Ruby Programlama Dili

Bilgisayarımızdaki yazılımlar tabi ki yoktan var edilmiş birer ürünler değildir her programın kendine özgü bir kodlaması ve kodlama dili vardır. İşte bu kodlama dillerinden biri de Ruby’dir. Ruby dinamik bir dil olup “Bir Programcının En İyi Arkadaşı” sloganı ile devamlılığını sürdürüyor. Ruby’nin kodlama mantığı tamamen sloganı ile uyuşmaktadır yani gerçekten Ruby’nin kodlama mantığı ve kullanımı gayet kolaydır.

Ruby’nin ilk piyasa çıkış tarihinden itibaren yani 1995’den beri, sadece üretildiği ülkede değil tüm dünya çapında yazılımcıların ilgi odağı haline gelmiştir. Ruby Yukihiro Matsumoto tarafından tasarlanmış olup Matsumoto’nun en çok sevdiği dilleri (Perl, Smalltalk, Eiffel, Ada, ve Lisp) harmanlayarak ortaya bir dil tasarlamıştır. Matsumoto tasarladıktan sonra şu cümleyi kullanmıştır. “Ruby tıpkı insan vücudu gibi, görünüşte basit, ama içinde çok kompleks bir yapıya sahiptir.”

Ruby Türkiye’deki önemi ve yeri ise önemli bir yer sahip gibi görünüyor ve bir çok firma Ruby dilini kullanmaktadır. Üniversitelerde öğretilme durumu ise devlet üniversitelerinin çok az bir kısmında öğretiliyor.

Ruby açık kaynak kodlu bir dildir yani kullanıcılar Ruby üzerinde operatörler ve fonksyonlar üzerinde değişim yapabilirler.Örneğin çıkarma işleminin eksi (-) operatörü ile yapıldığını biliyoruz. Ama eğer okunabilirlik amacıyla “çıkar” gibi bir kelime kullanmak istiyorsanız Ruby’nin gömülü Numeric sınıfına yeni bir metod ekleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir