Çikolata Kistinin Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Çikolata Kistinin Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Genellikle gözle görülebilen belirtiler büyük çoğunlukla üreme dönemindeki kadınlarda gözlenmektedir. Ayrıca doktor tarafından muayene esnasında kolayca teshiş edilebilir. Ultrason görüntülerinde çikolata kisti fark edilip bu kist izlenebilir. Çikolata kisti için hasta olması ihtimali olan hastalarda kan örnekleriyle tümör belirteçlerinden biri olan CA 125’ de çikolata kistinin belirlenmesinde başvurulan en sık yöntemlerden biridir. Bu yöntemde eğer CA yüksek çıkarsa her ne kadar çikolata kistinin olduğunun kanıtı olmasa da çikolata kistinin olması yönünde büyük işaret verebilir.

Çikolata kistinin belirtileri nelerdir?

Şiddetli adet sancıları çikolata kistinin habercisi olabilir. Bu sancılar sitle beraber kusma, ishal ya da mide bulantısına da yol açabilmektedir. Çikolata kistine yakalanmış kişilerin 5 te birinin adet dönemlerinin dışında da kronik ağrılar yaşayabilmektedir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında kadın ağrı hissediyorsa yine çikolata kistinin habercisi olabilmektedir. Çikolata kisti olan kadınlarda kanama daha fazla olabilmektedir. Ayrıca Regl dönemi normal süreye nazaran daha uzun sürebilmektedir. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre çikolata kisti problemi olan kadınların yarısında kısırlık sorunu ile karşılaşılmıştır.

Çikolata kisti, depresyon ve yorgunluğa sebep olabilmektedir. Zaten adet döneminin yoğun geçmesi, kadını psikolojik açıdan etkilemektedir. Ayrıca çikolata kistine yakalanmış kişiler idrar yaparken ağrı çekebilmektedirler. Tabi idrar yaparken de bir takım yanmalar ve bu yanmalarla beraber kanamalar da olabilmektedir. Ayrıca çikolata kistine bağlı olarak kronik kabızlık ve ishal sorunları da ortaya çıkabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir