Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun kanaması nasıl durdurulur?

Hastaların çoğu ilk burun kanaması geçirirken çok büyük bir oranda endişelenir. Burun kanamaların çoğu şiddetli ve uzun geçebilmektedir. Bunun sonucunda kişi kendini iyi hissetmeyip strese girerek acil servislere başvurmaktadır. Ancak burun kanamaların çoğu iyi huyludur ve hayat kurtarıcıdır. Özellikle gelişme çağındaki insanlarda burun kanaması hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bazı burun kanamaları ise çok ciddi sorunlara da yol açabilmektedir.

Atardamar kaynaklı kanamalara dikkat!

Burnun giriş kısmında yer alan damar ağının zengin olması, burun kanamalarının başlıca sebeplerinden birini oluşturuyor. Özellikle bu bölgeye gelen darbeler, sümkürme, sert hapşırma, burun karıştırma gibi sebeplerle damarlar incenip kanamaya yol açabilmektedir.

Çoğunlukla burun kanamaları ön kısımdan gelir ve bu pek büyük sorun yaratmaz ancak nadir de olsa burnun arka tarafından gelen kanamalar çok ciddi sorunlara yol açabilmektedirler. Bu kanamalar yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalığı gibi nedenlerden kaynaklı olduğu için ciddi sorunlar teşkil edebiliyor.

Kanama sırasında yapılması gerekenler

Genellikle burun kanaması yaşayan insanlar paniğe kapılıp tampon uyguladıktan sonra başını arkaya eğmektedir fakat bu yanlıştır. Burun kanaması olduğu zaman baş öne eğilir. Baş ve işaret parmağı ile burnun ön kısmına baskı uygulanır ve 5-10 dakika beklenir. Burun kanaması devam edebilir ancak zamanla azalacaktır. Hastanın telaş yapmadan baskı yapması gerekir. Daha sonrasında kan akışını yavaşlatmak ve damarların kasılması için buz uygulaması yapılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir