Böbrek Taşından Korunma Yöntemleri

Böbrek taşından korunma yolları

Böbrek taşı taşıyan bir insan çok şiddetli ağrılar çekebilir. Büyük ihtimal, hasta bu şiddetli ağrılar sonucunda doktora giderek bu hastalığından haberdar olur. Türkiye’de taş hastalıkları %10 oranında görülmektedir. Tedavi edilmeyen hastalarda böbrek taşının tekrarlama ihtimali yılda % 7 dir. Böbrek taşlarının oluşumunda genetik , yanlış beslenme , fazla ve yanlış ilaç kullanımı, günlük sıvı ihtiyacının az karşılanması gibi pek çok sebep neden olabilir..

Böbrek taşı oluşumunun insanın anatomik yapısına göre farklılık göstermektedir. Hastalar çoğunlukla ağrı, mide bulantısı, terleme, idrarda yaparken yanma ve kanama gibi sorunlarla hastanelere başvurmaktadırlar. Ayrıca ultrason veya tomografide tesadüfen veya doğrudan da taş tespit edilebilir.

Böbrek taşlarının yok edilmesi medikal ve cerrahi tedaviye dayanmaktadır. İlk önce hastanın kendi böbrek taşının kendisi dökebilmesi için ilaçlar verilir ve bazı egzerzisler ile taş düşürülmeye çalışılır. Eğer böbrek tehlikeye girmiş ise devreye cerrahi tedavi girmektedir.

Endoskopik lazer cerrahisi

Böbrekte oluşan 5 milimetre ve üzerindeki taşlara endoskopik lazer cerrahisi uygulanmaktadır. Ancak tedaviye karar verilmeden önce hastanın durumuna göre hareket edilmektedir. Bazı hastalar 1 santimlik taşı dökebilmekte iken bazı hastalar dökememekte. Bu şekilde başka tedavi yöntemleri devreye girmektedir.

Böbrek taşından korunma yolları

• Günde 2 litreden fazla su olmak üzere sıvı tüketilmeli.

• Tuz tüketimi aşırı olmamalı

• Aşırı et tüketimi olmamalı

• Günde bir adet limon ya da limonata tüketilmeli.

• Düzenli olarak egzersiz yapılmalı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir