ile misyon her ne kadar birbirine bağlı olsa da ikisinin farklı özellikleri vardır. Mesela bir araba ile ilçe merkezine gideceğinizi düşünün. Gideceğiniz ilçe merkezi vizyon olur ve siz oraya gitmek için farklı yollardan gidebilirsiniz. Gideceğiniz her yol da sizin misyonunuz olur. Kısaca vizyon kolay kolay değişmeyen ileriye dönük hedef olurken misyon ise ileriye dönük hedefin gerçekleşmesi için yapılan eylemlerin ifadesidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir