Topuk Dikeninin Sebepleri

Topuk dikeninin sebepleri

Topuk dikeni düz tabanlarda, kilo preblemi olan insanlarda, yüksek kavisli ayaklarda, topuklu ayakkabı ve babet ayakkabı giyenlerde görülmektedir.

Topuk dikeni, kişide fiziksel aktivitelerde kısıtlılık, eklemlerde kireçlenme ve istenmeyen kiloya neden oluyor. Bunun yanı sıra, komşu eklemleri ve omurgayı etkilemeye başlayan topuk dikeni, diz ekleminde menisküs yırtığına, diz ve kalça eklemlerinde kireçlenmeye, omurgada postür bozukluğuna bağlı kronik ağrıya, omurga eğriliğine ve bel fıtığına yol açabiliyor.

Topuk dikeni topikta oluşan çıkıntıya verilen isimdir. Topuk dikeni olan insanlar ağrı hissedebilir veya hissetmeyebilir. Bu ağrı kemikten değil ayak tabanını ve ayak kavisini destekleyen bağ dokusunun rahatsızlığıdır.Hastalar genellike sabah kalktıklarında oluşan ağrı ile hastanaye gitmekteir. Topuz dikeni olan insanlar sabah yataktan kalktıkları zamna ilk başta ağrı ihissedeler ve bu ağrı yürümeyle azalrı. Yine çok uzun süre oturan kişiler ayağa ilk kalktıkları zaman da ağrı hissetmektedirler. Hastalar çok uzun yürüdükleri zaman da topuk ağrısı yaşayabilmektedirler. Topuk dikeni olan hastalarda zamanla ayakta şişme, çeşitli kemik deformiteleri ve ayak bileğinde ağrı gibi durumlarla karşılaşabilirler. Bu rahatsızlıklı eğer tedavi edilmezse ilerde kronik bir duruma dönüşebilir. Bu rahatsızlık zamanla ayak, diz, kalça ve omurga problemlerine yol açabilir

Bu rahatsızlık birtakım ilaçlar, eğzersiz ve fizik tedavi ile tedavi edilebilir ancak en etkili tedavi yöntemi Rejeneratif( yenileyici) enjeksiyon yöntemidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir